(Foto: MOé)
"Od prijateljstva do zajedničkog brenda", tako bi se ukratko mogla opisati priča iza nastanka modne priče Moé koju stvaraju Michela i Zoe, dvije kreativke iz Istre, točnije s Bujštine, povezane željom za slobodom izražavanja i strašću prema autentičnosti.
U razgovoru za Glas Istre otkrivaju kako je sve počelo, što ih inspirira i zašto vjeruju da moda može (i mora) biti siguran prostor za izražavanje sebe.
- Naša priča krenula je iz prijateljstva i dugih razgovora o poslu, kreativnosti i svakodnevici. Uvidjele smo koliko dijelimo slične vrijednosti i koliko obje želimo više slobode u svom stvaralaštvu. Počele smo se igrati idejama, a vrlo brzo to je preraslo u konkretnu viziju. Bilo je jasno – želimo stvoriti nešto svoje, nešto što odražava ono u što vjerujemo i kako vidimo ženu danas.
(Foto: MOé)
- Za nas moda nije samo ono što se vidi izvana, to je i način kako se osjećamo iznutra. Kroz odjeću komuniciramo stav, emociju, fazu života. Nismo osobe koje prate svaki trend, biramo komade u kojima se osjećamo svoje. Kroz Moé želimo prenijeti taj pristup i na druge žene, da ne nose nešto zato što »treba«, nego zato što u tome osjećaju sebe.
- Brend smo odlučile pokrenuti kad smo osjetile potrebu za projektom koji ćemo raditi srcem, bez kompromisa. Michela je tada bila u jednoj od najvažnijih životnih faza – nekoliko mjeseci ranije rodila je sina – a obje smo osjećale da želimo nešto više od svakodnevice i postojećih poslova. Nešto što je samo naše. Najviše nas je vodila želja za neovisnošću, kreativnim izražavanjem i stvaranjem nečega što ima dugoročnu vrijednost, kako za nas, tako i za žene koje će nositi naše komade.
- Dugo smo tražile ime koje će zvučati jednostavno, a nositi emociju. Moé je nastalo kao kombinacija naših imena – Michela i Zoe – ali i kao izraz mekoće, ženstvenosti i osobnosti. Htjele smo da bude kratko, lako pamtljivo, i da ima onu suptilnu eleganciju koja ostavlja dojam. U imenu se krije osobna priča, ali i univerzalna poruka o ženama koje stvaraju, izražavaju se i ostaju vjerne sebi.
(Foto: MOé)
- Obje smo po prirodi više »slow living« osobe, pa tako i u modi. Cijenimo lijepe stvari, ali ne volimo pritisak konstantne promjene. Vjerujemo u bezvremenske komade, u kvalitetu iznad kvantitete i u stvaranje garderobe koja traje.
- Naše idealne klijentice su žene poput nas, mame, poduzetnice, radnice, kreativke, sanjarke… žene koje balansiraju puno toga, ali ne žele izgubiti sebe. Kada smo krenule razvijati Moé, krenule smo od vlastitih potreba. Željele smo stvoriti odjeću koja ne pritišće, ne nameće, već pruža prostor da svaka žena bude ono što već jest, u svim svojim fazama, posebno onim osjetljivijima poput trudnoće i postpartuma. Moé je zamišljen kao sigurno i elegantno mjesto u kojem se žena može ponovno spojiti sa sobom kroz udobnost, jednostavnost i autentičan stil.
- Proces kreće vrlo spontano, od emocije, nekog ugođaja, materijala koji nas inspirira. Zatim dolaze skice, traženje idealnih proporcija i detalja. Sve proizvodimo lokalno, u malim serijama, i prisutne smo u svakom koraku, od kroja do finalne probe. Taj osobni pristup nam je iznimno važan.
- Teško je izdvojiti samo jedan dio, ali posebno nas veseli trenutak kada vidimo prvi gotov komad. Tada sve ideje, skice i pokušaji dobiju oblik. Također, puno pažnje dajemo isprobavanju na različitim ženama, jer nam je važno da svaki kroj funkcionira u stvarnom životu.
- Već radimo na idejama za sljedeću kolekciju – trenutno biramo boje, materijale i razrađujemo prve krojeve. Taj kreativni proces nam je jedan od najdražih dijelova – volimo fazu u kojoj se sve još rađa i razvija, kada iz ideje nastaje konkretan oblik.
(Foto: MOé)
Uz to, radimo i na vizualnom identitetu koji će još jasnije i autentičnije prikazati tko smo, kako razmišljamo i kako izgleda naš put iza svakog komada.
- Istra nam je i dom i inspiracija. Ovdje živimo, radimo i stvaramo. Ta povezanost se osjeti u ritmu kojim radimo, u odnosima koje gradimo s ljudima s kojima surađujemo, ali i u dizajnu – kroz prirodne materijale, neutralne boje i jednostavne linije. Volimo reći da je Moé rođen u Istri – i to se ne može sakriti.Upravo zato naši komadi nose talijanska imena – Aria, Alba, Mare, Luna – kao odraz regije u kojoj smo odrasle, dvojezičnog prostora koji nas oblikuje, i povezanosti s talijanskim jezikom koji nam je blizak i prirodan.
- Naš cilj s Moé nije samo stvarati odjeću, želimo ženama ponuditi komade u kojima će se osjećati ženstveno, snažno i udobno u svakoj fazi života. Vjerujemo da elegancija ne mora biti komplicirana, niti rezervirana za posebne prilike, ona može biti jednostavna, svakodnevna i prirodna. Uz to, Moé želimo graditi i kao zajednicu - prostor podrške, razumijevanja i inspiracije. Upravo zato pokrećemo suradnju s psihologinjom Deom Valentom, kroz format Mo(j)e vrijeme, mjesečne tematske razgovore koji će se baviti stvarima koje ženama zaista znače. Od hrabrosti da se pokrene nešto svoje, do samopouzdanja, ravnoteže i svega između.