Ansambl mladih istarskih glazbenika Organum Histriae, kako je rekla Vedrana Koceić u ime suorganizatora programa - Pučkog otvorenog učilišta Buje, Lifestylea i Udruge za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae Pula - "sačinjavaju isključivo istarski mladi glazbenici, studenti i srednjoškolci. Perspektivni, marljivi i željni glazbe, s već ostvarenim izuzetnim rezultatima (u Hrvatskoj i šire), zaslužuju predstavljanje na festivalu uz bok poznatim umjetnicima"
Svečano otvorenje 22. Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae održano je preksinoć u pulskoj Katedrali Blažene Djevice Marije gdje se predstavio Festivalski ansambl mladih istarskih glazbenika koji je ispraćen ovacijama oduševljene publike.
Ansambl mladih istarskih glazbenika Organum Histriae formiran je 2020. u sklopu projekta Organum Histriae s ciljem planiranja dugoročnog razvoja istarske glazbene scene, kroz neke od glavnih prioriteta: promocija mladih, pružanje prostora novim generacijama umjetnika, ukazivanje punog povjerenja i davanje podrške na njihovim počecima putovanja glazbenim stazama. Novooformljeni ansambl, kako je rekla Vedrana Koceić u ime suorganizatora događanja - Pučkog otvorenog učilišta Buje, Lifestylea i Udruge za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae Pula - "sačinjavaju isključivo istarski mladi glazbenici, studenti i srednjoškolci. Perspektivni, marljivi i željni glazbe, s već ostvarenim izuzetnim rezultatima (u Hrvatskoj i šire), zaslužuju predstavljanje na festivalu uz bok poznatim umjetnicima".
Okosnicu Ansambla čini izniman pjevački kvartet i vrsne instrumentalistice. Umjetnička voditeljica i mentorica ansambla je Elena Roce, dok kompozitor Krešimir Klarić piše aranžmane prilagođene za ovaj sastav, ali i nove kompozicije. Upravo su se Roce i Klarić izmjenjivali za orguljama kao pratnja.
I zbilja, ovi su se mladi glazbenici predstavili kvalitetnim nastupom, pokazavši vrlo dobro muziciranje, kao i scenski nastup, dočaravši uspješno zahtjevan repertoar koji je predstavio šetnju raznolikim glazbenim razdobljima.
Odnjegovana tehnika muziciranja, zavidne glasovne mogućnosti, ali i velika usklađenost obilježili su ovu glazbenu večer gdje se može reći da je svakako vrlo pozitivna stvar što u Puli, u Istri postoje takvi vrsni ansambli mladih glazbenika. A neki od njih su još srednjoškolci, zasigurno će još više napredovati te iz nastupa u nastup biti sve bolji i bolji.
Prateći nastupe nekih od ovih glazbenika kroz godine, možemo reći da su napravili zbilja sjajan put. Letizia Ulika Roce nekada je plijenila pozornost kao jedna od najmlađih violinistica pulske glazbene škole koja nastupa vrlo nadahnuto i suvereno, a danas je to buduća mlada studentica koja ima prepoznatljiv koncertni rukopis i stil.
Isto tako i violončelistica Anamarija Bukovnik, tehnički sve bolja i bolja, nadahnuta, uigrana, a vrlo dobre glasovne mogućnosti pokazali su i vokalni solisti, sopranistica Patricia Žudetić, mezzosopranistica Vilma Grazia Žmak, koju smo upoznali još kao djevojčicu kao vrsnu, nagrađivanu recitatoricu, te tenor Mateo Škabić i bas Benjamin Šuran. Svi oni će zasigurno, posebice oni koji su na početku studiranja, još bolje razviti vokalne mogućnosti.
Na repertoaru su bili za tu priliku neizostavan Bach, ali i Schubert, Tosti, Elgar, Saint-Saens, Haendel, Vivaldi, Gomez, kao i dakako Antonio Smareglia, čije se stvaralaštvo sve više revitalizira i revalorizira.
Patricia Žudetić, sopran (Pula, 1993. - studentica je završne godine klasičnog solo pjevanja na Muzičkoj akademiji Zagreb (klasa prof. M. Grđan). Ostvarila je veliki broj scenskih nastupa, dobitnica je brojnih prvih i drugih nagrada na državnim i međunarodnim natjecanjima te redovito nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu.
Vilma Grazia Žmak, mezzosopran (Pula, 1999.) – studira solo pjevanje u klasi doc. art. Marije Kuhar Šoša na Muzičkoj akademiji u Puli. Dobitnica je nekoliko prvih i drugih nagrada, a redovito koncertira sa solističkim i komornim repertoarom s posebnim naglaskom na sakralni sadržaj, što joj je omogućilo status stalne koncertne i liturgijske glazbenice Porečke i Pulske biskupije.
Mateo Škabić, tenor (Pula, 2000.) – Maturirao je solo pjevanje s odličnim uspjehom 2020. u klasi prof. Giorgia Sugara, a trenutno studira management i poduzetništvo na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Ostvario je niz zapaženih solističkih i komornih nastupa te osvojio nekoliko državnih i međunarodnih nagrada na pjevačkim natjecanjima.
Benjamin Šuran, bas (Rijeka, 2000.) – student 2. godine klasičnog solo pjevanja na Muzičkoj akademiji Zagreb u klasi red. prof. Giorgia Suriana. Iza sebe ima već nekoliko značajnih uloga i nekoliko prvih državnih i međunarodnih nagrada.
Letizia Ulika Roce, violina (Pula, 2004.) – u lipnju 2021. maturirala je violinu u glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova Pula u klasi profesorice Kristine Sponza, a srpnju je s najvišim bodovima položila prijamne ispite za studij violine na Muzičkoj akademiji Zagreb. Redovito koncertira i ostvaruje zapažene solističke i komorne nastupe diljem Hrvatske i šire, a na državnim i međunarodnim natjecanjima postiže visoke prve nagrade.
Anamarija Bukovnik, violončelo (Pula, 2003.) – trenutno pohađa završni razred srednje glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova, smjer violončelo u klasi profesora Fabia Jurića. Tijekom školovanja ostvaruje zapažene solističke nastupe na značajnijim istarskim i hrvatskim pozornicama, a sudjelovala je i na nekoliko državnih i međunarodnih natjecanja na kojima je osvojila visokorangirane nagrade.
Nazočne su pozdravili i pulska pročelnica za kulturu i razvoj civilnog društva Lena Radunić, županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica te pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli Lorella Limoncin Toth ističući važnost restauriranja orgulja, njihove promocije te promocije mladih glazbenika.