Zavičajni kalendar za djecu pod nazivom „Čalendar“ Izabele Bilić-Rovis predstavljen je na jednoj od najbolje posjećenih promocija ikada u Gradskoj knjižnici i čitaonici, na Međunarodni dan djeteta.
Kreativna djeca
Čalendar su ilustrirala djeca, polaznici Glinaonice koju Bilić-Rovis vodi, a recenzentice, koje su ujedno i predstavile knjigu, su doc. dr. Vjekoslava Jurdana i prof. emeritus Vera Kos-Paliska, akad. slikarica.
- Velika je radost kada se radi nova knjiga, a posebno kada ta knjiga ugleda svjetlo dana. Ovo je zavičajni kalendar, čalendar, odnosno poetski izričaj o povijesnoj baštini Istre. Prisutni su kratki, poučni stihovi u rimi koji se lako pamte, a koji su nastali u mašti i velikom kreativnom zanosu, a u realizaciji ove knjige svojom su kreativnošću prisutna i djeca, što je uvelike važno za taj projekt. Svako je dijete ovdje donijelo svoju osobnost. Za dizajn je zaslužan Augustin Ravnić, a premda autorici to
nije prva knjiga, vrlo je posebno djelo, kao uostalom i njezino prethodno, kazala je Vera Kos Paliska.
Vjekoslava Jurdana rekla je da je to djelo za djecu mlađe, ali i nešto starije dobi, kao i za sve one koji rade s djecom, a važno je to ostvarenje s književno- odgojnog aspekta jer donosi dvije vrlo važne razine – likovnu i tekstualnu. Nakladnik je Udruga Legendgrad, a djelo na vrlo važan način prezentira i njeguje kulturno baštinu te je važno i za djecu predškolske dobi.
- Dijete predškolske dobi ima pravo na književne sadržaje, koji su kvalitetni, poticajni. Kada toliko biramo čime ćemo nahraniti dijete, moramo isto tako voditi računa i čime ćemo hraniti njegov rast, kulturu. Ovdje je posebno važno što se njeguje dijalektalna riječ, njeguje se zavičajni govor, a znamo kako se u zadnje vrijeme sve više govori o zavičajnoj nastavi i njezinoj važnosti. Knjiga je, osim što je
kvalitetna, i lijepo oblikovana, donosi djeci primjereni font, ističe Jurdana.
Brojni sudionici
Sama autorica kazala je da je uzbuđenija nego kada je branila diplomski rad, a primjerak knjige proslijedila je svim vrtićima, školama i knjižnicama u Istri. Navela je kako su polaznici Glinaonice s kojima kreativno stvara iznimno kreativni i posebni, uputivši pri tome svakome polazniku ponaosob neku lijepu riječ. Ti polaznici su: Marina Bašić, Ivano Miljević, Ana Peruško, Nina Božac, Karlo Merleta, Karlo Peršić, Dario Peršić, Val Ivančić, Ema Tonković, Paola Percan, Liza Pliško i Marina Rovis.
Recitacijama iz Čalendara predstavili su se učenici iz OŠ Svetvinčenat predvođeni učiteljicom Gordanom Butković, a nazočne je u program uveo zbor Osnovne glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova uz dio vokalne skupine Maestre koju čine profesorice iz ove škole, sve pod vodstvom Suzane Goldin i uz korepetitoricu Snježanu Demarin. Izdanje djela pomogla je Istarska županija – Odjel za kulturu. (V. BEGIĆ)