(Snimio Michael Becks)
Likovni umjetnik i grafičar Dominik Vuković jedan je od voditelja radionica na Urbanom Monte Libriću, koji će se održati od 12. do 18. svibnja.
- Vodim radionicu pod nazivom "Slika od geometrijskih oblika". Prošle godine s izdavačkom kućom Mala zvona izdali smo slikovnicu posvećenu Juliju Kniferu. Radionica spaja tu knjigu za djecu i geometrijsku apstrakciju ili figuraciju kao pristup stvaralaštvu. Na neki način vežem tu priču s temom Librića jer postoji tipografija "Knifer" koji je osmislio poznati tipograf i grafički dizajner Nikola Đurek. Spajajući sve te elemente u jednu radionicu vjerujem da će radionica imati kreativno informativan karakter. Polaznici će se upoznati i s novim načinima crtanja, a i s jednim dijelom povijesti umjetnosti.
- Možda tako da se usredotočimo na umjetnički aspekt koji se nalazi u grafitima. Tu se radi o bojama, slovima i svim pravilima tipografije i kaligrafije i nakon toga kako ta pravila dekonstruirati da bi se stvorile nove kompozicije ili kako bi se izrazila nova poruka. Možda tako da se djecu upozna s poviješću grafita. Važno je djeci predstaviti umjetnost kao vještinu izražavanja i treba dobro osvještavati što želimo izraziti. Možda ako puno znaju o samoj moći umjetnosti je odluče koristiti za neko dobro. To pitanje je možda najbolje uputiti i nekome tko se aktivno bavi grafitima.
- Imam fokus za ilustriranje knjiga, ali nemam trenutno neki svoj projekt na kojem radim aktivno. A ako ga radim onda sam tajanstven u vezi toga. Samo pojedine detalje podijelim s kolegama i prijateljima. Da budem kratak i jasan, fokusiram se na knjige za djecu i na rad na akademiji sa studentima. Svako toliko dođe neko vrijeme koje je stvaralački tiše.
- Jesam, i već spomenuta o Kniferu je zasad zadnja u seriji. Te priče je koncipirala spisateljica Sanja Lovrenčić i sve su u nakladi Malih zvona. Meni je osobno rad na tih pet knjiga proširio svijest o tome kako se knjige mogu raditi i s tehničke strane i konceptualne jer sam svaku knjigu drugačije ilustrirao. Odličan projekt, nadam se da ćemo nastaviti s tim omažem našoj povijesti umjetnosti. Knjiga je jedna od prvih stvari ili jedan od prvih medija gdje se djeca susreću s umjetnošću bez obzira na temu, a ako je tema o umjetnosti tu imamo i prvo potencijalno razumijevanje stvaralaštva. To je vjerujem dobro i za odrasle i za djecu.
- Prošlo je već neko vrijeme otkako sam poslušao intervju Boba Dylana gdje on govori o tome kako nije dobro dijeliti previše ili pričati o tome što planiramo. Govori u smislu kako je to neka fina energija koja se može potrošiti na razgovor. Uvjerio sam se u to na akademiji kada sam radio svoj diplomski rad, odnosno kada sam samo pričao o tome kako ga radim pa sam morao produljiti godinu da ga završim. Ono što je sigurno za budućnost je da ću biti likovnjak.