Publikacija prati istoimenu izložbu postavljenu prije tri godine u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, a katalog je predstavljen u povodu Dana Istarske županije
Obiman katalog, tvrdo ukoričeno izdanje na više od 500 stranica "Sloboda narodu! Antifašizam u Istri - Liberta' al popolo. L'antifascismo in Istria", objavljen u izdanju Povijesnog i pomorskog muzeja Istre uz pomoć Istarske županije, Ministarstva kulture RH i Grada Pule, predstavljen je danas u Domu antifašista u Puli.
Publikacija prati istoimenu izložbu postavljenu prije tri godine u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, a katalog je predstavljen u povodu Dana Istarske županije.
Važnost kataloga
O važnosti publikacije govorio je županijski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica, ističući da je riječ o vrlo važnom i obimnom djelu, a ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja Istre Gracijano Kešac kazao je da je tom izložbom ovaj muzej prije tri godine obilježio 70. godišnjicu završetka Drugog svjetskog rata i pobjede nad fašizmom i nacizmom.
- Muzejska građa predstavljena na izložbi najvećim je dijelom iz fundusa PPMI-ja, prikupljana od početka djelovanja Muzeja, koji je utemeljen 1955. godine kao Muzej narodnooslobodilačke borbe Istre. Tijekom prvih godina djelovanja Muzej je isključivo prikupljao građu koja se odnosila na Hrvatski narodni preporod u Istri, Drugi svjetski rat, antifašistički pokret i radnički pokret. Dio toga fundusa ovom smo izložbom predstavili javnosti, kazao je Gracijano Kešac.
Autori kataloga su Lana Skuljan Bilić i Gracijano Kešac, a stručne suradnice Gordana Milaković te Katarina Pocedić i Katarina Marić, fotografije su snimili Đani Celija i Saša Miljević, a oblikovanje i pripremu za tisak potpisuju Enrika Vežnaver Vidović i Kristina Kalčić Brajković - KKA Studio. Prijevod na talijanski potpisuje Rodolfo Segnan.
U ime Istarskog povijesnog društva, koji je suizdavač projekta, nazočnima se obratio Mihovil Dabo, ističući stručnost i kvalitetu ovoga kataloga, kao i važnost same izložbe, a istarski župan Valter Flego naveo je da je to hvalevrijedno izdanje gdje je okupljeno puno važnog materijala.
- Svake godine u povodu Dana Županije želimo predstaviti nešto važno iz istarske povijesti, a ovoga je puta to ovaj obiman katalog. U 25 godina Županije, koliko ćemo u utorak proslaviti, nismo samo trčali za projektima i gradili ceste, već smo se bavili i temeljnim vrijednostima antifašizma, da bi svi danas znali cijeniti slobodu i mir, kazao je Flego.
Livio Blašković u ime domaćina izrazio je zadovoljstvo što je tiskan tako obiman katalog te govorio je ponešto o povijesti antifašizma, a o samom katalogu govorila je Lana Skuljan Bilić.
- Koncept izložbe je kronološki i obuhvaća dvije glavne teme - antifašistički pokret i s njim usko povezanu narodnooslobodilačku borbu (NOB). Teme su istaknute u kontekstu muzejske ekspozicije zato jer predstavljaju vrhunac višegodišnje borbe istarskog naroda u borbi za nacionalno i socijalno oslobođenje te odluke o pripojenju Istre Hrvatskoj. Obrađene su kroz sedam izložbenih cjelina kojima se nastoji ukazati na posebnost pojave i razvoja antifašističkog pokreta i narodnooslobodilačke borbe na istarskom poluotoku, po čemu se Istra izdvaja u širem kontekstu nacionalne povijesti, kazali su autori.
Dosadašnji projekti
Inače, na izložbi je predstavljen uži izbor raznovrsnih muzejskih predmeta, 461, iz fundusa raznih muzejskih zbirki.
Povjesničar Milan Radošević govorio je o dosadašnjim projektima PPMI-ja, odnosno Muzeja narodnooslobodilačke borbe Istre po tom pitanju. Kazao je da je prva izložba o antifašizmu upriličena prije točno pedeset godina, 1968., a do sada je upriličeno 26 izložbi s takvom tematikom. Jedino u razdoblju od 1989. do 2006. godine nije bilo izložbi o tome, kazao je Radošević.
Građa za izložbu dio je fundusa Povijesnog i pomorskog muzeja Istre, Muzeja Grada Pazina, Muzeja Grada Rijeke, Državnog arhiva u Pazinu, Hrvatskog državnog arhiva, Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Sveučilišne knjižnice u Puli, a građu su ustupili i Marija Batel iz Hrboki, Daniele Kumar iz Banjola, dr. Oleg Mandić iz Rijeke, Damir Peranić i Oskar Fantov iz Lipe, Milka Pikot iz Umaga, te Puljanke Zora Radola i Alida Ukošić.
Za grafički pripremu bili su zaduženi Sanja Pecirep i Luka Lukačević. (Vanesa BEGIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)