ZAGREB

Izložba "Život i smrt u pretpovijesti" predstavlja rezultate projekta PASTLIVES

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba "Život i smrt u pretpovijesti" otvara se u utorak 23. veljače, u Galeriji AMZ, prikazuje rezultate znanstvenog projekta PASTLIVES, o kojemu će nakon otvorenja predavanje održati Mario Novak s Instituta za antropologiju.

U Hrvatskoj, kao raskrižju brojnih migracija i seoba, postoji velik broj poznatih arheoloških nalazišta iz razdoblja pretpovijesti koja su odigrala važnu ulogu u proučavanju formiranja i razvoja različitih bioloških, društvenih, kulturnih i tehnoloških procesa u Europi, no do danas nije provedeno niti jedno sistematsko multidisciplinarno istraživanje načina života pretpovijesnih stanovnika Hrvatske.

Većina ih se temeljila na standardnim bioarheološkim metodama i tehnikama, dok PASTLIVES projekt uključuje inovativnu sveobuhvatnu populacijsku analizu više bioloških i društvenih pokazatelja na području Hrvatske od ranog neolitika do kasnog brončanog doba.

Rezultati koji će se predstaviti dobiveni su kroz genetičke, izotopne, radiokarbonske, radiološke, arheološke i bioarheološke analize, najavljeno je iz zagrebačkog Arheološkog muzeja.

Projekt se fokusira na populacije koje su nastavale područje Hrvatske između 6000. i 1000. godina prije Krista, što omogućava praćenje promjena ili kontinuiteta u vremenskom slijedu u pogledu zdravstvenog statusa, prehrambenih navika i drugih srodnih kategorija kao i eventualne homogenosti i heterogenosti analiziranih populacija.

"Istovremena provedba uzdužnih i poprečnih (regionalnih i kronoloških) populacijskih analiza omogućava istraživanje populacijske strukture, mobilnosti, prehrane i općeg zdravlja mlađekamenodobnih, bakrenodobnih i brončanodobnih populacija s područja Hrvatske", napominje se.

Dio analiza se još uvijek provodi i nisu dostupni svi podaci, pa su na izložbi prikazani do sada dobiveni rezultati multidisciplinarnih istraživanja za četiri značajna nalazišta koja su obuhvaćena projektom: Beli Manastir - Popova zemlja, Potočani kod Požege, pećina Bezdanjača i Jagodnjak - Krčevine.   

Izložba, koju organiziraju Arheološki muzej u Zagrebu i Institut za antropologiju, bit će otvorena do 14. ožujka.

Autori izložbe su Mario Novak (Institut za antropologiju, Zagreb), Jacqueline Balen (Arheološki muzej u Zagrebu) i Ivor Janković (Institut za antropologiju, Zagreb).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter