(Hina/EPA)
Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku i Grad Osijek podržali su inicijativu osnivanja Hrvatske drame u Subotici koja je u petak predstavljena na zajedničkom sastanku u osječkom HNK s predstavnicima hrvatske zajednice u Srbiji.
Sastanku je, uz predsjednika osječkog Gradskog vijeća Tihomira Florijančića, intendanta osječkog HNK-a Vladimira Hama i profesorice Nevene Baštovanović, autorice elaborata „(Ponovni) Osnutak hrvatske drame u Narodnom kazalištu u Subotici“ nazočio i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u srpskoj vladi i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov.
Žigmanov je izrazio zadovoljstvo činjenicom da su predstavnici institucija hrvatske zajednice iz Republike Srbije nakon dugo vremena priprema uspjeli svečano uručiti inicijativu Zavoda za kulturu Vojvođanskih Hrvata za ponovnim osnutkom Drame na hrvatskom jeziku pri subotičkom Narodnom kazalištu.
Među Hrvatima u Vojvodini pojavio se kritičan broj ljudi koji može u profesionalnom smislu odgovoriti na izazov da i Hrvati u Vojvodini, kao druge nacionalne zajednice koje imaju svoja profesionalna kazališta, mogu pokrenuti tu inicijativu, kazao je Žigmanov napominjući da je povijest kazališne prakse u Hrvata u Vojvodini od sredine 18. st.
Žigmanov: Od osječkog HNK očekujemo stručnu, logističku i tehničku podršku
Također je naglasio da od osječkog HNK-a očekuje podršku, stručnu, logističku, i tehničku, kada je u pitanju operacionalizacija te inicijative ističući kako je i više nego zadovoljan pozitivnim odgovorom koji je dobio od domaćina i koji će u svojim mogućnostima i resursima biti od velikog značaja kada je u pitanju artikulacija te inicijative u Vojvodini.
Florijančić je podsjetio da je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić prije otprilike godinu dana bio u Subotici i tada već najavio podršku hrvatskoj nacionalnoj manjini u Subotici.
"Naravno da smo danas pozdravili tu inicijativu i mi kao Grad i HNK dati će svekoliku podršku za uspostavu Hrvatske drame u Narodnom kazalištu u Subotici, i infrastrukturno i materijalno i tehnički, i ovdje u Osijeku i kroz naše kazalište i Sveučilište", poručio je Florijančić.
Intendant osječkog HNK Vladimir Ham naglasio je da i oni sa svim svojim resursima stoje iza ove inicijative.
"Ono što ćemo mi staviti na raspolaganje su svi oni tekstovi koje imamo u knjižnicama, dramatizacije kojih se mogu odmah uhvatiti raditi i izvoditi te naša iskustva u radu predstava i produkcijsko znanje koje je prikupljeno kroz 117 godina", najavio je Ham naglašavajući da će i glumci osječkog HNK sudjelovati u tim produkcijama u okviru svojih radnih zadataka.
Po riječima profesorice Baštovanović, važna je profesionalizacija i institucionalizacija kazališnih praksi. Smatra da bi financiranje i potpora isključivo amaterizmu pridonosio getoizaciji hrvatske zajednice u Vojvodini i u Subotici.
Plan je da u Subotici, gdje postoji Drama na srpskom i mađarskom jeziku, bude osnovana i Drama na hrvatskom jeziku, a gledali bismo biti kohezivnim faktorom, kazala je ističući važnom suradnju sa profesionalnim kazališnim kućama i trupama iz Hrvatske.
To će, rekla je, biti dug proces, no drži važnim krenuti te već najesen rješavati administrativne i pravne poslove, a potom stvarati kadar i Dramu.
Nakon sastanka u osječkom HNK, u produkciji Hrvatskog kulturnog centra „Bunjevačko kolo“ iz Subotice izvedena je predstava „Avaške godine“ rađena prema zbirci pjesama Milovana Mikovića. Predstava prati osobnu i kolektivnu povijest tri generacije u vremenu od naseljavanja Panonske nizine Hrvatima do današnjih dana. Jednosatnim poetskim prikazom revitalizira se i tematizira zavičajni govor u bogatstvu, raskoši i ljepoti bunjevačkog ikavskog izričaja.