predstavljena knjiga Romana Bosicha

Osobna ispovijest kao dio složenog mozaika literature o egzodusu

Ovo djelo pripada literaturi egzodusa. Imamo literaturu egzodusa koju čine autori koji su ovdje ostali, koji nisu napustili rodnu zemlju poput primjerice Nelide Milani Kruljac ili Ester Sardoz Barlessi, imamo i kvalitetne autore koji su napustili rodnu zemlju, autore koji su u raznim razdobljima napuštali svoje domove vezano uz razne činjenice, a djelo Romana Bosicha dio je toga mozaika književnosti o egzodusu, kazao je Silvio Forza

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Romano Bosich (Snimila Vanesa BEGIĆ)

Romano Bosich (Snimila Vanesa BEGIĆ)


U povodu 10. veljače, Dana sjećanja, u pulskoj Zajednici Talijana održano je predstavljanje knjige Romana Bosicha "Non capivo (u doslovnom prijevodu Nisam shvaćao), o čemu je pored autora vrlo kvalitetan i zanimljiv osvrt iznio kolega novinar i publicist Silvio Forza.

Različiti pristupi

- Ovo djelo pripada literaturi egzodusa. Imamo literaturu egzodusa koju čine autori koji su ovdje ostali, koji nisu napustili rodnu zemlju poput primjerice Nelide Milani Kruljac ili Ester Sardoz Barlessi, imamo i kvalitetne autore koji su napustili rodnu zemlju, autore koji su u raznim razdobljima napuštali svoje domove vezano uz razne činjenice, a djelo Romana Bosicha dio je toga mozaika književnosti o egzodusu. Isto su tako različiti načini i pristupi svemu tome, naveo je Forza koji je u svome vrlo sadržajnom predstavljanju nabrojao nekolicinu autora koji stvaraju literaturu egzodusa, kako onih koji su ostali, tako i onih koji su otišli.

Autor je rođen u Puli 1950. godine, a sa svega šest godina napušta zajedno s obitelji svoj rodni grad, prisjeća se života u izbjegličkom kampu, kada doživljava novu stvarnost, živi potom u velikoj kasarni u prostoriji dimenziji osam puta četiri metara, s pet članova obitelji, gdje nije bilo privatnosti, dijelili su sanitarne prostore, sve je bilo drukčije i on nije shvaćao zašto je do toga došlo.

Zbog svega toga je, saznajemo, imao i svojevrsni otpor prema Istri i Puli, te provodio bi ljeta u bivšoj Jugoslaviji kroz godine, ali bi Puli preferirao Dalmaciju ili pak Plitvička jezera.

Istraživanje povijesti

- Moj brat je počeo istraživati, tražio je povijest, našu povijest, povijest obitelji, ja tome nisam mogao pristupiti, trebalo je puno godina da krenem u sve to. Dijete ima pravo da se zabavlja, da odraste, moje je djetinjstvo odjednom prekinuto, našao sam se unutar jedne posve drukčije stvarnosti. Nisam shvaćao zašto sam tamo i što se to događa. No, onda je došlo vrijeme kada sam se poželio osloboditi tereta te počeo sam s bratom istraživati, brat je nažalost onda preminuo i ja sam nastavio sve to sam istraživati. Kada sam se tu vratio, bila je to eksplozija osjećaja, drago mi je da sam napisao tu knjigu, kazao je autor.

Forza je naveo da rukopisi takve vrste nadilaze osobnu dimenziju te da nude puno širi spektar interpretacije.

Nazočne je u ime pulske Zajednice Talijana pozdravio Alessandro Lakoseljac Ukmar.


Podijeli: Facebook Twiter