Obilježava se do 3. listopada

TJEDAN ZABRANJENIH KNJIGA Proslava slobode čitanja

| Autor: Priredila V. BEGIĆ

Obilježavanje ovog tjedna započelo je Američko knjižničarsko društvo (ALA) prije gotovo 40 godina

 

Tjedan zabranjenih knjiga ove se godine obilježava od 27. rujna pa sve do 3. listopada. I pulska Gradska knjižnica i čitaonica priključila se ovome tjednu te su pripremili dio naslova koji su se tijekom povijesti našli na listama zabranjenih knjiga.

Pitanje jezika

Nacionalni tjedan zabranjenih knjiga knjižnice i knjižare obilježavaju promocijom često cenzuriranih naslova, kako bi stavili naglasak na "proslavu slobode čitanja". Obilježavanje ovog tjedna započelo je Američko knjižničarsko društvo (ALA) prije gotovo 40 godina.

Najčešći razlozi zbog kojih se neke priče nađu u centru skandala ili uklanjaju s polica u knjižnicama su uvredljiv jezik, eksplicitni seksualni sadržaj, homoseksualnost, nasilje, religiozna uvjerenja, droge i golotinja. Među takvim knjigama je i djelo Jodi Picoult "Čuvarica sestre svoje". Obiteljska je to drama o životnim nesrećama, izborima i odlukama, o teškoj bolesti i životu s njom. Na listi zabranjenih knjiga našla se zbog uvredljivog jezika, religioznog stajališta i seksizma. Tu je i knjiga Maye Angelou "Znam zašto ptica u kavezu pjeva", autobiografija iz 1969. godine koja opisuje rane godine američke spisateljice i pjesnikinje Maye Angelou. Neke američke države smatrale su je uvredljivom, rasističkom i neprimjerenom za određene dobne skupine te je često bila na popisu zabranjenih knjiga.

John Steinbeck autor je djela "O miševima i ljudima". Mnogi kritičari ocjenjuju to djelo kao njegovom najboljom prozom, koja je odavno postala klasičnom pripovijetkom ne samo američke, nego i svjetske književnosti. Knjiga se ipak našla na listi zabranjenih knjiga zbog navodnog promicanja rasizma, uvredljivog jezika i nasilja.

Seksualna eksplicitnost

Kada je Dan Brown objavio "Da Vincijev kod" Katolička se crkva odmah pobunila. Dijelovi romana su bili neprihvatljivi zbog interpretacije Kristovog života s kojim se Vatikan ne slaže.

Flaubertova "Gospođa Bovary" objavljena je 1857. godine i odmah je bila zabranjena jer je bila previše seksualno eksplicitna. Danas je neizostavna knjiga u školskim lektirama, ali i njezin lik je predmet brojnih feminističkih istraživanja i analiza.

Aldous Huxley sa svojim suvremenim klasikom "Vrli novi svijet" često se nalazio na listi osporavanih i zabranjenih knjiga zbog prikaza golotinje i rasizma.

Kuvajtske vlasti su na književnom festivalu 2018. godine zabranile knjigu velikana ruske književnosti, Fjodora M. Dostojevskog "Braća Karamazov". Knjiga prikazuje Rusiju iz 19. stoljeća, a našla se na popisu zabranjenih jer se postavljaju pitanja o moralu, slobodnoj volji i postojanju Boga.

D. H. Lawrence autor je pak djela "Ljubavnik Lady Chatterley". Objavljena je 1928. i u Australiji je odmah bila u "buksi" od 1929. do 1965.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter