Još danas uz stručno vodstvo

MSUI Kako je Rovinj postao "umjetnička kolonija"

| Autor: D. P.
(snimio Duško Marušić Čiči)

(snimio Duško Marušić Čiči)


Iznimna izložba "Mijene" o rovinjskom likovnom krugu iz fundusa Muzeja grada Rovinja, postavljena u Muzeju suvremene umjetnosti Istre u Puli, još se danas, 24. srpnja, može razgledati uz stručno vodstvo Elizabete Rogović, kustosice rovinjskog muzeja. Ulaz je slobodan.

Izložba donosi prvi sustavni prikaz kako je Rovinj nakon Drugog svjetskog rata postao svojevrsna "umjetnička kolonija". Predstavlja se 61 autor i njihova djela iz fundusa rovinjskog muzeja, što je prva faza u kritičkom promišljanju važnosti Rovinja u umjetničkom životu Istre, Hrvatske i Jugoslavije u drugoj polovici 20. stoljeća, da bi se u konačnici postavili u ispravan povijesni i povijesno-umjetnički kontekst, kaže ravnateljica MSU-a Istre Ketrin Milićević Mijošek, jedna od kustosica izložbe.

Među brojnim zanimljivostima izdvaja katalog prve, ujedno i posljednje izložbe Grupe Valdibora (Bruno Mascarelli, Zora Matić, Žarko Naunović i Marčelo Brajnović) održane 1953. godine u zgradi Okružnog suda u Puli kao popratni program prvoga pulskog festivala, kao i vrijednu filmsku arhivsku građu. Izložba u MSU-u u Puli i ovog je puta dio popratnog programa Pulskog filmskog festivala, sada u njegovu 68. izdanju. Dio izložaka ustupili su obitelj Mascarelli, HRT, Hrvatski državni arhiv, Kinoteka, Povijesni i pomorski muzej Istre, Zavičajni muzej Poreštine, Zbirka Kovačić-Mihočinec te MSU Istre.

Izložba traje do 31. srpnja i može se pogledati od 10 do 22 sata svakim danom, osim ponedjeljkom. Posjetitelji na ulazu ostave osobne podatke i izmjeri im se temperatura, a moraju imati zaštitne maske i paziti na distancu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter