(D. ŠTIFANIĆ)
Sve do 24. veljače u Galeriji C8 Arheološkog muzeja Istre postavljena je zanimljiva i poučna izložba "Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu", a riječ je o nagrađenoj izložbi Arheološkog muzeja u Zagrebu, koja je osvojila nagradu Hrvatskog muzejskog društva za 2017. godinu u kategoriji Izložba godine.
Ovaj izložbeni postav prikazuje zbirku rimskih medicinskih i farmaceutskih instrumenata u Europi, a koja se čuva u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
Bolesti, lijekovi, zdravlje
Prije Pule, izložba je bila postavljena u Arheološkom muzeju u Zagrebu, a gostovala je i u Dubrovniku, Lošinju i Požegi.
Zdravstvo, zdravlje, bolesti, ozdravljenja, liječenje, lijekovi, oduvijek su prisutni u povijesti, od najranijih zapisa. Stoga ova izložba prikazuje priču o liječenju i pristupima liječenju u antičkom (grčkom i rimskom) svijetu.
Kako su rekle autorice izložbe Slađana Latinović i Sunčica Nagradić Habus "prikazom odabranih antičkih božanstava povezanih s ozdravljenjem, upoznajemo početke antičkog liječenja koji nas vode do nekolicine medicinskih teorija razvijenih u antičko doba, od kojih su se neke zadržale gotovo do nedavno. Slijedeći holistički pristup zdravlju, upoznajemo se s antičkom farmacijom, a potom i s nekoliko odabranih operativnih zahvata odabranih prema kriteriju učestalosti u antičko i današnje vrijeme. Naglasak izložbe je na povijesti bolesti (anamneza), ideji koju su počeli razvijati antički liječnici, a od iznimne je važnosti i danas. Kroz izložbu upoznajemo također i vrlo važan položaj liječnika i pacijenta u antičko vrijeme, a ta je tema vrlo aktualna i u modernom dobu. Izložba prikazuje slijed razvoja ideja o zdravlju i liječenju u antici te multidisciplinarnim pristupom na zanimljiv i interaktivan način približava svijet antičke medicine svim dobnim skupinama posjetitelja".
U sastavu izložbe bit će organizirane i tematske radionice za djecu.
Kako je navedeno u popratnom katalogu "gostovanje izložbe 'Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu' u Galeriji C8 Arheološkog muzeja Istre razumljivo je s obzirom na antičku tradiciju Pule u kojoj su vidljivi različiti aspekti brige o javnom zdravlju u što prvenstveno ubrajamo vodovod, kanalizaciju i terme".
Kultovi i zdravlje
- Na razvijenu medicinu u Puli upućuju i nalazi povezani s kultovima vezanim uz zdravlje i liječenje, odnosno s kultovima Herkula, Eskulapa i Salus. Već po osnutku rimske Coloniae Iulie Pole (46./45. g. pr. Kr.), u sjeveroistočnom uglu grada, na mjestu izvora pitke vode, podignut je kompleks s objektima javnog i privatnog karaktera: svetište, javno kupalište i reprezentativna privatna kuća. Sakralni je dio ove cjeline bio posvećen Herkulu čije je svetište graničilo s termama, a neposredno uz terme, u zidnoj niši izdvojenog dijela privatne kuće zabilježen je nalaz podnog mozaika. Crno-bijeli mozaik sadrži prikaz žrtvenika i stilizirane školjke te natpis Salus što sugerira mogućnost da je u tom izdvojenom prostoru djelovao liječnik, navode autori kataloga.
Od srednjovjekovnih redovničkih hospitala u Istri ih je evidentirano više od dvadeset, a osnivaju se od šestog do osamnaestog stoljeća, nakon čega slijedi izgradnja vojnih i civilnih bolnica.
Izložba je ostvarena u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, Gradskim ljekarnama Zagreb, Zagrebačkim holdingom, te tvrtkama Suban, Marija i Sitomas. (Vanesa BEGIĆ)