NAKON VIŠEGODIŠNJE PAUZE

Veliki "comeback" Grisije: Najveća izložba na otvorenom na Mediteranu ponovno u Rovinju

| Autor: Nina Orlović Radić
(Snimila Nina Orlović Radić)

(Snimila Nina Orlović Radić)


Nekad čuvena rovinjska Grisia, najveća izložba na Mediteranu na otvorenom, nakon višegodišnje pauze na velika se vrata vraća na svoje početke, s ponešto izmijenjenim programom, od kojih je najvažniji datum njenog održavanja. Naime, s tradicionalne druge kolovoške nedjelje, preseljena je dva tjedna kasnije, odnosno na datum 24. kolovoza. Drugi važan detalj je taj da izlagači imaju pravo izložiti dvije slike, odnosno dva rada.

Vezano za njenu organizaciju jučer je u gradskoj palači održana konferencija za novinare na kojoj su uz ravnateljice Muzeja grada Rovinja Vilmu Bartolić i Pučkog otvorenog učilišta Dubravku Svetličić, koje su prvi puta udružile snagu, znanje i volju usmjerenu ka njenoj obnovi, nazočio je i prvi čovjek Rovinja, gradonačelnik Emil Nimčević i dogradonačelnik Dino Sošić.

(Snimila Nina Orlović Radić)(Snimila Nina Orlović Radić)

Uvodne riječi u staru/novu jednodnevnu manifestaciju izrekao je gradonačelnik, podsjetivši da je nakon 2019. godine kada je posljednji put i održana Grisia (u dvorištu Mascarellijeve kuće), ponovo u fokusu s novim uzletom.

Prepoznatljiva ulica u zemlji i regiji

- Moja je želja, a dijelim je sa svim stanovnicima Rovinja, da se umjetnici, kao i ljubitelji slikarstva vrate i ponovno ovu ulicu obogate svojim djelima na način da Grisia - ulica umjetnika, ponovno postane prepoznatljiva u regiji i državi, rekao je Emil Nimčević, dodajući i da su u tom smjeru osigurane i izdašne nagrade. Kako se moglo čuti, nagradni fond težak je 8.800 eura s tim, kako je navela Dubravka Svetličić, da se još uvijek (i imaju prilike) javljaju i zainteresirani kupci (obrtnici, tvrtke), koji bi trebali osigurati sredstva za otkupne nagrade. Dodajmo, i da je prvu otkupnu nagradu za muzejski fundus osigurao Grad Rovinj s iznosom od pet tisuća eura. Druga nagrada iznosi dvije tisuće eura (Maistra), treća tisuću eura (Valalta), te četvrta 800 eura (Esel).

Uz izdašne nagrade, organizator je osigurao i besplatni parking prostor za sve izlagače, kao i ručak u spacciju Matika u "režiji" Udruge Kuća o batani, koja je zadužena i za organiziranje tradicijskih igara za djecu koje će se, u vremenu od 11 do 15 sati, održati u parku pored crkve svete Eufemije i u neposrednom izložbenim prostoru za najmlađe sudionike Grisie.

Zbog vrućine novi datum Grisije

O rasporedu događaja i tehničkim stvarima govorila je Dubravka Svetličić, koja je i na pitanje o razlozima izmjene datuma Grisije, odgovorila "zbog vrućina".

- Zbog vrućina, i zbog pretpostavke da je kasniji datum iz istog razloga prihvatljiviji za odvijanje cjelodnevne manifestacije. Naime, od 7 do 9 sati, u prizemlju kazališta Gandusio vršit će se prijava sudionika, a u 10 sati na platou ispred kućnog broja 46 (Mascarellijeva kuća) i svečano otvaranje uz bitinade KUD-a "Marco Garbin". Samo trajanje Grisie, koja kreće od Matteotijevog trga do prostora oko crkve svete Eufemije, predviđeno je do 19 sati kada je i zakazano svečano proglašenje prvonagrađenih radova. Ovogodišnji ocjenjivački sud sastavljen je od renomiranih i stručnih članova u sastavu Mladen Lucić, Sabina Salamon i Elizabeta Rogovič, navela je Dubravka Svetličić.

Ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta grada Rovinja, također je istaknula i neke novosti. Naime, Grisia Youth i novi mediji koji su do jučer samostano funkcionirali, sada postaju dijelom Grisie, pa će se u vremenu od 10 do 19 sati u Ulici Bregovita i u prostoru crkvice svetog Tome moći vidjeti i radovi novomedijalnih umjetnika, koji također konkuriraju za nagrade/otkupni fond.

Uz to, i kazalište "Antonio Gandusio" za vrijeme Grisie i u vremenu od 12 do 17 sati otvara vrata pa će se u njemu moći pogledati Grisia vremeplov, odnosno filmovi snimljeni o Grisiji i Rovinju od pedesetih godina prošlog stoljeća naovamo. Za kraj, navela je Svetličić, od 19 do 22 sata organizirat će se druženje svih ljubitelja umjetnosti "Grisia chill out", u parku pored crkve svete Eufemije. Druženje će "proći" uz glazbu i proizvode lokalnih proizvođača.

Sve je počelo davne 1966. godine

O dobrim starim vremenima Grisie, govorila je ravnateljica Muzeja grada Rovinja, Vilma Bartolić, čija se ustanova ovog puta našla u ulozi suorganizatora zaduženog za stručni dio manifestacije, poput izbora stručnog žirija. Podsjetila je i na povijest Grisie, koja je desetljećima bila brend i razlog zbog kojeg je Rovinj dobio laskavu titulu - grada umjetnosti i umjetnika.

- U listopadu 1966. godine počela se pisati priča rovinjske Grisie. Grupa američkih turista brodom Liburnija dolazi i grad na zapadnoj obali istarskog poluotoka koji naročito ljeti "diše" u ritmu umjetnika. Posjećuju izložbu Umjetničke kolonije u gradskom muzeju na kojoj izlažu umjetnici koji su Rovinj izabrali za svoje privremeno ili trajno odredište.

Izložbu napuštaju s dvanaest kupljenih umjetnina. Dovoljan poticaj za umjetnike. Sljedeće godine, s cijem da svoje stvaralaštvo približe čim širem krugu ljudi, svoje ateljee na jedan dan sele na ulicu. I tako svake druge nedjelje u kolovozu, ulicu koja od podnožja Svete Eufemije pitomo vijuga prema glavnom gradskom trgu okupiraju umjetnici. Priliku da izlažu na Grisiji imali su uz akademski slikare/kipare i amateri, studenti, djeca..., podsjetila je Bartolić, zaključivši i da je ponovno pokretanje Grisie donijelo određene organizacijske i tehničke novitete, ali i da je njen osnovni karakter - jednodnevna izložba na koju su pozvani akademski slikari, studenti, amateri i djeca ostao neizmjenjen.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama