DUBROVNIK

Dubrovnik – Uskrsna izložba „Crvena jaja i zelena trava”

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na izložbi Dubrovačkih muzeja "Crvena jaja i zelena trava - Likovnost i simbolika Uskrsa u tradicijskoj kulturi", koja je otvorena u srijedu u žitnici Rupe, izložene su pisanice, čestitke iz zbirke Etnografskog muzeja i iz privatnog vlasništva.

Autor izložbe i voditelj Etnografskog muzeja Ivice Kipre istaknuo je kako su izložene pisanice iz svih krajeva Hrvatske i regije.

„Zajedničko je pisanicama što se boje tehnikom uz pomoć voska, a različiti su motivi. U Slavoniji su to hrast, žir i klas, a na jugu sunce, paunovo pero ili srce. U Hrvatskoj su to većinom vegetabilni motivi, u Sloveniji ornamentika i geometrija, a na Kosovu su zoomorfni motivi zmija, puževa i gušterica”, rekao je Kipre.

Dodao je kako su među čestitkama zastupljene tradicijske, s temom hrvatske baštine, gdje su prikazani hrvatska zastava i grb te ljudi u narodnim nošnjama, ali i čestitke s pisanicama, s motivima pilića, zečića te onodobnih žena. 

U sklopu izložbe održana je i uskrsna radionica za djecu "Moja mala zvrčoka".

„Zvrčoka, vrgoča ili čegrtaljka je idiofoni drveni instrument koji je tradicionalan za čitavo Sredozemlje, a možemo ga pratiti već u srednjem vijeku. Koristi se u obredima Svetog trodnevlja, danas u manjim lokalnim crkvama. Kad se na Veliki četvrtak zavežu zvona, obredi se prate uz zvrčoke koje vrtnjom proizvode zvuk”, rekao je Kipre.

Dodao je kako se zvrčoke upotrebljavaju i u pokladama te drugim običajima.

„Imaju apotropejsku funkciju da zvukom tjeraju zle sile. Taj pojam je prisutan i u uskrsnom običaju tučenja Barabe na Veliki četvrtak, kada djeca rukama ili šibama udaraju po klupama u crkvama”, rekao je Kipre.

Izložba je organizirana u povodu 150. obljetnice osnutka Dubrovačkih muzeja.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter