(Snimila Vanesa Begić)
Brazilski dani u Puli otvoreni su u Gradskoj knjižnici i čitaonici okruglim stolom o povratku u Hrvatsku (i odlasku iz Hrvatske) i predstavljanje "Vodiča za povratnike i iseljenike u Hrvatsku".
O tome su govorili Maria Florencia Luchetti, Institut za narodnosti i migracije, Katia Gavranich Camargo, Društvo prijatelja Dalmacije Sao Paulo i Milan Puh, Federalno sveučilište u Bahiji, a moderatorica je Barbara Buršić, voditeljica podružnice Pula Hrvatske matice iseljenika.
- Iznimno nam je zadovoljstvo što se Dani Brazila održavaju u kontinuitetu u Puli i što donose raznolike sadržaje, što iz godine u godinu sudjeluju zanimljivi gosti i na taj se način otvaraju nove teme. Ove godine su jedna od tema i demografska kretanja, i važno je da se otvaraju tako važne teme, odnosno teme odlaska i dolaska iz Brazila, kazala je Barbara Buršić.
Milan Puh prisjetio se i proteklih izdanja ove manifestacije, ističući zadovoljstvo što se u sam koncept manifestacije uključuje sve više tema, posebice tema bioraznolikosti Brazila, koja je velikim dijelom zaslužna za bioraznolikost svijeta, stoga su ovdje uključeni i stručnjaci druge vrste, ne samo oni iz domene kulture.
Maria Florencia Luchetti osvrnula se na činjenicu da brojni ljudi, nakon odlaska iz Hrvatske put Brazila, neovisno o razdoblju, su se nerijetko udruživali u raznim hrvatskim zajednicama, te da im je ta pomoć i povezanost bila iznimno važna, kako bi si međusobno olakšali i pomagali te surađivali.
Neke generacije su se iznimno posvetile učenju hrvatskog jezika, posebice ako je riječ o nasljednicima, druge, treće, ili pak četvrte generacije onih koji su napustili domovinu.
Na to se osvrnula i Katia Gavranich Camargo, ističući da su migracije na relaciji Hrvatska-Brazil bile dvostruke, jer su migracije bile i na relaciji Hrvatska-Brazil i na relaciji Brazil-Hrvatska, ovisno o razdobljima i prilikama. S druge strane, bilo je i povrataka u matičnu domovinu, bila to Brazil ili Hrvatska.
Također, bilo je govora i o činjenici unapređenja lokalne zajednice i očuvanja priroda putem inovativnih, održivih praksi koje bi mogle dodatno povezati ove dvije države.
Milan Puh, alfa i omega ove manifestacije, govorio je o raznolikim vezama među dvjema državama, a upravo ga je to motiviralo godinama unazad da krene s organiziranjem ove manifestacije, radi produbljivanja tema o odnosima dviju država te da to bude početna platforma i za razne druge projekte.
Manifestacija se održava zahvaljujući Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, Hrvatskoj matici iseljenika – Podružnica Pula i dr. sc. Milanu Puhu, kao i partnerima i suradnicima koji su ove godine Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Kino Valli, Gimnazija Pula, Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula te Veleposlanstvo Savezne Republike Brazil u RH, a podupiru ih Grad Pula i Ministarstvo kulture i medija RH.
Nazočne je u ime Gradske knjižnice i čitaonice pozdravila koordinatorica za programe Iva Lanča Joldić.