Studenti i profesori arhitekture sa svojim motovunskim domaćinima
Tema ovogodišnje škole bila je "Tradicija, kreativnost i održivost", a povrh stručnih predavanja gostujućih profesora, studenti su se bavili i projektnim zadacima vezanima uz podzemne i nadzemne interpolacije u javnim prostorima bez promjena njihove vizure
Motovunska Međunarodna ljetna škola arhitekture u svom je 37. izdanju okupila dvadesetak studenata arhitekture i srodnih struka sa sveučilišta u Zagrebu, Mostaru, Splitu i Ljubljani, te njihovih predavača iz Austrije, Italije, Hrvatske te Bosne i Hercegovine. Tema ovogodišnje škole bila je "Tradicija, kreativnost i održivost", a povrh stručnih predavanja gostujućih profesora, studenti su se bavili i projektnim zadacima vezanima uz podzemne i nadzemne interpolacije u javnim prostorima bez promjena njihove vizure.
Teme vezane uz istarsku arhitekturu
Naime, kao što svake godine obrađuju teme vezane uz istarsku tradicijsku arhitekturu i kroz svoje projektne zadatke nude vlastite zamisli za unapređenje funkcionalnosti i estetike drevnih istarskih gradića, polaznici Škole ove su se godine bavili motovunskim prazninama, odnosno prostorima bez građevina koja trenutačno imaju funkciju improviziranih parkirališta.
- Već godinama se kroz rad naše Škole trudimo dokazati da stari srednjovjekovni gradići, kakav je i Motovun, mogu dobro funkcionirati i u današnjici. Što se Motovuna tiče, danas smo svjesni da zbog uznapredovalog turizma, ali i uslijed masovnih događanja kao što je filmski festival, veliki protok ljudi preopterećuje prostor. Danas je međutim javni prostor sve dragocjeniji resurs, i zato treba planskim intervencijama postojeće praznine u prostoru ne upropastiti i uzurpirati, primjerice vozilima, nego ih zaštititi i oplemeniti sadržajima korisnima za ljude", rekao nam je voditelj Škole Ljubomir Miščević sa zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta.
Prva zamisao u projektnim zadacima koje su studenti dobili bila je - maknuti sve automobile s motovunskih javnih prostora. A kamo s njima? Pod zemlju! Studentski projektni zadaci naime nisu opterećeni budžetima izvedivosti: oni su sasvim slobodni projektirati hidraulična "propadališta", odnosno platforme koje će automobile spuštati pod zemlju, pa je tako svaka površina u Motovunu koja sada služi kao parkiralište dobila nekoliko podzemnih katova, uključujući i donji gradski trg koji je ispod površine postao višeetažna garaža.
Oprema koristi visoke tehnologije
Na od vozila oslobođenom prostoru studenti su zatim projektirali sadržaje urbane opreme odnosno uličnog namještaja koji boravak na njima čine ugodnijim: sjenice, zelene i vodene zidove, česme s pitkom vodom, rasvjetu, pomične kamene klupe za sjedenje i ležanje, čak i nasade lavande.
Svi su ti studentski projekti zamišljeni kao minimalistički s obzirom na prostor, bez većih intervencija u starogradsko tkivo, projektirani su prema načelima energetske učinkovitosti i samodostatnosti, oprema tih prostora maksimalno koristi visoke tehnologije, a vodi se računa i o potrebama osoba s invaliditetom, kao i o nesmetanom funkcioniranju gradske infrastrukture, od energetike, prometa i kanalizacije pa do opskrbe gospodarskih subjekata u starome gradu.
U sklopu ovogodišnje Škole održan je i seminar o pasivnim kućama, studenti su povedeni i na izlet u Grožnjan, Završje, Žminj, Pazin i Pulu, posjetili su i aktivno gradilište vinskog hotela Roxanich u podnožju Motovuna kao i tunel pod Motovunom i dio trase negdašnje vinske pruge Parenzane. U suradnji s arhitektima motovunsko društvo Naša djeca priredilo je i likovnu radionicu za najmlađe, a posljednjeg dana Škole studenti su predstavili svojim motovunskim domaćinima svoje projekte.
Prenamjena parkirališta
Studentima se jako svidjela ova tema interpolacija, što pokazuju i njihov završni radovi, pa se čini da ćemo se sličnim temama baviti i narednih godina. Ovaj put smo se bavili prenamjenom postojećih parkirališta, ali u Motovunu ima još neotkrivenih i neiskorištenih prostora, primjerice onih koji su zapušteni jer su zarasli, osvojila ih je priroda, navješćuje Miščević jednu od mogućih budućih tema motovunske Ljetne škole arhitekture. (Napisao i snimio Davor ŠIŠOVIĆ)