ZAGREB

"Muzej čuda gospođice Peregrine": priča o važnosti prihvaćanja drugačijih

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


"Muzej čuda gospođice Peregrine" Ransoma Riggsa, novi ilustrirani vodič kroz tajni svijet čudnovatih, s dosad neviđenim starim fotografijama i ilustracijama, u još jednom spoju fikcije i fotografije pokazuje zašto je važno biti tolerantan i prihvaćati 'drugačije'.

Bogato ilustrirano izdanje zagrebačkog Lumena, s fotogravurama, otisnutim drvorezima i zemljovidima, uredila je Miroslava Vučić, dugogodišnja obožavateljica serijala o čudnovatoj djeci gospođice Peregrine, koja smatra kako je u ovom izdanju autorova kreativnost došla do samog vrhunca.

"Riggsova sposobnost da čitatelja uvuče u priču, sjajna radnja i stil pisanja, kao i autentične stare fotografije, razlog su zašto mi je ovaj serijal među najdražima koje sam pročitala i uredila u posljednjih pet-šest godina", ustvrdila je.

Nova knjiga može se čitati zasebno ili kao uvod u svijet čudnovatih iz serijala (Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, Šuplji grad, Knjižnica duša, Zemljovid za čudnovate, Konferencija ptica i Pustošenje Vražjeg rala) te knjigu kratkih proza Priče o čudnovatima.

Čitatelji će u njoj pronaći ključne podatke, zadivljujuće priče, iznimne ljude za koje možda nismo znali da su čudnovati (primjerice Nikola Tesla), začudne povijesne događaje, zoološka čuda, povijesne bitke, ulomke iz važnih spisa, neslane šale i duhovite domišljaje, ali i upute kako otkriti skrivene vremenske petlje, prepoznati je li tko normalan ili se samo pretvara da jest, ostati nezamijećen među normalnima, pronaći tajne sobe i skrivena mjesta.

Vučić vjeruje da će i obožavatelji romana o Harryju Potteru napokon doći na svoje jer je priča o čudnovatima, ispripovijedana u šest romana te u knjizi kratkih proza "Priče o čudnovatima" i u "Muzeju čuda gospođice Peregrine", također divna saga o čarobnoj djeci koja se bore protiv zla dok pronalaze novu obitelj i svoj dom. 

"Svi koji luduju za fantasyjem, vole Georgea R. R. Martina, J. R. R. Tolkiena, Philipa Pullmana i Sabu Tahir zavoljet će (ili već vole) i Ransoma Riggsa", rekla je urednica o tom bestseleru New York Timesa, USA Todaya i Wall Street Journala, koji je na hrvatski prevela Ana Josić.

Ransom Riggs rođen je na farmi u Marylandu, a odrastao na jugu Floride. Studirao je književnost na Kenyon Collegeu i film na Sveučilištu Southern California. Živi u Los Angelesu sa suprugom Tahareh Mafi, autoricom bestselera.

Svojim se serijalom afirmirao na književnoj sceni i već prvijencem "Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu" privukao pozornost slavnog filmaša Tima Burtona koji je ekranizirao mračnu priču o čudnovatoj djeci s natprirodnim moćima.

Novoobljavljeni dio "Muzej čuda gospođice Peregrine" u središtu je ovogodišnjih događanja Školske knjige u Noći knjige, u programu "Lumenove zvijezde – predstavljanje nove knjige međunarodne književne senzacije 21. stoljeća".

Za subotu, 22. travnja, u knjižari Arkadija, najavljeni su i razgovori o prvoj modnoj monografiji u Hrvatskoj "Loredana Bahorić – 35 godina modnog stvaralaštva" i o knjizi Ive Belé "Sjeti se da si kraljica – Vodič za samopoštovanje u praksi".

U jutarnjem dijelu programa održat će se Lego-radionica Marka Brajkovića i pričaonica "Fora priča" Danijele Miklec te sudjelovati u izvlačenju nagrada.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter