Iz mnogih grožnjanskih zgrada cijeli se dan čuju zvuci violine, harfe, trube, bubnjeva i drugih glazbenih instrumenata na kojima vježbaju polaznici niza glazbenih tečajeva i seminara za mlade, glazbenike početnike i one koji su već stekli neko glazbeno iskustvo i usavršavaju ga na majstorskim tečajevima. Od 1969. godine, kada je HGM osnovala Međunarodni kulturni centar Grožnjan, kao svjetsko mjesto susreta glazbene mladeži kroz svojevrsni "kreativni laboratorij" prošlo je preko 20 tisuća mladih i njihovih mentora iz stotinjak zemalja svijeta
Sredinom lipnja svečano je obilježeno 50 godina djelovanja Međunarodnog kulturnog centra Hrvatske glazbene mladeži pod čijim se okriljem odvija i ovogodišnji program koji ispunjava grožnjansko kulturno ljeto.
Iz mnogih grožnjanskih zgrada cijeli se dan čuju zvuci violine, harfe, trube, bubnjeva i drugih glazbenih instrumenata na kojima vježbaju polaznici niza glazbenih tečajeva i seminara za mlade, glazbenike početnike i one koji su već stekli neko glazbeno iskustvo i usavršavaju ga na majstorskim tečajevima.
Od 1969. godine, kada je HGM osnovala Međunarodni kulturni centar Grožnjan, kao svjetsko mjesto susreta glazbene mladeži i jedinstveno mjesto edukacije mladih, kroz svojevrsni "kreativni laboratorij" prošlo je preko 20 tisuća mladih i njihovih mentora iz stotinjak zemalja svijeta. Glavni ciljevi ljetnih programa usmjereni su ka upoznavanju mladih s kulturnim i umjetničkim stvaralaštvom, ka poticanju i njegovanju glazbenog stvaralaštva mladih, na čuvanje hrvatske glazbene baštine i promicanju suvremenoga hrvatskoga glazbenog stvaralaštva.
HGM je član Međunarodne udruge glazbenih mladeži (Jeunesses Musicales International, JMI), koja djeluje u okviru i pod pokroviteljstvom UNESCO-a. Osnovna ideja JMI, a time HGM jest glazbom promicanje mira, suživota, razumijevanja i kulturne različitosti.
Mladi umjetnici
Program ovogodišnjih aktivnosti Međunarodnog kulturnog centra u Grožnjanu i ove je godine u najvećoj mjeri okrenut mladim umjetnicima. Grožnjan je okupljalište djece i mladih, početnika i umjetnika iz cijelog svijeta, a osim glazbenih radionica koje uvijek završavaju koncertom za publiku, djeluju i druge radionice poput škole arhitekture, glumačke akademije, tu je dramska kolonija, ljetna jazz škola i mnogo drugog. O širokom polju djelovanja HGM glavna tajnica te udruge Dubravka Dujmović Kušan kaže:
- Grožnjan je mali istarski gradić, ali istovremeno i velegrad umjetnosti u kojemu je ta umjetnost smisao i svrha, a ne samo nadopuna sadržaja. To svakako treba naglasiti, jer mnogi hrvatski gradići i gradovi kulturne programe imaju kao nadopunu ostalih sadržaja, kod Grožnjana je to svrha postojanja… On je u ljetnim mjesecima grad zvukova i slika, a željela bih da i većina stanovnika Grožnjana i okolice prepozna takav identitet Grožnjana, da ga vide kroz sliku i zvuk, kroz umjetnost…
Kada se pogleda unatrag, kad se pogleda kroz ovu povijest umjetnosti i umjetnika kroz 50 godina, o Grožnjanu se govorilo kao mjestu sedam kilometara daleko od Buja. Danas je to velegrad umjetnosti kojega pohode umjetnici iz cijelog svijeta, to je doista tako, kad gledamo imena koja se ovdje nalaze, borave, rade, to su svjetski umjetnici koji sudjeluju u našem programu, u radu s mladima kao što je na primjer Simon Trpčeski, jedan od deset najvećih pijanista svijeta, tu su jazz profesori koji su nagrađeni Grammyjem, tu su najveća bubnjarska i jazz imena, pa Takaharu, jedan od najvećih svjetskih arhitekata.
A koliko smo takvih imena imali kroz proteklih 50 godina, na žalost neki nisu ni živi… Ono što je vrlo važno je da nekadašnji učenici, polaznici tečajeva i seminara, danas dolaze u Grožnjan kao predavači. I svi rado dolaze, prepoznaju Grožnjan kao posebno mjesto. To su važne stvari koje treba posebno istaknuti, da se ne zaboravi, naglasiti s puno ponosa, reći će Dubravka Dujmović Kušan.
Dugogodišnja suradnja
Ovogodišnji program Međunarodnog kulturnog centra počeo je sredinom lipnja i traje do konca rujna. Za to vrijeme bit će održano niz majstorskih tečajeva, seminara i drugih oblika edukacija mladih glazbenih talenata. Mnogi od njih bilježe i svoje jubileje.
- Kako smo radili seminare i stvarali suradnju s profesorima, ta je suradnja s nekima potrajala 20 i 30 godina. Na primjer, nedavno je završena radionica plesa i plesnog kazališta za djecu i mladež koja se već 30 godina održava u Grožnjanu.
