MUZEJ GRADA ROVINJA

Nakon Zagreba, New Yorka, Berlina… "SAN LJETNE NOĆI" stigao do Rovinja


Nakon gostovanja u brojnim prestižnim galerijama diljem svijeta, od Zagreba, New Yorka, Montreala, Berlina, Münchena, Nürnberga, Venecije, Rima te brojnih drugih gradova, izložba "San ljetne noći" stigla je i u Rovinj.

Radovi iznimnih umjetnika

Muzej grada Rovinja svojim je vjernim posjetiteljima predstavio radove iznimnih umjetnika - Tomislava Buntaka, Dietera Cornelsa-Veera, Antona Högera, Petre Lovreković, Marije Kondres i Spartaka Dulića, koji su se predstavili s pedesetak umjetnina. Konkretno, publika je mogla uživati u radovima Tomislava Buntaka, jednog od najvažnijih i najznačajnijih hrvatskih umjetnika današnjice, inače i predsjednika HDLU-a i dekana Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, Dietera Cornelsa Veera, (Rovinjci su njegova djela imali prilike vidjeti lani na samostalnoj izložbi "Funkenschlag"), a čiji su radovi nerijetko i po vrijednosti bivali uspoređivani s Beuysom, Richterom i Kandinskim, potom Antona Högera, još jednog njemačkog umjetnika koji je lani predstavljen hrvatskoj publici na samostalnoj izložbi "Ravnoteža" u zagrebačkom Meštrovićevom paviljonu i čija je izložba od publike i kritike proglašena jednom od najuspješnijih u suradnji Hrvatske i Njemačke. Uz ove, na izložbi "San ljetne noć", čiji je promotor Henry Stag, zagrebačko-berlinski umjetnik i kolekcionar te osnivač agencije Henry Stag Art Agency, predstavljena su i djela poznate hrvatske umjetnice Petre Lovreković, čiji su radovi bili izloženi u Muzeju Mimara 2017. godine, te radovi Spartaka Dulića i Marije Kondres, koji su brojnim izložbama u zemlji i u inozemstvu već ostavili duboki trag i stekli brojna priznanja na području umjetnosti.

Ponovimo kako je za "dolazak" izložbe u Rovinj, odnosno pedesetak radova iznimne procijenjene vrijednosti zaslužan Henry Stag, kolekcionar i ponosni vlasnik većine izloženih djela. Stag je naime, na svečanosti otvaranja izložbe zahvalio Buntaku i Lovreković i drugim prijateljima koji su svojim prisustvom još više uveličali otvaranje izložbe koja, baš kao i on sam slavi život, umjetnost i prijatelje. Upravo za Staga, Željko Marciuš (viši kustos Moderne galerije) napisao je da je njegova kolekcija slikovno stablo pulsirajućeg života umjetnosti koje korijenje ima poduboko u zemlji, deblo u zraku, a krošnju koja uvijek stremi nebeskome, kozmičkome principu u atmosferi.

Podsvjesno i svjesno

        - Kolekcija je sakupljana nesvjesno, podsvjesno i svjesno. Henry marom prikuplja slike i vizualnim hibridom spaja naizgled nespojivo - afirmirane i vrsne njemačke i hrvatske umjetnike čije raznolike poetike povezuje umijeće i umješnost slikovne realizacije te vrijednost predstavljenih vizualizacija. Slikovni repertoar, motivima i izrazitom likovnošću kreće se od hiperrealistične slike, pop-art inačica, preko skladnih i duhovnih fantazija, optičkih halucinacija, sve do apstrahiranih emotivno-mentalnih predodžbi i erotičnih sublimacija kojima se izložbom povezuje nepovezano, usklađuje naizgled neusklađeno, zapisao je Marciuš, dok su viši kustos Dario Sošić i ravnateljica muzeja prof. Marija Smolica izložbu, uz pozdravne riječi Tomislava Buntaka, proglasili otvorenom. "San ljetne noći" može se pogledati do 1. listopada. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter