(Snimio: Branko Biočić)
Labinski gradonačelnik Valter Glavičić otvorio je u Narodnom muzeju Labin izložbu Državnog arhiva iz Pazina o povijesti stare labinske obitelji Battiala Lazzarini koja je ostavila snažan pečat i nasljeđe labinskoj starogradskoj jezgri, ali i šire.
Ponosni Labinjani
Zahvaljujući Državnom arhivu na izložbi i prepoznavanju važnosti nasljeđa obitelji Battiala Lazarini Glavičić je između ostaloga rekao "koliko puta smo svi skupa prošli stepenicama koje prolaze starogradskom jezgrom Labina uz Narodni muzej i zapitali se koliko je povijesti i kulture u tom Starom gradu. I sada kad se popnete gore u palaču Narodnog muzeja, i kad vidite izložbu "Obitelj Battiala", stvarno možete biti ponosni što ste Labinjani. Kad vidite one rukopise, pergamente, popise parcela... Još u doba kad je Venecija bila najveća trgovačka sila svijeta, u Labinu je izgrađeno nekoliko predivnih palača. Imamo toliko toga za vidjeti i baš zato morat ćemo svi skupa, puno više dati sebe, kao i financija, jer imamo nešto posebno, u ovom Starom gradu, što i ne vidimo. Iznimna mi je čast otvoriti ovu izložbu i posebna obaveza svih nas da uspijemo održati tu svijest i da dodatno poradimo i istražimo bogatu labinsku kulturu i povijest. Da dodatno uložimo, ne samo u ovu ulicu, nego u ljepotu koju ovdje doživljavamo i u priču koju ovdje imamo, rekao je Glavičić. Izložba je izazvala veliku pozornost i zanimanje građana pa joj je nazočio i zamjenik župana Tulio Demetlika, župnik župe Labin Mirko Vukušić i mnogi drugi.
Uz Državni arhiv u Pazinu, suorganizator izložbe je Narodni muzej Labin.
- Ugledne plemićke obitelji Battiala-Lazzarini iz 17. stoljeća odigrale su jako važnu ulogu za Labin i labinsku okolicu, rekla je ravnateljica Državnog arhiva Pazin, Mirela Mrak Kliman te dodala "Povijest obitelji Battiala, ugledne labinske plemićke obitelji, prema arhivskim zapisima, seže u davno 14. stoljeće. Članovi obitelji odigrali su važnu ulogu za Labin i labinsku okolicu. Imajući nadležnost nad kulom sv. Ivan nadzirali su pomorsku granicu u korist Venecije u doba ratovanja protiv Turaka i uskoka, za što im je, prvi put, dodijeljena plemenitaška titula. Doznaje se da je obitelj otkupila puno zemljišnih parcela na području Labina, a sjedište obitelji bilo je u Labinu u palači Battiala-Lazzarini, današnjoj zgradi Narodnog muzeja u Labinu. Obitelj se bavila privrednim djelatnostima i imali su velik utjecaj i ulogu u svakodnevnom životu zajednice. Prostor Labina od 1420. do 1797. godine nalazi se pod vlašću Mletačke Republike (tzv. Serenissime). Prema arhivskim zapisima u navedenom razdoblju najviše su se isticali: Tommaso Battiala, pravnik po struci, kanonik labinskog kaptola i pulski generalni vikar te vrsarski guverner, a obnašao je i razne dužnosti u ime biskupa Pulske biskupije; Bortolamio, koji je bio zapaženi mačevalac; Domenigo, župnik; Giacomo, labinski vikar itd. Nakon pada Serenissime vlast u Labinu preuzima Austrija, zatim 1806. godine kratko pada pod vlast francuske uprave, a u razdoblju od 1813. do 1818. godine ponovno dolazi pod vlast Austrije. Prema arhivskim zapisima u navedenom razdoblju najviše se isticao Nicolo Battiala (mlađi), koji je u vrijeme Prve austrijske uprave obnašao dužnost pomoćnika prizivnog suda u Labinu, u vrijeme francuske uprave imenovan je na mjesto povjerenika prefekta Istarskog departmana u Kotaru Labin, a u vrijeme Druge austrijske uprave bio je predstavnik u Beču. To je samo dio niza važnih i istaknutih funkcija koje su obnašali članovi obitelji Battiala, rekla je ravnateljica Državnog arhiva u Pazinu, koji je 2012. godine otkupio privatno arhivsko gradivo obitelji Battiala iz Labina.
Jedinstveni izvor
Riječ je o arhivskom gradivu koje je nastalo u razdoblju od 17. do 20. stoljeća. Predmetno arhivsko gradivo ima osobitu vrijednost ne samo kao jedinstven izvor za povijesna i druga društvena istraživanja, nego i kao nenadomjestiv dio povijesnog i kulturnog nasljeđa Labinštine i Istarske županije te Hrvatske u cjelini.
Navedeno arhivsko gradivo predstavlja iznimnu vrijednost i svjedoči o povezanosti i uključenosti obitelji Battiala u širi europski društveni i kulturni kontekst, kao i o njihovu zanimanju za lokalne teme. O važnosti samoga gradiva govori i činjenica da je Uprava za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske predmetno gradivo upisala u Registar kulturnih dobara RH, na Listu preventivno zaštićenih kulturnih dobara.
Državni je arhiv u Pazinu izložbom o obitelji Battiala nastojao probuditi i privući znatnije zanimanje stručne i znanstvene javnosti i potaknuti istraživanja ovog pozornosti vrijednog razdoblja hrvatske povijesti.
Ravnateljica je pozvala sve zainteresirane posjetitelje da nakon razgledavanja izložbe ako žele, mogu dobiti dodatne odgovore u Državnom Arhivu Pazin, gdje su im vrata otvorena.
- Građe o obitelji Battiala ima puno i velike je vrijednosti, i ovo nije bio lak zadatak, već dugotrajan posao proučavanja obiteljskog stabla, matičnih knjiga, koje se čuvaju u Državnom arhivu. Ova vrlo uspješna labinska obitelj imala je mnogo poduzetnih članova, sa smislom za poslovanje, koji su s puno žara radili na probitku za svoj i živote svojih potomaka. Njihov obiteljski fond je vrijedan izvor povijesnog istraživanja raznih znanstvenih disciplina. Podaci svjedoče o političkim prilikama, životu u Labinu i na Labinštini, socijalnim i društvenim prilikama toga vremena, rekla je Biserka Budićin iz Državnog arhiva Pazin.
Kuća Antonić
- O izložbi se počelo govoriti prije deset godina, kad smo jednom prilikom išli u kuću Antonić, u kojoj su tijekom ljeta bila aktualna događanja, i s kolegom sam dospio do tavana. Tamo smo u dva ormara naišli na knjige obitelji Battiala-Lazzarini. Tada smo za tu značajnu građu dogovorili sigurno čuvanje. U jednu obitelj od povjerenja pohranili smo važan materijal, a koji je gore bio sigurnih 60, 70 godina, i u vrlo dobrom stanju je sačuvan, rekao je voditelj labinskog Narodnog muzeja Vedran Kos.
Izložba u Narodnom muzeju Labin ostaje otvorena do kraja rujna.