(Foto Arheološki muzej Istre)
U Galeriji Amfiteatar Arheološkog muzeja Istre otvorena je izložba "Šareni trijem 5" na temu "Ljepota i zdravlje" koja predstavlja stvaralaštvo učenika inspirirano bogatom antičkom baštinom, s naglaskom na antičko poimanje ljepote i zdravlja. Autorice izložbe su Dunja Martić Štefan, Milena Joksimović, a projekt se realizira u suradnji Arheološkog muzeja Istre i Kuće istarskog maslinovog ulja.
U ime ravnatelja Darka Komša dobrodošlicu je poželjela Ida Koncani Uhač, koja je istaknula da ova izložba nije tek puki pregled učeničkih radova nego mnogo više.
(Foto Arheološki muzej Istre)
- Ona je živi dokaz da nas antička baština još uvijek nadahnjuje, da nas spaja i povezuje. Da je tome tako govori ovaj projekt koji se već petu godinu za redom se događa u prostorima Arheološkog muzeja Istre, koji okuplja škole i osnovne i srednje diljem Hrvatske. Učenici istražuju antičku civilizaciju, istražuju latinski jezik i to pretvaraju u djelo na jedan poseban, osoban, autentičan, suvremen i vrlo kreativan način.
Ovogodišnja tema je ljepota i zdravlje, neki vječni ideali, univerzalne ideje kojih i danas možda nismo svjesni u svakodnevnom govoru. Često upotrebljavamo neke rimske izreke ili poruke "Mens sana in corpore sano" ili "U zdravom tijelu, zdrav duh". Ova izložba govori o tome koliko na jedan kreativan način, pun entuzijazma, ta prošlost može biti osuvremenjena i prikazana upravo u današnjoj galeriji amfiteatra, zaključila je Končani Uhač.
(Foto Arheološki muzej Istre)
- Izložba se zove Šareni trijem 5 jer je ovo, i to možemo ponosno reći, već peta godina kako traje ovaj projekt. Projekt je nastao puno manje ambiciozno nego što sada izgleda, u učionici dok sam radila kao nastavnica latinskog jezika i bila nam je želja kako to učenje latinskog jezika učiniti malo kreativnim, malo privlačnim, malo zabavnim, rekla je Joksimović.
Zbog toga se javila Dunji Martić Štefan koja je kustosica u muzeju i predložiti da bi možda Arheološki muzej mogao te svoje spomenike, odnosno videa, uratke, slike na kojima su prikazani, spomenike o kojima Arheološki muzej skrbi, prikazivati na svojoj Facebook i Instagram stranici. Ona je to prihvatila. Brzo su dobile puno takvih digitalnih radova. To je bilo vrijeme poslije korone pa je jako bilo poželjno biti što više digitalno, što manje uživo pa su se odlučili na digitalnu izložbu.
(Foto Arheološki muzej Istre)
- Međutim, već prve godine dobili smo toliko divnih i fizičkih radova da smo odmah prve godine napravile već i fizičku izložbu, dakle u prostoru s predmetima koji se mogu opipati i vidjeti u fizičkom prostoru. Naredne godine uspjeli su zainteresirati za taj projekt i ostale nastavnike. U prvoj godini su bili to učenici tri škole u kojima sam ja radila. Sljedeće godine uključili su se drugi i odmah smo shvatili da bi temu trebalo usmjeriti prema našoj zavičajnoj baštini, prema tom rimskom nasljeđu na prostoru Hrvatske, a u trećoj godini shvatili smo da bi smo mogli početi zadavati i teme, kazala je Joksimović.
Prva tema je bila obitelj, pa ljubav i mržnja, a ove godine ljepota i zdravlje, a ove godine zaključili su da su spremni da se prošire i na osnovne škole, za što su vidjeli da za to postoji veliki interes, velik odaziv iz svih županija i brojnih škola.
(Foto Arheološki muzej Istre)
- Ovaj izložbeni prostor izgleda sad kao neka suvenirnica, da doslovno ne znate što biste prvo pogledali. Sve je to moguće zahvaljujući školama, ravnateljima koji su to dopustili i mentorima koji jako velik trud ulažu da se ovdje nađu ovi uradci, ali prije svega zahvaljujući učenicima, kazala je Joksimović napomenuvši da svake godine dobiju i više uradaka no što oni daju prijedloga te i sami dođu do nekih svojih ideja, i to je, kako kaže Joksimović, ono što ovo izložbu čini živom.
Dunja Martić Štefan prisutne je detaljnije upoznala s izložbom, objasnivši da izložba na temu ljepote i zdravlja donosi više različitih podtema tako da su se učenici bavili zaista različitim stvarima koje obuhvaćaju kako ljepotu tako i zdravlje ali i ono između zato što su često te dvije teme u vrlo bliskom odnosu.
- Imamo različite pripravke, kreme, sapune, ulja, pa i lijekove, ljekovito bilje, čajeve sve zajedno stavljene na jedno mjesto. Zatim imamo makete koje su svake godine vrlo popularne na Šarenom Trijemu i svake godine su zaista izvrsne. Pa imamo različit liječnički pribor, mozaike i sve to skupa možete paralelno uspoređivati i kroz vitrine s arheološkim materijalom koji je bio inspiracija i koji smo onda izložili paralelno s predmetima koje su učenici napravili.
Imamo repliku jednog žrtvenika i sliku odmah iznad njega, nabrojala je Martić Štefan koja se zahvalila Joksimović i kolegama iz Arheološkog muzeja Istre, Moniki Petrović i tehničkoj službi koja je sa njom postavljala ovu izložbu, svaki predmet stavila na svoje mjesto, popravila ako se nešto odlijepilo i dodala legendu uz njega. Zahvalu je uputila kolegama kustosima, poglavito Silvani Petešić koja joj je pomogla pri izboru materijala i koja joj je materijal ustupila iz antičke zbirke. Zahvale je uputila i vanjskim suradnicima Vjeranu Juhasu i Rumori. Zahvalila se i suradnicima iz Zavičajnog muzeja u Daruvaru.
Dok je otvaranje izložbe trajalo u galeriji izvan nje u starorimskoj odjeći zanimljivu prezentaciju su imale učenice Strukovne škole Pula. Zahvalila se školama, ravnateljima, mentorima i svim učenicima bez čijeg rada izložbe ne bi bilo.
Izložba se može razgledati do 8. lipnja.