aktualni sat

Zgrada župnog dvora u Humu ugrožava sigurnost prolaznika. Postala je ruglo samog grada. Rješenja ima, interesa nema

  U više navrata razgovarao sam s biskupom, nadbiskupom, velečasnim. Za tu je zgradu u Humu zainteresirana buzetska Aura, nudi određena rješenja i treba između Crkve, s jedne strane, i poslovnog subjekta, s druge strane, pronaći određeni interes, uzvratio je gradonačelnik Damir Kajin te prenio i da je razgovarao s resornim ministrom te da želi vjerovati da će se riješiti pitanje donjih prostora sudske zgrade gdje je bio prekršajni sud, nekadašnji zatvor i arhiva te da će Grad stupiti u njihov posjed

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Ruševna zgrada župnog dvora u Humu (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Ruševna zgrada župnog dvora u Humu (snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)


"Je li se išta pokrenulo oko obnove zgrade župnog dvora koja ugrožava sigurnost prolaznika. Postala je ruglo samog Huma u kojem se sve kuće obnavljaju. Sve se rješava osim tog objekta", prenio je na aktualnom vijećničkom satu Gradskog vijeća Buzeta, pitanje Udruge Hum i Humljana, vijećnik Nezavisne liste Dean Prodan. Zanimalo ga je i u kojoj je fazi projekt doma u Valicama i da li se išta poduzelo oko sanacije mostova Minjera i Golače na rijeci Mirni.

- U više navrata razgovarao sam s biskupom, nadbiskupom, velečasnim. Za tu je zgradu u Humu zainteresirana buzetska Aura, nudi određena rješenja i treba između Crkve, s jedne strane, i poslovnog subjekta, s druge strane, pronaći određeni interes, uzvratio je gradonačelnik Damir Kajin te dodao da se za dom u Valicama rade projekti. - Ako je nešto prioritet broj jedan po MO-ima, onda je to izgradnja kapelice na mjesnom groblju u Vrhu. Mostovi su u nadležnosti ŽUC-a, rekao je Kajin.

Dubravku Črnac Dujanić, vijećnicu iz Kajinove kvote s liste SDP-a, zanimalo je kako se popunjavaju prostori u Poduzetničkom inkubatoru Verzi i da li se nešto promijenilo sa statusom prostora suda u starogradskoj jezgri. Kajin je odgovorio kako se nakon prvog i drugog natječaja za prostore u Verzi javilo svega dvoje zainteresiranih. Prenio je također da je razgovarao s resornim ministrom te da želi vjerovati da će se riješiti pitanje donjih prostora sudske zgrade gdje je bio prekršajni sud, nekadašnji zatvor i arhiva te da će Grad stupiti u njihov posjed.

Da li se koncesionar kamenoloma izjasnio o zaključku Gradskog vijeća, zanimalo je vijećnicu Nezavisne liste Leanu Petohleb Krota, na što je Kajin uzvratio da bi cilj trebao biti da se nakon eksploatacije tih polja 2026./2027. godine, konačno napusti postojeća lokacija kamenoloma.

SDP-ova vijećnica Elena Jerman prenijela je kako je prije nekoliko mjeseci bilo dosta pritužbi građana na pse lutalice na gradskim ulicama.

- U zadnje ih vrijeme nema toliko, navodno su smješteni u azil za životinje s područja Poreča. Neki psi su i čipirani, međutim vlasnici nisu otišli po njih. Navodno azil mjesečno naplaćuje Gradu Buzetu više od tisuću kuna po životinji za smještaj, rekla je Jerman. Upitala je da li je istina i, ukoliko je, zašto Grad to ne naplati nemarnim vlasnicima u vidu kazne ili mjesečne fakture za brigu o psima. Upozorila je također da u Gospodarskoj zoni Mažinjica jedna firma svaki tjedan do dva pali smeće, pretpostavka je gumu i plastiku, što je nedavno prijavljeno komunalnom redaru. Zanimalo ju je zašto komunalni redar nije izašao na teren i upozorio i zaustavio vlasnika. Upitala je i kada će se ugraditi klime u veliku dvoranu Narodnog doma.

