(Hina/EPA)
Međunarodnim znanstvenim skupom "Moliere u hrvatskoj kulturi" Sveučilište u Zadru počelo je u srijedu obilježavati 400. godišnjicu rođenja slavnoga francuskog komediografa Jean-Baptistea Poquelina Molierea.
"Poput drugih velikana, Molière je proučavan iz različitih motrišta i u različitim kontekstima, no u znanosti o književnosti neke teme nikada nisu do kraja iscrpljene. Ovaj skup 400 godina nakon njegova rođenja pokazuje da ima još prostora za nova istraživanja i spoznaje o njegovu djelu, posebice o utjecaju na hrvatsku kulturu, književnost i kazalište", rekla je prorektorica Sveučilišta u Zadru Nedjeljka Balić Nižić.
Istaknula je kako su Molièreova djela na zadarskim kazališnim daskama izvođena na francuskom, talijanskom i hrvatskom jeziku, a zanimljive su i lutkarske predstave nastale po njegovim djelima, o čemu će također biti riječi na znanstvenom skupu.
Veleposlanik Republike Francuske u Hrvatskoj Gaël Veyssière kazao je kako je Molière oličenje francuskoga duha i referentni odraz francuskoga kazališta.
"Uvijek je univerzalan i aktualan, što se vidi i po nedavnoj premijeri 'Don Juana' u HNK Zagreb. Molière prokazuje škrtost, snobizam, ambiciju pripadanja visokom društvu, egoistične i nezaslužene povlastice iza krinke vrlina. O tim je temama uvijek bilo osjetljivo pisati, pa je tako za 'Tartuffea' pet godina vodio bitku kako bi se prikazivao, iako ga je kralj dočekao pljeskom", rekao je Veyssière.
Plenarno izlaganje na temu režiranja Molièreovih tekstova održao je ugledni francuski teatrolog Patrice Pavis sa Sveučilišta u Kentu, za kojega je rečeno kako je ne samo jedan od svjetskih autoriteta za Molièra, nego i poznati autor kazališnih rječnika i pojmovnika.
Na znanstvenom skupu što ga zajednički organiziraju Odjel za francuske i frankofonske studije i Odjel za kroatistiku Sveučilišta u Zadru te Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu sudjeluje dvadesetak izlagača iz Hrvatske, Austrije, Francuske, Poljske, Slovenije i Velike Britanije.