(Hina/EPA)
Najbolja knjiga književnih kritika u razdoblju od lanjskih do ovogodišnjih jubilarnih 25. Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara, čiji je dvodnevni program počeo u četvrtak u Centru za kulturu, je knjiga književnih kritika "Samo kritično, molim!" Željke Lovrenčić.
Njoj je pripala Nagrada 'Julija Benešića' za 2022. godinu, dok se Povelja uspješnosti 'Julija Benešića' za ovu godinu dodjeljuje Anđeli Vidović, kazališnoj kritičarki na niz kritika objavljenih u elektronskim i tiskanim medijima.
Ta odluka Povjerenstva za dodjelu Nagrade i Povelje uspješnosti, kojeg čine Goran Rem, Vlasta Markasović i Franjo Džakula, objavljena je na kraju prvoga dana Susreta čiji su organizatori Ogranak Matice Hrvatske u Đakovu, te Društvo hrvatskih književnika - Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, Osijek, a uz potporu Ministarstva kulture i medija, Grada Đakova i Fonda za kulturu DHK.
U uvodu programa predstavnici organizatora i pokrovitelja Susreta čestitali su toj manifestaciji na njezinom jubileju i 25 godina trajanja.
"Ovom manifestacijom Đakovo već 25 godina stoji na karti književnosti Hrvatske i njezine književne kritike", rekao je predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Đakovu Robert Francem.
"Okupili smo se da slavimo jednu vrlo rijetku disciplinu jer su književna kritika i književni kritičari rijetke ptice. Književna kritika jedna od najzahtjevnijih i najnezahvalnijih kategorija", rekao je predsjednik DHK Zlatko Krilić, zahvalivši Susretima što četvrt stoljeća stimuliraju pisanje i objavljivanje književne kritike.
Krilić je dodao kako i ova đakovačka manifestacija potvrđuje kapilarnost DHK – kako je sve više manifestacija izvan njegovog centra.
Uime Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Susretima je na obljetnici čestitala Katarina Čeliković, rekavši kako Susreti njeguju riječ o riječima, a okupljene književne kritičare pozdravio je i predsjednik DHK Herceg-Bosne Ivan Baković. Uime pokrovitelja, Ministarstva kulture i medija, sudionike Susreta pozdravio je izaslanik ministrice Nine Obuljen Koržinek, Dražen Kušen.
"Susreti svjedoče o ustrajnom djelovanju književne kritike kao posebnog izričaja u književnosti", rekao je Kušen.
Predstavljen je kratki film o počecima Susreta, 1997. godine, autora Zlatka Mesića, a nakon čega je predstavljena knjiga Josipa Cvenića „Gradonačelnik u secesiji“. Predstavili su je, kao i Cvenićev cjelokupan književni rad, Vlasta Markasović i Stjepan Tomaš. Održan je i okrugli stol na temu Hrvatska književna kritika u proteklih 25 godina.
Program prvoga dana 25. Susreta završio je dodjelom nagrada Julija Benešića laureatima.
Jubilarni, 25. Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara program nastavljaju u petak, 24. lipnja, u Gradskoj knjižnici i čitaonici, gdje će biti predstavljen Zbornik Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara XXII (Hrvatska književna kritika u Vojvodini), Zbornik Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara XXIII (Hrvatska književna kritika u Bosni i Hercegovini), te Zbornik Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara XXIV (Dvadeset i pet godina Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara). Bit će predstavljena i knjiga Katarine Čeliković: Književnost u zrcalima - ogledi književnosti Hrvata u Vojvodini, te pjesnička zbirka Helene Mamich „Stara duša u ruhu avangarde“.