(Hina/EPA)
Izložba "Ne vjeruj pripovjedaču", postavljena od utorka u zagrebačkoj Galeriji VN, predstavlja radove umjetnika kojima se propituje odnos arhitekture socijalističke Jugoslavije i njihove medijske slike.
Predstavljeni radovi nastali su u umjetničkoj rezidenciji Motela Trogira ili u dijalogu s tim projektom, usmjerenim na istraživanje, zaštitu i kritičku revalorizaciju modernističke arhitekture sredine 20. stoljeća.
Izlažu Doplgenger (Isidora Ilić, Boško Prostran), Marko Tadić, Ivan Ramljak, Vlado Danailov/ Mila Dimitrovska, Tilmann Meyer-Faje.
Tema izložbe, kojoj je kustosica Nataša Bodrožić, fokusira se na izgrađene okoliše iz razdoblja druge polovice prošlog stoljeća na području Jugoslavije te medijske slike kao jednog od kanala njihove reprezentacije i (re)interpretacije danas.
Kako stoji u najavi, unatoč povremenoj fascinaciji formom, novi poduzetnici, developeri i administratori ta okruženja više doživljavaju kao abnormalne pogreške koje treba ukloniti ili prepustiti propadanju, kao ekonomski neopravdane i "neodržive".
Na drugoj strani javljaju se inicijative za pokušaj njihova očuvanja i revalorizacije, pa modernistička arhitektura iz razdoblja socijalizma sve više postaje predmetom interesa suvremenih umjetničkih praksi, posebno u mediju fotografije, videa i filma.
Njihova recentna proliferacija otvara niz novih pitanja o tom razdoblju na koja će pokušati odgovoriti izložba u Galeriji VN, koja će biti otvorena do 19. siječnja.