Za udomljavanje mačaka i psa lutalica u porečkom azilu na godišnjoj se razini izdvaja oko sto tisuća kuna koliko koštaju usluge higijeničarskog servisa, odgovorio je Kajin te dodao da je dobra inicijativa da se za zbrinjavanje čipiranih pasa računi pošalju njihovim vlasnicima. Resorna pročelnica Anica Milković Grbac dodala je da se mahom zbrinjavaju i smještaju u sklonište životinje koje nemaju vlasnika.

- Ima dosta tog bezobrazluka, paljenja ili bacanja smeća u prirodu. Znam za taj slučaj u Mažinjici jer se o tome razgovaralo i s komunalnim redarom, vijećnici će dobiti izvješće, ali to je prije svega pitanje za inspekciju. Za klimu u Narodnom domu rađena je projektna dokumentacija, ali riječ je o investiciji koja stoji stotine i stotine tisuća kuna, odgovorio je također gradonačelnik.

Sandi Černeka, vijećnik iz Kajinove kvote s liste SDP-a, upitao je zašto nemaju svi srednjoškolci Grada Buzeta pravo na stipendiju u Srednjoj školi Buzet. Zanimalo ga je i što se radi po pitanju sanacije lokalnih cesta koje su u lošem stanju. Grad Buzet, odgovorio je Kajin, stipendira 119 srednjoškolaca i studenata. Resorna pročelnica Elena Grah Ciliga nadovezala se te rekla da trenutno 14 učenika Srednje škole Buzet dobiva stipendiju, a kada bi je svi dobivali za to bi trebalo osigurati još 200.000 kuna godišnje.

IDS-ov vijećnik Elvis Černeka upitao je koliko je višestambenih zgrada sudjelovalo na natječaju za energetsku obnovu i koliko ih je dobilo subvencioniranje, koliko je Grad Buzet u proteklih godinu dana podnio zahtjeva za izdavanje građevinskih dozvola kao jedan od preduvjeta pripremljenosti dokumentacije za prijavu na natječaje te je li, na upravo završenom natječaju, prijavljen ranije pripremljen projekt obnove kuhinje u Dječjem vrtiću "Grdelin".

- Na natječaj za energetsku obnovu kandidirano je devet ulaza, ali zbog principa najbržeg prsta vjerojatno nećemo dobiti ništa. Natječaj je otvoren u 9 sati, a već u 9 sati 1 sekundi i 34 stotinke je okončan, uzvratio je Kajin. Rekao je također da obnovu vrtićke kuhinje, investiciju vrijednu oko 800.000 kuna, nije bilo moguće kandidirati na taj natječaj zbog njegovih uvjeta i da treba čekati neku drugu priliku.

IDS-ova vijećnica Michela Blagonić otvorila je temu Turističkog vijeća, koju, kako je rekla, "vuče" već tri sjednice Gradskog vijeća.

- Naime, 6. travnja gradonačelnik je izjavio, a 'Glas Istre' prenio informaciju o izboru novog sastava Turističkog vijeća, naglasivši da se 'odlučio za potpuno novo Turističko vijeće koje je prihvatila Skupština Turističke zajednice'. Zatražila sam da mi se dostavi zapisnik s izborne Skupštine na kojoj se izglasao novi sastav Turističkog vijeća iz kojeg proizlazi da se sjednica Skupštine održala istog tog 6. travnja telefonskim putem te da su članovi Skupštine imali vremena do 15 sati donijeti odluku o opozivu članova Turističkog vijeća prošlog saziva i imenovanju novih.

Znači, 6. travnja izlazi članak ujutro to znači da su ga novine trebale pripremiti dan ranije, a zapisnik kaže da je sjednica održana tog istog 6. travnja. Pitam gradonačelnika kako je moguće dati izjavu medijima o izboru novih članova, a da sjednica još nije bila održana. Pitanje je i je li odluka o izboru uopće važeća, budući da je članovi Skupštine TZ-a nisu izglasali onda kada je gradonačelnik to izjavio, pitala je Blagonić uz komentar da su nepotrebno i nepravedno iz Turističkog vijeća izostavljeni predstavnici Udruženja obrtnika koji su dugo godina bili njegovi članovi.

- Sve je regularno, sve je prihvatila Skupština, ja sam dobio odgovore vjerojatno u subotu i nedjelju pa sam izjavio što sam izjavio. Živimo u elektroničnom svijetu. Sve što je učinjeno, učinjeno je u skladu sa zakonom i s rokovima. Zašto nitko od starih članova Turističkog vijeća nije u novom sazivu, zato jer su sedam, osam, mjeseci svi davali ostavke, nitko se nije nalazio, nitko nije ništa radio, a Dean Prodan može to potvrditi, on je možda jedini izuzetak i jedini se trudio, komentirao je Kajin.

Prodan je replicirao kako nije istina da je on jedini nešto radio. Iz zapisnika je vidljivo da je Turističko vijeće radilo, da su se odluke donosile, ali ih gradska uprava nije provodila. Blagonić je pak komentirala da izjava gradonačelnika, ujedno i predsjednika TZ-a, kako je "izjavio što je izjavio" nije primjerena funkcijama koje obnaša. - Želim vam skrenuti pažnju da treba poštovati proceduru i ljude koji su u Skupštini TZ-a, a i sve one koji su toliko vremena i truda uložili u rad TZ-a, rekla je Blagonić obraćajući se Kajinu.

Uz konstataciju da se investicije većinom odvijaju oko centra Buzeta, IDS-ovog vijećnika Kristijana Jermaniša zanimalo je da li je krenula koja investicija koju su mjesni odbori uvrstili u svoje ovogodišnje prioritete. Opetovano je upozorio da prilikom prodaje gradskih nekretnina prethodno treba obavijesti mjesne odbore i tražiti njihovu suglasnost.

- Puno je investicija, na desetine koje se dešavaju izvan gradskog središta, bilo da su sanacije crkvica, bilo uređenje ili dogradnja groblja, odgovorio je Kajin. Resorna pročelnica Anica Milković Grbac nadovezala se i nabrojala dovršetak uređenja doma u Vrhu, uređenje kata društvenih prostorija u Svetom Donatu, čajne kuhinje doma u Roču, ograđivanje doma u Prodanima, uređivanje sanitarnog čvora doma u Krušvarima, projektiranje pristupne ceste u Ročkom Polju, nastavak rekonstrukcije ceste Roč - Hum, projektiranje i izradu glavnog projekta za dogradnju kapelice na novom groblju u Vrhu, autobusne čekaonice Valice, Račički Brijeg, solarnu i ostalu javnu rasvjetu, rekonstrukciju nerazvrstanih cesta…

Vijećnik Nezavisne liste Nenad Šćulac upitao je da li je određena lokacija za biciklistički poligon tzv. pumptrack, o kojem se govorilo na sjednici u ožujku. "U svibnju smo uručili interpelaciju kojom smo tražili izvješće o radu komunalnog redarstva za 2020. i 2021. godinu, odnosno do danas, zašto se komunalno redarstvo oglušilo na ovaj zahtjev", upitao je Šćulac kojeg je zanimalo i jesu li izvršene naručene usluge revizije i kada se može očekivati njihov nalaz.

- Ništa nisam odredio za biciklistički poligon, dogovorimo se oko lokacije. Mislim da Grad ima puno većih problema nego da u proračunu osigurava stotine tisuća možda i milijun kuna za tu namjenu, ali zemljište za to mogu dobiti da li na Goričici ili negdje drugdje, 1.500 kvadrata ovom gradu neće biti problem. Kada je o reviziji riječ, vi gospodo niste izabrali revizora, rekao je Kajin obraćajući se Šćulcu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama