ZAGREB

HRFF: Ovogodišnje izdanje otvara hrvatska premijera "Muzeja revolucije"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Hrvatskom premijerom dokumentarnog filma "Muzej revolucije" Srđana Keče u nedjelju 5. prosinca u Kinu Tuškanac počinje 19. Human Rights Film Festival, za koji je tradicionalno ulaz besplatan, no ove godine uz posebne epidemiološke mjere.

Organizatori festivala Multimedijalni institut/MaMa Zagreb i URK/Močvara najavili su kvalitetan i sadržajan program s 21 filmom, u kojemu su podjednako zastupljeni dokumentarni i igrani filmovi jakih autorskih imena poput Apichatponga Weerasethakula, Céline Sciamme, Sergeja Loznice i Ryusukija Hamaguchija. 

Uz filmski program u suradnji s brojnim partnerima održat će se popratni, govorni program, online i uživo, s aktualnim temama, od zaštite raznih ljudskih prava i prava na pobačaj do djece na migracijskim rutama i unaprjeđenju sustava javnog financiranja.

U okviru tribine "Štite li institucije djecu od seksualnog nasilja?" 8. prosinca u Kinu Kinoteka će se održati razgovor i projekcije filmova na tu temu - šokantni autobiografski dokumentarac i dobitnik Zlatnog medvjeda za najbolji kratki film na Berlinaleu "Moj ujak Tudor"  Olge Lucovnicove i hrvatski animirani film "Među nama" Petre Balekić. 

U programu i Loznica, pobjednik netom završene IDFA-e

Iz bogatog filmskog programa izdvajaju se ostvarenja nagrađivana na relevantnim internacionalnim festivalima, među kojima je i pobjednik netom završenog festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu, IDFA-i, "Gospodin Landsbergis" Sergeja Loznice, kroničara povijesti istočne Europe. 

Autor kaže kako je to njegov najzahtjevniji film, a kritika ga ocjenjuje jednom od najboljih filmskih lekcija o povijesti raspada Sovjetskog Saveza koja se bavi događanjima u Litvi od 1989. do 1991.

Loznicu u radu zanimaju povijesne teme, ali i svakodnevne opservacije i prikaz života u suvremenoj Rusiji, a na 19. HRFF-u će mu se prikazati i film "Babin Jar. Kontekst" kojim rasvjetljava pozadinu tragičnih događaja u okolici Kijeva u rujnu 1941. – masakra više od 33.000 Židova. 

Bit će tu i dobitnik Srebrnog medvjeda na ovogodišnjem Berlinaleu, dokumentarni film "Gospodin Bachmann i njegov razred" Marie Speth o učitelju na pragu mirovine i njegovim učenicima šestog razreda dvanaest različitih nacija.

Prikazat će se i pobjednici festivala u Cannesu: dobitnik nagrade žirija i kolumbijski kandidat za nagradu Oscar "Memorija" Apichatponga Weerasethakula s Tildom Swinton u glavnoj ulozi i trostruko nagrađeni i hvaljeni "Drive My Car "japanskog redatelja Ryusukija Hamaguchija, rađen po kratkoj priči Harukija Murakamija. 

Program donosi još jedan Hamaguchijev film, "Kolo sreće i fantazije" o tri zaljubljene žene i njihovu putanju sretnih i nesretnih slučajnosti na putu samootkrivenja. 

Nakon na HRFF-u prikazanog "Portreta djevojke u plamenu", na festival se vraća redateljica Céline Sciamma s najnovijim filmom, nježnom obiteljskom pričom s fantastičnim elementima "Mala mama".

O aktualnim temama progovaraju dokumentarci "Prava cijena online poslova" Shannon Walsh o radnicima samozaposlenima na platformama poput Ubera i Wolta, "Rijeka teče, vijuga, briše, nadomješta" autorice Shengze Zhu koji poetično portretira Wuhan, najpoznatiji po tome što je zloglasna kolijevka Covida 19 te "Igra sjenki" Eefje Blankevoort i Els van Driel opisan kao "moderna odiseja o iskustvima mladih izbjeglica na cesti".

Novi srpski fillmovi s poetikom koju promiče HRFF

Kako se ističe u najavi, ovogodišnji HRFF predstavlja i značajan broj, čak šest naslova novog srpskog filma autora i autorica koji se bave temama i poetikama koje promovira HRFF. 

Film otvaranja, "Muzej revolucije" Srđana Keče, nastao u koprodukciji hrvatskog Restarta, u Zagreb stiže nakon premijere na IDFA-i. Smješten je u nikad dovršeni objekt arhitekta Vjenceslava Richtera pored Beograda gdje danas žive društveni izopćenici.

Dobitnik Srca Sarajeva za najbolji dokumentarni film "Pejzaži otpora" Marte Popivode bilježi putovanje kroz sjećanja gotovo stogodišnje antifašistkinje Sonje, jedne od prvih partizanki u Jugoslaviji koja je bila i među vođama pokreta otpora u Aushwitzu, ujedno i sada već pokojne bake koscenaristice filma Ane Vujanović. 

Tu je i hvaljeni i višestruko nagrađivani "Ketli" Milice Tomović radnjom su smješteni u Beograd 1993. godine, na dječju rođendansku zabavu koju preuzmu odrasli. 

Glazbeni program u klubu Močvara donosi 8. prosinca koncert Canzoniere Grecanico Salentino, jedne od najpoznatijih europskih world music grupa koja po prvi put gostuje u Zagrebu i za kraj festivala, 12. prosinca, Boris Kovač New Ritual Quarteta, jednog od najvažnijih balkanskih world music glazbenika. 

Ulaz na oba koncerta, kao i na sve festivalske projekcije i programe, je slobodan.  Za posjet kinima Tuškanac i Kinoteka, Dokukinu KIC, Močvari i klubu MaMa potrebno je predočenje važeće EU digitalne Covid potvrde ili drugi odgovarajući dokaz ili negativan test ovlaštene ustanove i laboratorija.

Broj gledatelja u kinima je limitiran i za projekcije je potrebno preuzeti ulaznice na kino blagajnama. Od petka 3. prosinca, moguće je na svim kino blagajnama po osobi preuzeti dvije ulaznice za jednu filmsku projekciju.

Cjelokupni raspored filmskog i popratnog programa dostupan je na službenim stranicama festivala.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter