ZAGREB

ULUPUH: Izložba "Magični botanički vrt" gostuje u Ljubljani

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba "Magični botanički vrt" kustosice Višnje Slavice Gabout, najbolja ULUPUH-ova izložba u 2019., dio je projekta koji tretrira keramiku kao inovativnu umjetničku kategoriju, a gostovat će od 16. srpnja do 31. listopada ove godine u Narodnom muzeju Slovenije u Ljubljani.

Riječ je o izložbi koja je treći dio kustoskog istraživačko-edukativnog te problemsko-tematskoga projekta "Keramički laboratorij" autorice koncepcije, kustosice i selektorice Višnje Slavice Gabout koji tretira medij keramike kao suvremenu i inovativnu umjetničku kategoriju, priopćila je u srijedu Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti (ULUPUH).

Na izložbi u Ljubljani i pozvani te odabrani inozemni autori

Na izložbi u Ljubljani radove će predstaviti članovi Sekcije za keramiku, staklo i porculan ULUPUH-a, pozvani autori, odabrani inozemni autori iz KERAMEIKON-ove Zbirke suvremene keramike, te Rafael Pérez Fernandez (Španjolska), voditelj pokazne masterclass radionice osobne eksperimentalne tehnike održane u sklopu koncepta projekta.

Iz Hrvatske izlagat će Vesna Aralica, Marina Tudjina Badurina, Lidia Boševski, Vedrana Balković, Mladen Ivančić, Nataša Kabalin, Višnja Markovinović, Marta Milunić, Orjenka Mirjan, Nataša Ninić, Nika Petrović, Snježana Pokos-Vujec, Zdenka Pozaić, Karmen Ptičar, Sanja Stani, Blaženka Šoić-Štebih, Ivančica Vončina i Ivančica Cvitić Znidarčić .

Radove će izložiti i Sapana Gandharb (Nepal/Slovenija), Dani Žbontar (Slovenija), Heide Nonnenmacher (Njemačka), Aigi Orav (Estonija), Marjan de Voogd (Nizozemska) i Velimir Vukičević (Srbija),

Suradnici na projektu su multimedijalni umjetnici svjetla Gordana i Zorislav Šojat.

Preoblikovan svijet prirode u keramičkim atelijerima

Kako je objašnjeno, i ovaj treći dio spomenutoga projekta, kao i prethodna izdanja, koncipiran je kao platforma za stimuliranje eksperimentalnoga stvaralaštva u mediju keramike i za poticanje istraživačkoga senzibiliteta autora. Ove godine autori su se bavili svijetom prirode koju su u svojim keramičkim atelijerima-laboratorijima preoblikovali i modificirali.

"U hibridnom, magičnom botaničkom vrtu umjetnog uzgoja dotiču se i isprepliću realno i fantastično, vlada svijet neobičnih oblika i neočekivanih jukstapozicija, maštovite simbioze biomorfnoga i dizajniranoga, biološkoga i konstruiranoga, cjelovitoga i recikliranoga", zapisala je, među ostalim, kustosica u predgovoru izložbe.

Pripremajući nas tako za jedan novi, drukčiji svijet, kakav nas možda čeka u nekoj dalekoj budućnosti, umjetnici-keramičari pokazali su u svojim radovima snažnu istraživačku i kreativnu radoznalost, visoku osjetljivost za prirodu i strukturu materije te znalačko povezivanje taktilnih (plastičkih) i vizualnih (pikturalnih) efekata, istaknula je Slavica Gabout.

Dodala je da je umjetnicima početna inspiracija bila priroda, ali su u razradi ideje zadržali potpunu stvaralačku slobodu, ne prenoseći doslovno ono viđeno, već slobodno interpretirajući prirodne forme. 

Organizator izložbe je ULUPUH, suorganizator i partner u 2019. KERAMEIKON- HKU (Hrvatsko keramičarsko udruženje) Varaždin, a u 2020. Narodni muzej Slovenije, u Ljubljani.

Izložba "Magični botanički vrt" prvi put realizirana je 2019. uz financijsku potporu Ministarstva kulture i Grada Varaždina, a gostovanje u Sloveniji ostvareno je uz financijsku potporu Ministarstva kulture i Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba.

Sukladno epidemiološkim mjerama koje su na snazi u Sloveniji, neće biti svečanog otvorenja izložbe koja će biti otvorena za posjetitelje u radno vrijeme Muzeja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter