Suradnja MDF-a i Monte Librića nije, naravno, započela ove godine, ali se prošla, 2020. može uzeti za nultu u novoj formi prožimanja manifestacija namijenjenih djeci
Monte Librić postao jedan od centralnih događaja drugog dijela Međunarodnog dječjeg festivala (Foto Zrinka Magazin)
Monte Librić je u ponedjeljak "aterirao" u Šibenik i odmah postao jedan od centralnih događaja drugog dijela Međunarodnog dječjeg festivala – dugogodišnje i jedinstvene manifestacije kako u Hrvatskoj, tako i šire, otvorene 21. dana šestog mjeseca.
Velika učionica
"Ateriranje", naravno, ne treba shvatiti bukvalno, ali ni kao tek nespretan opis načina dolaska istarskog Festivala dječje knjige u Dalmaciju i u grad u kojem se šezdeset i prvu godinu zaredom održava dvotjedna kazališno-likovno-glazbena smotra namijenjena isključivo najmlađima, onima što Šibenik krajem lipnja i početkom srpnja pretvaraju u veliku igraonicu i učionicu, stičući, uz ostalo, naviku konzumiranja umjetnosti.
Famozno "ateriranje" vezano je za namjenski oblikovane štandove, Faustuse, izrađene da asociraju na padobrane Fausta Vrančića, izumitelja, vizionara, ali i jezikoslovca, te jednog od najznamenitijih Šibenčana u povijesti. E, ti su Faustusi postavljeni u Perivoj Roberta Visianija, točnije na jedan od nivoa ovog parka na samom rubu šibenske stare gradske jezgre, mjesta koje odavno ne služi samo za predah u hladu, već i kao pozornica koja se prilagođava programskim sadržajima u njoj.
Suradnja MDF-a i Monte Librića nije, naravno, započela ove godine, ali se prošla, 2020. može uzeti za nultu u novoj formi prožimanja manifestacija namijenjenih djeci. Uglavnom, nakon niza godina u kojima su Šibenik i Pula povremeno i nedovoljno vidljivo susretali, na šezdesetu obljetnicu MDF-a zajednički je rad proširen i doveden do sasvim novog i, već se sada može reći, izuzetno dobro prihvaćenog nivoa.
Prije točno dvanaest mjeseci, prvi su Faustusi stigli do Međunarodnog dječjeg festivala i Trga Ivana Pavla II. na kojem je, iz ove perspektive gledano, zapravo održava velika generalna proba budućnosti. Nešto manji obim i ta, raznim festivalima oživljena lokacija, bili su putokaz za daljnje širenje Monte Librića Dalmacijom.
Kombinirani programi
- Ove smo godine na drugom mjestu, sretnijem i praktičnijem za kombinirane programe Monte Librića, sastavljene od promocija, razgovora s autorima i autoricama literature za djecu, te radionica, donijeli oko 10.000 naslova domaćih i inozemnih autora, želeći istovremeno ostati književna manifestacija, ali i biti uklopljeni i u šibenski festivalski koncept i u uobičajeni gradski ritam, rekla je direktorica Monte Librića, Slavica Ćurković.
Svaki dan Monte Librića u Šibeniku - izuzev, nazovimo ga, nultog, otvorenog performansom studenata Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku – započinje radionicama u kojima gostuju pisci i ilustratori za djecu, dok budući lutkari pod vodstvom profesora Hrvoja Seršića i Nenada Pavlovića izvode lutkarske etide. Na taj je način sretno konektiran temelj MDF-a, a to jeste kazališna i izvedbena umjetnost, s književnošću koja je u fokusu Monte Librića.
Namjera je da polaznici i polaznice radionice sa suvremenom hrvatskom književnošću za mlade upoznaju dvostruko, prvo kroz lutkarsku etidu, a potom i kroz razgovore s autorima i autoricama, sve kako bi poslije, uz pomoć ilustratora, i učili ili usavršavali tehnike crtanja.
Kako programi MDF-a traju praktički od ranog jutra pa sve do pred sam kraj dana, tako i Monte Librić ima svoje večernje sadržaje u kojima pulska glumica Gordana Trajković izvodi program nazvan Baka Librić putuje i priča, dok osječki studenti interpretiraju priče po principu improteatra i mimskih tehnika, zaokružujuću svaki od programskih dana u zasebnu cjelinu.
Ako je, a jeste, književnost ranijih godina na Međunarodnom dječjem festivalu bila u sjenci drugih umjetnosti i niza programa održavanih u institucijama, ambijentalno i na gradskim trgovima, Monte Librić je – uklapajući se i u akcijski plan Nacionalne strategije poticanja čitanja, te program Godine čitanja – stavlja na zasluženo mjesto, u fokus interesa posjetitelja kako sadržajem, tako i lokacijski, pretvarajući jedan šibenski park u knjižaru i čitaonicu, igraonicu i učionicu, kazališnu i lutkarsku scenu, pripremajući svoju publiku za velika djela svjetske književnosti koja će čitati ne zato što moraju, već zbog ljubavi prema knjizi razvijenoj spojem šibenskih i pulskih festivalskih koncepata.