GRADSKA GALERIJA LABIN

Izložba fotografija Michaela Goldgrubera "Karst.Land /Kraški krajolici": PROPITKIVANJE KLIŠEJA NA PRIMJERU ISTRE

Autor i njegovo djelo u Gradskoj galeriji Labin (GGLabin)

Autor i njegovo djelo u Gradskoj galeriji Labin (GGLabin)


Autor se je predstavio radovima recentne produkcije, a svako je njegovo izlaganje obzirom na "karakter", odnosno tematiku radova koje izlaže zapravo "site specific" postav, ističe Tea Bičić voditeljica programa Gradske galerije Labin

Samostalna izložba fotografija renomiranog austrijskog suvremenog autora Michaela Goldgrubera naslovljena "Karst.Land /Kraški krajolici" do 9. studenog otvorena je u Gradskoj galeriji Labin.

- Autor se je predstavio radovima recentne produkcije, a svako je njegovo izlaganje obzirom na "karakter", odnosno tematiku radova koje izlaže zapravo "site specific" postav, ističe Tea Bičić voditeljica programa Gradske galerije Labin, koja je na otvaranju izložbe govorila o autoru i njegovim radovima.

Romatična očekivanja i ekonomski interesi

"Michael Goldgruber uglavnom radi s fotografskim i filmskim medijima, a bavi se kompleksnim odnosom čovjeka i prirode obilježenim medijski evociranim klišejima i romantičnim lajtmotivima, ali i ekonomskim interesima i ekološkim propitivanjima. Tako uz pojmove autentična priroda, divljina ili netaknuti krajolik stoje i pojmovi kontrola, regulacija, premjeravanje i upravljanje. Imajući to na umu, umjetnik se sa svojim kamerama uvijek ponovno vraća na hrvatsku obalu u potrazi za fotografijama i kadrovima koji odražavaju ovaj odnos.

Radovi izloženi na ovoj izložbi nastali su tijekom njegovih redovitih boravaka u Istri, većinom na Rtu Kamenjak te u rudarskim predjelima u okolici Labina.

Za svojih pohoda snimio je fotografije koje govore o čežnji za netaknutom, veličanstvenom prirodom, ali koje istodobno u sebi nose i kulturološku konstruiranost te iste žudnje, piše u tekstu kataloga izložbe koji potpisuje sam autor.

Na izložbi je postavljena i panoramska zidna instalacija složena od više od 400 pojedinačnih fotografija spojenih u panoramsku sliku. Autor ističe da "ovi pojedinačni snimci svjesno nisu rađeni prema pravilima panoramske fotografije, a na taj se način onda stvara perspektivna iritacija i naglašava fragmentarna neprirodnost panorame."

Autor zaključuje da se u "regiji koja živi uglavnom od turizma, klišeji i romantična očekivanja sudaraju se s gospodarski motiviranim realitetima i odgovarajuće prilagođenim izgledom krajolika i naselja. Prodaje se jadranski način življenja uparen s propagiranom izvornošću." Ovo gledište Michael Goldgruber propituje na primjeru Istre.

Autor svjetskih referenci

Michael Goldgruber, rođen je 1965. u Leobenu, u Austriji.

Od 1986. do 1990. bio je izvanredni student na Visokoj školi primijenjenih umjetnosti, dok je na Sveučilištu u Beču studirao povijest umjetnosti i filozofiju. Fotografski se obrazovao i kod Bernda Schillinga u Beču od1986. do 1989. Dobitnik je stipendije za Austrijski foto atelje u Cite des Arts u Parizu, te stipendije u centru Contertype (Centar suvremene fotografije) u Briselu, kao i Austrijske državne stipendiju za likovnu umjetnost, a 2015. međunarodne nagrade za umjetničku fotografiju u Parizu -"La Quatrieme Image". Predstavljao se na brojnim samostalnim i skupnim izložbama diljem svijeta. Živi i radi u Beču, jednom malom selu u štajerskim Alpama te u Istri.

Uz autora, na otvaranju je govorio i Borjan Batagelj, pročelnik za društvene djelatnosti Grada Labina, koji je izložbu i otvorio.

Ova izložba dio je programa kojim Gradska galerija Labin nastavlja s realizacijom projekata međunarodne kulturne suradnje, a ujedno i posljednji izložbeni projekt ovogodišnje izložbene sezone. Izložba je realizirana u suradnji Gradske galerije Labin i Austrijskog kulturnog foruma Zagreb, a uz potporu i suradnju Pučkog otvorenog učilišta Labin, Grada Labina, Istarske županije i Ministarstva kulture Republike Hrvatske. (Priredila B. Ć. J.)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter