Povratak i odlazak kao tema

Na Sajmu knjige u Puli predstavljena nova knjiga Amira Alagića "Ogledalo za krletku"

| Autor: Vanesa BEGIĆ
(Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

(Snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


"Ogledalo za krletku" nova knjiga Amira Alagića predstavljena je u ponedjeljak navečer uz moderatora Emira Imamovića Pirkea.

Kako je rekao sam autor, "nije to punokrvni krimić, urednica je to nazvala pseudokrimićem, iako u njemu ima prilično puno suspensea. Nije bilo teško napisati ovu knjigu, imao sam je u glavi, nekako mi se kao preko noći pojavila, kao da sam čuo taj glas pripovjedača i onda je relativno brzo nastala. U doba korone, lockdowna bio sam u nekom neobičnom stanju, kao da sam se vratio u doba rata, sve je to na neki način utjecalo, kazao je autor koji se uz moderatora složio da tema nije povratak nego odlazak.

Na neki način, to je i roman o Banjaluci, a od dva događaja, jedan je stvaran, jedan je izmišljen, a i jednog od protagonista susreo je u Puli, odnosno koristio je neke osobine jedne osobe koje je vidio u Puli, slučajno ulicama grada, za temelj priče, a ne piše iz pozicije žrtve niti suca.

Naime, kako je otkriveno tijekom prezentacije, nova saznanja o samoubojstvu starom trideset godina potaknut će junaka ovog romana na povratak u rodni grad. Istražujući što se doista dogodilo te 1988. godine, on upoznaje mnoge ljude, sadašnje ili bivše žitelje tog grada koji su ga odredili i koji je njih odredio.

Tu je opisan i njegov odnos prema Banjaluci, a ima i puno likova, neki su izmišljeni, neki su stvarni i imaju samo ime ili nadimak.

Alagić se prisjetio i svoga djetinjstva u Banjaluci, kada je živio s bakom i djedom jedno razdoblje, roditelja, da je i to roman o jednom gradu koji nije više isti takav kakav je bio kada je u njemu živio.

Prisjetio se i svoga doma, a na upit bi li išao tamo provesti neko vrijeme, godišnji odmor primjerice, kazao je da su prodali prije nekoliko mjeseci stan i da se nema gdje vratiti.

Ovaj pseudo–krimić u biti je posveta gradu Banjaluci, gdje je autor rođen je 1977. godine i gdje je živio do svoje 17. godine. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Puli. Objavio dvije zbirke priča, "Pod istim nebom" (2010) i "Linije koje ti nazivaš rijekama" (2019.), te romane "Osvetinje" (2016), "Stogodišnje djetinjstvo" (2017.), "Tuneli" (2019.) i "Ogledalo za krletku" (2022). Scenarist i redatelj kratkog igranog filma "Poigravanja ili Pokvareni bojler" (2012). Priče i pjesme objavljivao u raznim književnim časopisima i zbornicima. Predaje engleski jezik i živi u Puli.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter