(Hina/EPA)
Izložba "Kadrovi" umjetnice Slavke Pavić, koja je nezaobilazna predstavnica slavnog fotografskog doba druge polovice 20. stoljeća, otvara se u četvrtak, 8. listopada u Francuskom paviljonu.
"Crno-bijela fotografija Slavke Pavić postala je klasika hrvatske fotografije iz koje se toliko toga može iščitati, a kolor-fotografijom nije se bavila sve dok nije prešla na digitalni fotoaparat 2006. godine", stoji u najavi.
Kako se napominje, u posljednje vrijeme bavi se portretiranjem kolega, i raznih uzvanika koje zatekne na kulturnim događanjima kojima gotovo redovito prisustvuje, bilježi ljude kojima je okružena, u knjižnicama, galerijama, kazalištima, rjeđe na klupskom izletu ili događanjima druge vrste.
"U toj je fotografskoj prisutnosti Slavka Pavić postala omiljena ikona grada, kako se to od milja kaže, postala je dobri duh Zagreba", ističe se.
Te fotografije nisu studijski portreti, već se radi o "dokumentarnim zapisima, nekoj vrste fotografskog krokija, kojim ne teži digitalno-računalnoj savršenosti, niti dovršenosti koja je karakterizirala njezin crno-bijeli opus analogne fotografije. Naprotiv, to je igra poput stvaranja vlastitog dnevnika".
Slavka Pavić rođena je 20. listopada 1927. u Jajcu, a djetinjstvo i mladost je provela u Daruvaru. Nakon rata upisala je studij ekonomije u Zagrebu, a članicom fotokluba Zagreb postaje 1951. kada ujedno počinje javno izlagati.
Nakon deset godina postaje nositelj počasnog umjetničkog zvanja Fotoamater I. klase koje joj je dodjelio Fotosavez Hrvatske, a od 2005. Istaknuti izlagač Fotokluba Zagreb, koji dodijelio Upravni odbor Fotokluba Zagreb, gdje je bila i jedna je od osnivačica Ženske sekcije (1973.)
Dosad je imala 20 samostalnih i više od 300 skupnih izložbi, a radovi su joj u Zbirci hrvatske fotografije Fotokluba Zagreb, Muzeju za umjetnost i obrt, Muzeju grada Zagreba, Muzeju suvremene umjetnosti, Etnografskom muzeju u Zagrebu, Zbirci Galerije Badrov, te u različitim privatnim zbirkama.
Nagrađivana autorica objavljivala je u časopisima i revijama, posebno Telegramu i Oku, turističkim edicijama i izdanjima Školske knjige Zagreb te kao ilustracije u monografijama: Tisućljetni Zagreb; Hrvatsko Zagorje i Međumurje; Plavi Jadran i otoci; Prirodna baština Hrvatske; Naša domovima.
Vještinu crno-bijele fotografije svladala je uz poduku profesionalnog fotografa i supruga Milana Pavića, a Tošo Dabac rano je prepoznao njezinu kvalitetu, uvrstivši je već 1951. na IX. međunarodnu izložbu umjetničke fotografije.
Njezina izložba u Francuskom paviljonu bit će otvorena do 23. listopada.