ZAGREB

Unatoč pandemijskim ograničenjima ZKM bilježi odlične rezultate u protekloj sezoni

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Unatoč ograničenjima zbog covida koja su znatno obilježila proteklu kazališnu sezonu, predstave Zagrebačkog kazališta mladih u sezoni 2021./21. pogledalo je 22.000 gledatelja u kući i na gostovanjima, priopćeno je iz ZKM-a.

Posebno su u prošloj sezoni 2021/22. odjeknuli premijerni naslovi "Čarobnjak iz Oza", "Ja sam ona koja nisam", "Halo, halo ovdje Radio Zagreb", "Braća Karamazovi" te "Kamen", u koprodukciji s Beogradskim dramskim pozorištem, uz brojne koprodukcije s nezavisnom scenom.

ZKM-ov ansambl i u prošloj je sezoni izveo hvaljene predstave gostujući na značajnim inozemnim kazališnim festivalima: "Eichmann u Jeruzalemu" gostovao je na TESZT Festivalu u Temišvaru u Rumunjskoj, te na glasovitom SIRENOS Festivalu u Vilniusu u Litvi. "Črna mati zemla", jedna od najnagrađivanijih predstava ZKM-a, gostovala je u sklopu Tjedna hrvatske kulture u Poljskoj, u renomiranom Teatr Szekspirowski u Gdanjsku.

"Pansion Eden" gostovao je na međunarodnom Jesenskom festivalu u teatru UP Rendezvénytér u Budimpešti, a "Ja sam ona koja nisam" na 67. Sterijinom pozorju u Novom Sadu u Srbiji, gdje je osvojila jednoglasnu nagradu kritike i najvišu ocjenu publike.

Predstava "Ja sam ona koja nisam" Mate Matišića u režiji Paola Magellija i dramaturgiji Željke Udovičić Pleština u Hrvatskoj je dobila najveću medijsku nagradu Zlatni studio, Jutarnjeg lista, za najbolju kazališnu predstavu, a dvoje glumaca iz predstave osvojilo je nagradu Zlatni studio za najbolju žensku kazališnu ulogu (Lucija Šerbedžija), te za najbolju mušku kazališnu ulogu (Filip Nola).

Za predstavu "Braća Karamazovi" Olivera Frljića vlada velik interes međunarodnih kazališnih stručnjaka, pa tako ta predstava, na poziv organizatora, otvara međunarodni kazališni festival MESS u Sarajevu 30. rujna.

Neki od tih naslova mogu se pogledati već u rujnu na početku kazališne sezone 2022./2023., čiji će prvi premijerni naslov biti, 7. listopada, predstava "Svjetlo pada" dosad nikad u Hrvatskoj izvođenog nagrađivanog engleskoga dramatičara Simona Stephensa u režiji Janusza Kice u suradnji s dramaturginjom Ladom Kaštelan.

Glume Doris Šarić Kukuljica, Sreten Mokrović, Lucija Šerbedžija, Mia Melcher, Vedran Živolić, Ugo Korani, Adrian Pezdirc, Nataša Dangubić, Petra Svrtan, Ivan Pašalić.

Sljedeći premijerni naslov ZKM-a u novoj sezoni bit će "Višnjik" Antona Pavloviča Čehova u režiji Ivana Popovskog.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter