ZAGREB

ZagrebDox: Uz filmove u svim programima i Autorska večer Gorana Devića

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Glazbena legenda, mlada pop-zvijezda, umjetnica, lopov, ekolozi, iranske zatvorenice, ratna novinarka i aktivistica, sve su to protagonisti filmova koji se prikazuju u petak na ZagrebDoxu, a šarolikim likovima iz cijelog svijeta pridružit će se i oni iz Hrvatske, u okviru Autorske večeri Gorana Devića.

Afirmirani i nagrađivani hrvatski dokumentarist, koji je ujedno i član ovogodišnjeg međunarodnog žirija, predstavlja se u 19 sati u Teatru &TD, s tri filma smještena u njegov rodni Sisak, "Uvozne vrane", "Tri" i "Dvije peći za udarnika Josipa Trojka".

"Uvozne vrane", rani akademski Devićev rad, pobjednik Dana hrvatskog filma sam autor naziva "filmom o prirodi i društvu",  "Tri" je njegov pokušaj da odgovori na pitanje treba li još uvijek govoriti o ratu, dok su "Dvije peći za udarnika Josipa Trojka" autorova posveta ostacima nekada velike industrije željeza u Sisku i opservacija o aktualnoj sudbini nekadašnjih radnika i njihovih potomaka, tako i čitavog društva.

Program u petak u Teatru &TD otvara se u 15 sati projekcijom filma "Umjetnica i lopov" Benjamina Reea, nježna i emotivna priča nagrađena u Sandanceu, koja prikazuje neobično prijateljstvo umjetnice i lopova koje se dogodi nakon što on ukrade njezine dvije slike iz galerije u Oslu.

U 17 sati slijedi "Naš dom u divljini" Radua Ciorniciuca o obitelji s devetero djece koja u napuštenom rezervatu, nadomak užurbane svakodnevice Bukurešta, živi u harmoniji s prirodom, sve dok vlasti ne odluče urediti taj jedinstveni ekosustav zbog čega moraju preseliti u grad.

Projekcije u toj dvorani zatvara u 21 sat norveški film "Jednom Aurora", prvijenac dvojca Benjamina Langelanda i Stiana Servossa o pop senzaciji iz ruralnog noveškog gradića Aurori Aksnes koja je "otkrivena" na internetu kad joj je bilo samo 16 godina.

Život joj se promijenio preko noći, od ponešto ekscentrične i povučene djevojke postala tinejdžerski pop idol s obožavateljima diljem svijeta, a film je prati tijekom dvije godine na turneji i pripremi drugog albuma.

Nagrađivani potresni film o preživljavanju u Siriji

Program Kinu SC počinje u 16 sati filmom "More sjena" National Geographica, u kojem nagrađivani austrijski redatelj i snimatelj Richard Ladkani prati skupinu znanstvenika, aktivista, istraživačkih novinara i tajnih agenata na zajedničkoj misiji spašavanja endemske vrste koja nastanjuje akvatorij Kalifornijskog zaljeva.

"U ovom fascinantnom dokumentarnom filmu, napetom poput holivudskog trilera, opasnost od ekološke katastrofe koja prijeti jednom od najspektakularnijih krajolika na svijetu pokreće jedinstvenu misiju spašavanja", ističe se u najavi.

Nakon toga, u 18 sati na rasporedu je film "Za Samu", dobitnik više od 50 nagrada diljem svijeta, novinarke i aktivistice Waad al-Kateab koja jednostavnom digitalnom kamerom bilježi brutalno ratno okruženje u kojem odgaja malenu kćer.

Slijedi u 20 sati film "Sjene sunca" iranskog filmskog veterana Mehrdada Oskoueija o sudbini pet mladih Iranki osuđenih zbog ubojstava nasilnih supruga i očeva, nagrađen je na festivalu IDFA za najbolju režiju.

Redatelj je izgradio odnos s tim djevojkama promatrajući njihovu prijateljsku interakciju i otvorene razgovore u kojima privatno jedna drugoj povjeravaju posljedice i razloge svojih djela.

Posljednja današnja projekcija Kina SC održat će se u 22 sata, a riječ je o glazbenom dokumentarcu "Amazing Grace", koji daje ekskluzivni uvid u dosad neobjavljenu snimku koncerta Arethe Franklin iz 1972., s vrhunca njene karijere.

Njezin nastup uživo u misionarskoj baptističkoj crkvi New Temple u Los Angelesu, ispred publike u kojoj je bio i Arethin otac te Mick Jagger iz Rolling Stonesa, snimio je Sydney Pollack, u to vrijeme talentiran redatelj u usponu.

"Amazing Grace" postao je najprodavaniji album Arethe Franklin, no zbog problema sa sinkronizacijom zvuka snimka nikada do sada nije objavljena, a materijal je u film uobličio skladatelj i producent Alan Elliott.

Za petak je najavljen i 'case study' Đure Gavrana u Teatru &TD o njegovu nastanku filma "Jedna od nas" i socijalno odgovornim ciljevima koji nadilaze domet samog dokumentarca. Sukladno preporukama za sprječavanje zaraze koronavirusom broj posjetitelja masterclassa i case-studyja ograničen je na trideset.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter