ZAGREB

Objavljena knjiga Jure Vujića "Kronike dobrovoljnog ropstva"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Knjigu diplomata Jure Vujića "Kronike dobrovoljnog ropstva", u kojoj analizira fenomene suvremene globalne i hrvatske zbilje, objavila je u svom nizu Kratki rezovi Matica hrvatska.

Nakladnik ističe kako je u knjizi "Kronike dobrovoljnog ropstva" autor analizira fenomene suvremene globalne i hrvatske zbilje, pokazujući pritom na neke misaone, sociološke i psihološke matrice koje strukturiraju kolektivni i individualni imaginarij današnjice.

U nizu eseja, napominje nakladnik, Vujić pokušava opisati skrivene totalitarne tendencije u suvremenim demokracijama te prikazati kako se čovjek kao društveno biće postupno preobrazio u figuru globalnoga potrošača, lišena svih korijena i identitetskih kulturnih atributa.

Knjiga je pisana, naglašava, protiv materijalističke vizije svijeta i obračunava se s brojnim mitovima današnjega društva.

Autor napominje kako je pokušao pokazati neke misaone, sociološke i psihološke matrice koje danas strukturiraju kolektivni i individualni imaginarij, nerijetko ga rastvarajući iznutra.

Ujedno pokušava, tvrdi, prepoznati aktualni gordijski čvor u mentalitetu suvremenog čovjeka, pritom preispitujući raširene i, bar po njegovu mišljenju, često pogrešne postulate o totalitarizmu i posttotalitarizmu.

"Za razliku od klasičnih totalitarizama, koji su se temeljili na masovnom teroru i brutalnoj represiji, posttotalitarizam se oslanja na pasivnost javnosti i njezin rezigniran pristanak na službene istine", ističe Vujić i dodaje kako je riječ o nekoj vrsti društvenoga inženjeringa koji putem opće anestezije i simulacije demokracije nastoji nadzirati društvo.

U tom smislu, smatra, posttotalitarizam nastoji provoditi opću demoralizaciju, koja bi za posljedicu imala gubitak vjere u mogućnost istinske promjene.

U knjizi "Kronike dobrovoljnog ropstva" (267 str.) objavljen je 41 esej.

Pravnik, politolog i diplomat Jure Vujić rođen je u Kninu 1965. Autor je desetak knjiga iz područja geopolitike, sociologije i filozofije, a objavljene su na francuskom i hrvatskom jeziku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter