Premda je program u Puli bio u velikoj većini u znaku već postojećih postava i izložbi - jedina novootvorena izložba bila je ona arhitektice Brede Bizjak u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre - publike je bilo svugdje jer su sadržaji bili posvećeni svima po malo
Noć muzeja, manifestacija kada se publika i muzeji vole - noću, odnosno kada i publika, koja inače ne pohodi ove ustanove obilazi muzejske postave, depoe i koncerte u ovim ustanovama, održana je u petak navečer.
Premda je program u Puli bio u velikoj većini u znaku već postojećih postava i izložbi - jedina novootvorena izložba bila je ona arhitektice Brede Bizjak u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre - publike je bilo svugdje jer su sadržaji bili posvećeni svima po malo.
Velike obljetnice hrvatskih muzeja
Tema ovogodišnje Noći muzeja bila je "Velike obljetnice hrvatskih muzeja", a postavljena je vrlo široko, kako bi se putem različitih muzejskih i ostalih programa iznova aktualizirala brojna pitanja vezana za ulogu i značenje muzeja u razvoju suvremenog društva.
Kao i svake godine, i ove je godine organizirano stručno vodstvo kroz Arenu uz tradicionalnu ponudu čaja i kuhanog vina, gdje nije nedostajala niti glazba. U Galeriji C8 postavljena je izložba "U temeljima grada, iz arheoloških slojeva liburnskoga Zadra", a Prozor u prošlost, izlog C4 u Carrarinoj ulici predstavlja izložbu "Peka: tradicija pod žeravicom", Veseljka Bašića.
Muzejsko-galerijski prostor Sveta srca i dalje donosi izložbu "Znanost narodv - Povijest edukacijske djelatnosti Arheološkog muzeja Istre", kojom obilježava 50. godišnjicu osnivanja "Propagandno-kulturne službe", a ovaj je prostor uvijek drag publici. Što više večer prepušta mjesto noći, to su i posjetitelji brojniji.
Muzej suvremene umjetnosti Istre uz stalni postav, te predstavljanje noviteta i sadržaja za djecu, predstavio je i samostalnu izložbu pulske arhitektice Brede Bizjak "Ideogram: tijelo - kuća", koja na poseban način ostvaruje komunikaciju s muzejskim prostorom, a koncert su potom održali pulski glazbenici Mauro i Irena Giorgi.
Izložbom pulske arhitektice Brede Bizjak Muzej suvremene umjetnosti Istre nastavlja s novom kreativnom platformom kojom se uz suvremenu umjetnost, sve njene varijacije i pojavnosti, pažnja fokusira i na ostala zanimljiva kreativna područja među kojima modni i grafički dizajn, vizualne komunikacije te vrlo vitalno i intrigantno područje arhitekture.
"Ideogram označava i sadrži kvalitete poput kretanja, animacije, poetike nedovršenosti, greške, slučajnosti i, što je najbitnije - mentalnu anticipaciju novog, budućeg i nepoznatog. Ujedno, ideogram služi kao konceptualno oruđe pri prelasku ideje kroz različite faze projektivnog procesa. Središnji pojam koji se razrađuje kao tema ideograma jest odnos tijela i prostora, odnosno dinamička komponenta prostora vezana uz kretanje te neposredni utjecaj kojeg kretanje ljudskog tijela može imati na stvaranje prostora", opisana je izložba Breda Bizjak
Izložba je podijeljena na tri konceptualna dijela te prati proces stvaranja kroz različite faze materijalizacije misli, krećući se od apstraktnog prema realnom. Uz site-specific instalaciju izloženo je devet odabranih projekata s maketama nastalih u razdoblju od 2002. do 2020. godine u Sloveniji i Hrvatskoj.
Breda Bizjak rođena je u Rijeci 1976. godine. Diplomirala je 2002. na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani. Nakon trogodišnje suradnje (2001.-2003.) sa studijem Sadar Vuga arhitekti, 2007. osniva arhitektonski studio BB arhitekti koji je osmišljen kao međunarodna platforma nezavisnih stručnjaka s područja arhitekture, urbanizma i industrijskog dizajna. Živi na relaciji Pula – Ljubljana.
Kuća istarskog maslinovog ulja pripremila je vođenu degustaciju istarskog ulja uz edukaciju kako prepoznati vrhunsko maslinovo ulje.
Koncert u Spomen-sobi A. Smareglie
Mogle su se razgledati i sve izložbe Povijesnog i pomorskog muzeja Istre uz kuhano vino i čaj, i to "O, bella Ciao! - 75. obljetnica osnivanja Talijanskog partizanskog bataljuna 'Pino Budicin'", "Čuvari istarskih fresaka" i "Gradovi u tijeku".
Muzička akademija i Sveučilišna knjižnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli organizirale su koncerte studenata Solo pjevanja Muzičke akademije u Spomen-sobi Antonia Smareglie, gdje su na programu bila djela Clare Schumann u izvedbi sopranistice Georgie Goldin i pijanistice Josipa Adžić, a mentori su bili mr. art. Đuro Tikvica i doc. mr. art. Sofija Cingula. Potom je sopranistica Ana Mikac uz umjetničku suradnicu Chiaru Jurić Božac, mentoricu doc. mr. art. Sofiju Cingula izvela također zanimljiv program. Iz klase doc. art. Marija Kuhar Šoša nastupile su sopranistice Mirta Topalušić i Marija Ticl te mezzopranistica Vilma Grazia Žmak, a umjetnički suradnik bio je Sandro Vešligaj.
Noć muzeja održana je i u pulskoj Gimnaziji uz raznolike programe te u Osnovnoj školi Centar, gdje je predstavljen opsežan projekt koji su realizirali svi učenici i djelatnici, a i Memo Muzej je imao svoj program.