Uz Desanku Virant godinama je radionicu vodila i draga nam suradnica Zaga Živković koje nema više među nama. Desanka i Zaga su prepoznatljivost tog seminara. Zatim, seminar profesora Armina Sešeka je tu 20. godinu. Violončelo je isto jako dugo na našem programu seminara, petnaest godina djeluje seminar arhitekture kojega vode Penezić i Rogina, a svakako treba spomenuti 20 godina jazz škole i jazz festivala. Ethno Croatia je s nama 15 godina, a dugo je u Grožnjanu i zagrebački glumački studio. Inače, ove godine zahvaljujući našem umjetničkom ravnatelju Tončiju Biliću imamo i neke nove seminare, kao što su seminari harmonike, kontrabasa, trube, a nakon kraće pauze opet krenula ljetna škola gitare, podsjeća Dujmović Kušan.
Lani su u Grožnjan na učenje i usavršavanje došli mladi iz 40 zemalja. Ove godine neće ih biti manje. Već su se u razne programe uključili mladi iz SAD, Meksika, Venezuele, Novog Zelanda, Finske, Japana… sa svih kontinenata.
Prosječno ljetne tečajeve i seminare u Grožnjanu polazi oko 500 sudionika. Svi oni doprinose bogatom grožnjanskom kulturnom ljetu i nizu programa koji su za posjetitelje potpuno besplatni. Iz godine u godinu HGM nastoji podignuti kvalitetu glazbenih sadržaja.
- Prije dvije godine potpisali smo ugovore o suradnji sa Fakultetom političkih znanosti, Filozofskim fakultetom, Akademijom dramskih umjetnosti, Muzičkom akademijom u Zagrebu, Umjetničkom akademijom u Splitu i drugima što je doprinos podizanju kvalitete, a uskoro ćemo konkretizirati i suradnju s nekim međunarodnim organizacijama i sveučilištima. Stalno surađujemo sa udrugama civilnog društva, umjetničkim udrugama, sve to doprinosi visokoj kvaliteti sadržaja koji se ostvaruju skromnim sredstvima, što govori o velikom entuzijazmu svih ljudi koji su uključeni u organizaciju i realizaciju brojnih programa, dodaje glavna tajnica HGM-a posebno naglašavajući dobru koordinaciju i suradnju HGM, Općine i Polivalentnog kulturnog centra Grožnjan.
Velika imena
Ovoga ljeta u Grožnjanu se mogu sresti mnoga velika glazbena imena, glazbenici koji surađuju sa HGM. U malom mjestu naći će brojni glazbenici koji se rijetko gdje mogu naći zajedno, njihovi koncerti se dobro plaćaju, u Grožnjanu su svi koncerti besplatni.
Čarobni Grožnjan podvukao se pod kožu svim glazbenicima iz cijelog svijeta, rado dolaze raditi s mladima, svirati zajedno, to rijetko gdje mogu.
- Da, svi rado dolaze u Grožnjan, svi rado s nama surađuju. Neki su tečajevi za mlade završili, sada kreću ili su u tijeku majstorski seminari. Kad već govorimo o imenima treba spomenuti ljetnu pijanističku školu u kojoj će s mladim glazbenicima raditi Simon Trpčeski, Katarina Krpan i Ivanka Kordić, tu će raditi crnogorski gitaristički duo Goran Krivokapić i Danijel Cerović koji grade svjetsku karijeru, imamo i naš seminar violine, viole i violončela kojega vode profesori Muzičke akademije iz Zagreba i Umjetničke akademije iz Splita Anđelko Krpan, Milan Čunko i Mihovil Karuza, pa majstorski seminar saksofona, jedan seminar vodi Zagrebački puhački trio, početkom rujna je Operni studio sa profesorom Berislavom Jerkovićem, te niz drugih seminara koje vode ugledni glazbenici, podsjeća Dubravka Dujmović Kušan.
Osim glazbenih sadržaja, ovoga ljeta će u Grožnjanu raditi ljetna škola moderne političke teorije, glumački studio itd. Poseban pečat ljetnom programu daje Međunarodna jazz škola u kojoj će se pedesetak mladih usavršavati pod palicom svjetski poznatih glazbenika kao što su Luis Bonilla iz New Yorka, odnedavno profesora glazbene akademije u Grazu, pa Lela Kaplovitz, Vladimir Samardžić, Goran Rukavina, John Rilley, Elvis Stanić, Joe Kaplowitz, ruski trubač Alex Sipiagin, Dick Oatts iz SAD, uz gostovanje Thane Alexe Pavelić koja je u Grožnjanu i počela svoju impresivnu karijeru, pa njen suprug Antonio Sanchez. Treba spomenuti i jedan od najzanimljivijih projekata jazz škole – Svjetski jazz orkestar glazbene mladeži u kojemu je dvadesetak mladih iz petnaestak zemalja, mladi talenti koji su posebnom audicijom odabrani da budu u tom projektu.
U Grožnjanu se usavršavaju, vježbaju i zatim odlaze, nakon nastupa u Grožnjanu, na turneju po Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, a početkom kolovoza u Zagrebu u studijama HRT-a će snimati svoj CD. Voditelj tog reprezentativnog orkestra je Luis Bonilla. Još mnogo toga će se događati u Grožnjanu pod okriljem Hrvatske glazbene mladeži, organizacije koja je ove godine, u povodu jubileja dobila i najveće priznanje Općine Grožnjan. Na jubilej podsjeća i brončana ploča na ulazu u dvoranu Kaštel, dostupna i pogledu brojnih turista.