NA PULSKOM FILOZOFSKOM FAKULTETU 

Maroje Mrduljaš o velikom Vjenceslavu Richteru


Maroje Mrduljaš, renomirani kritičar arhitekture i dizajna, arhitekt i predavač na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu održat će sutra u 18 sati u čitaonici pulskog Filozofskog fakulteta predavanje pod naslovom "Vjenceslav Richter: prema sintezi", u organizaciji pulskog Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma.

Vjenceslav Richter, arhitekt, vizualni umjetnik i teoretičar, jedna je od ključnih figura poslijeratnog modernizma u Hrvatskoj i Jugoslaviji, a čiji je doprinos relevantan i u međunarodnim okvirima. Richter je jedan od pokretača grupe 'EXAT-51', aktivni sudionik pokreta i izložbi 'Novih tendencija', a obilježava stav koji insistira na čvrstoj povezanosti društvene stvarnosti i umjetničke prakse, radikalnom i istraživačkom pristupu te jedinstvenoj sposobnosti prenošenja iskustava iz medija u medij. Richterov doprinos netom je "kanoniziran" na izložbi Concrete Utopia postavljenoj u Museum of Modern Art u New Yorku, gdje je Richteru posvećena monografska soba.

Mrduljaševo predavanje ocrtat će Richterov arhitektonski opus te sustavni i dugotrajni rad na istraživanju modernističke teme "sinteze plastičkih umjetnosti" koju Richter proširuje na širi društveni plan. Ta nastojanja kulminiraju u kontroverznom projektu 'Sinturbanizma', jedinog cjelovitog utopijskog projekta "idealnog grada samoupravnog socijalizma". Milijunski grad sveden je u tom projektu iz 1964. na stotinu sinturbanističkih jedinica, a svaka jedinica - zigurat- koja prima približno deset tisuća ljudi, predstavlja zasebnu cjelinu u kojoj se autonomno ostvaruje većina životnih funkcija - proizvodnja, stanovanje, rekreacija.

U predavanju posebna pažnja bit će posvećena i Richterovim jugoslavenskim paviljonima za razne međunarodne izložbe u kojima se isprepliću radikalni eksperimenti i teme reprezentacije društva.

(Z. ANGELESKI)


Podijeli: Facebook Twiter