izložba knjiga

U Sveučilišnoj knjižnici u Puli možete pogledati "Shakespearea i društvo"

| Autor: Vanesa Begić
(Osobna arhiva)

(Osobna arhiva)


Izložbu knjiga iz bogatog fonda Bibliotece Provinciale dell’Istria (Pokrajinske knjižnice Istre) objavljene u 19. i početkom 20. stoljeća može se do 15. studenog razgledati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli. Na prvom katu Knjižnice tu su "Shakespeare i društvo", izložba poznatih klasika koju su u povodu Mjeseca hrvatske knjige priredile Sonja Brhanić i Ornela Žerić.

Obrazovni proces

- Na početku bijaše riječ, a onda su stigli znakovi i slova. Put od klinastog pisma na glinenim pločicama, preko rukom ispisane svile, papirusa i pergamenta do knjige kakvu danas poznajemo trajao je nekoliko tisuća godina. U Zapadnoj Europi je u 17. stoljeću bilo pismeno manje od četvrtine ljudi, ali je do sredine 18. stoljeća čitati i pisati znalo gotovo dvije trećine stanovnika. Nova čitalačka publika povećala je potražnju za knjigama. Danas se zbog novih tehnologija tiska i dostupnosti e-knjiga godišnje objave milijuni naslova.

Knjiga više nije luksuz, no bez obzira na to, samo djelić objavljenih knjiga bude pročitan. Svake se godine uspoređuju brojke pročitanih knjiga, osmišljavaju razne manifestacije, nagrađuju vrijedni čitatelji s ciljem povećanja broja ljubitelja dobrih knjiga i članova čitalačkog svijeta. Prolazeći kroz obrazovni proces dio učenika bolje se snašao u prirodnim znanostima, drugi su bili skloniji društvenim predmetima, a ono što im je bilo zajedničko je to što nisu voljeli čitati lektiru, navode knjižničarke, autorice izložbe.

Pri tome su iskoristile i esej "Zašto čitati klasike", gdje talijanski književnik Italo Calvino bilježi "Čitanje u mladosti može biti prilično besplodno, zbog nestrpljivosti, rastresenosti, nedostatka iskustva s čitanjem i razumijevanjem knjige i na kraju, nedostatka iskustva u samom životu. Ako knjigu ponovo čitamo u zrelo doba vjerojatno ćemo ponovno otkriti ove konstante, koje su u to vrijeme dio naših unutarnjih mehanizama, ali na čije smo podrijetlo zaboravili".

Nadalje, ističe, "Čitalački svijet nije imun na marketing. Knjige iz raznih razloga postanu popularne. Neke zbog otkrivenih tajni, neke zbog intrigantnog ili za vrijeme u kojemu su objavljene skandaloznog sadržaja, a neke isključivo zbog autora koji nije nužno i književnik. No, ipak, takve zvjezdice brzo izgore ili nakon nekog vremena budu zaboravljene. Za razliku od njih, klasici opstaju i traju s vremenom.

To bi trebao biti dovoljan razlog da se uputimo prema knjižnici i posudimo neko od djela velikana književnosti. Svakim novim čitanjem otkrit ćemo neke momente koje smo u prošlom čitanju previdjeli i sigurno se pitati kako to prije nismo zapazili i zašto nam se ta krasna knjiga nije svidjela. Dodatni poticaj mogu biti istraživanja koja dokazuju da čitanje knjiga pruža širok spektar prednosti koje utječu na naš um i duh", piše Calvino.

Iz bogatog fonda Bibliotece Provinciale dell’Istria (Pokrajinske knjižnice Istre) izdvojene su knjige koje smo kroz osnovnu ili srednju školu čitali kao lektirne naslove.

Kreativna oprema

Na izložbi se, uz poznata djela Williama Shakespearea, mogu vidjeti i ona braće Grimm, Emila Zole, Marka Twaina, Francesca Petrarce i mnogih drugih. Neka su izdanja jednostavna, džepna ili tvrdo ukoričena, no izložena su i ona luksuzna, ukrašena kožom. Gotovo sva su objavljena tijekom 19. i početkom 20. stoljeća. Iako tadašnja tehnologija tiska nije bila razvijena kao danas i mogućnosti su bile ograničene, svaka od knjiga vrlo je kreativno opremljena. Neke od njih su bolje očuvane, a na nekima se vidi da su češće bile u rukama čitatelja nego na policama knjižnice.

- Uvijek je uzbudljivo držati u ruci knjigu koja je tako davno tiskana i koju je netko s radošću čitao prije više od 100 godina, zaključuju autorice.


Podijeli: Facebook Twiter






}