ISTARSKI DOMOVI ZDRAVLJA I ISTARSKA ŽUPANIJA

U ISTRI SE KRENULO U BORBU PROTIV RAKA: Osmišljeni programi ranog otkrivanja raka dojke, debelog crijeva, grlića maternice i karcinoma pluća

Želimo reorganizirati i reformirati sustav i smatramo da nije dovoljno kazati 'imamo mamografski uređaj, pa kako bude'. Naš cilj je sustavni pristup tom javnozdravstvenom problemu, od kampanje i promocije, sustava uključivanja i pozivanja žena na preglede, komunikacije putem digitalnih kanala, do uvođenja mobilne mamografije, što nam je cilj realizirati do kraja ove godine, kaže ravnatelj Istarskih domova zdravlja dr. Ante Ivančić

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Nedavno je nabavljen vrhunski digitalni mamograf koji je smješten u Pazinu

Nedavno je nabavljen vrhunski digitalni mamograf koji je smješten u Pazinu


Rak je jedan od vodećih globalnih javnozdravstvenih problema te predstavlja ogroman zdravstveni, ekonomski i društveni teret većini zemalja diljem svijeta. Prema procjenama iz globalne zdravstvene statistike o raku, broj novooboljelih od raka u 2020. u svijetu dosegao je 19,3 milijuna, dok je broj umrlih od raka porastao na 10 milijuna.

U Hrvatskoj je 2019. godine dijagnosticirano više od 25.000 novih slučajeva raka, a od raka su umrle 13.344 osobe.

Smjernice unutar nacionalnog plana

- Hrvatski sabor je 15. prosinca 2020. godine donio Nacionalni strateški okvir protiv raka, međutim po tom planu zasad još uvijek nisu poduzeti neki ozbiljniji koraci. Istarski domovi zdravlja su inicijatori projekta koji je prihvaćen od strane Istarske županije, a radi se o Akcijskom planu protiv raka za razdoblje od 2021. do 2024. godine. Smisao njegova donošenja je sagledavanje što u našoj županiji možemo napraviti unutar nacionalnog strateškog okvira da se on implementira, da se ubrza, te na razini lokalnih i regionalnih institucija konkretizira, da kroz suradnju podignemo kvalitetu, kazao nam je ravnatelj Istarskih domova zdravlja dr. Ante Ivančić govoreći o aktivnostima koje se na području Istre provode po pitanju prevencije i liječenja ove opake bolesti.

Nedavno je nabavljen vrhunski digitalni mamograf koji je smješten u Pazinu

Dr. Ante Ivančić, ravnatelj Istarskih domova zdravlja

U tom projektu, koji se u nekim dijelovima već počeo provoditi, jedan od ključnih segmenata na koje Istarski domovi zdravlja mogu utjecati jesu sekundarna prevencija ili rano otkrivanje i liječenje.

- Kada govorimo o liječenju, ovih dana je objavljen tekst o tome da se u Umagu već daju određene terapije za koje ljudi više ne moraju putovati u Pulu. To je dio jednog unapređenja liječenja u kojem je, u dogovoru s Općom bolnicom Pula, svim onim pacijentima koji ne moraju nužno dolaziti u bolnicu, omogućeno da propisanu terapiju primaju na razini primarne zdravstvene zaštite , dakle u domovima zdravlja. Umag je prvi grad u kojem je formiran tim i u kojem smo krenuli s realizacijom programa s obzirom na to da su u tom gradu pokazali najveći interes te sudjelovali u financiranju uređenja prostorije u stacionaru. Terapije će se onkološkim bolesnicima tijekom ove godine također početi davati i u Pazinu i Labinu jer i ti gradovi imaju prostorne uvjete za to, odnosno stacionare, kaže ravnatelj Ivančić.

U planu i davanje kemoterapija

Radi se o implementaciji županijskog programa u segmentu izvanbolničkog liječenja, davanja tzv. kemoterapija, imunoterapija i hormonalnih terapija.

- Mi ćemo u ovoj prvoj fazi u tri grada davati hormonalnu i imunoterapiju, a u cilj nam je omogućiti i davanje kemoterapije, no to je nešto složeniji postupak pa je ostavljeno za budućnost. Mi radimo sustavno na tome da svi oni pacijenti koji ne moraju putovati do bolnice terapiju mogu primati kroz sustav primarne zdravstvene skrbi. To naravno nije samo 'dobivanje terapije', već je i intenzivna komunikacija između onkologa i liječnika u domu zdravlja zaduženog za ovaj drugi dio. Jednog dana ideal je da taj dio zdravstvene skrbi mogu pružati liječnici obiteljske medicine, ali zasad idemo korak po korak, kroz model primarne zdravstvene zaštite u lokalnim domovima zdravlja, kaže naš sugovornik.

Nedavno je nabavljen vrhunski digitalni mamograf koji je smješten u Pazinu

Javnozdravstvena kampanja ima za cilj potaknuti žene na kontrolne preglede

Drugi bitan segment programa je rano otkrivanje raka. Iskoraci koji se čine u liječenju više se odnose na podizanje kvalitete života i smanjivanje troškova bolesnika, dok se ranim otkrivanjem, što je dokazano na brojnim primjerima, direktno utječe na rezultate liječenja i izglede za izlječenje.

- Unutar županijskog plana za razdoblje do 2024. godine mi smo posebno razradili segment koji smo nazvali 'Unaprjeđenje sustava ranog otkrivanja raka'. Programi na kojima se sustavno radi su nacionalni programi ranog otkrivanja raka dojke, raka debelog crijeva, raka grlića maternice i karcinoma pluća. Prvo smo se ulovili u koštac s karcinomom dojke, a prvi korak u tom poslu bila je promjena opreme i sustavni prelazak na novi pristup u dijagnostici te bolesti. Istra je prije 20 godina, zahvaljujući velikoj pomoći jedinica lokalne samouprave, nabavila mamografe za svaku ispostavu domova zdravlja i to je u to vrijeme bio vjerojatno i najbolji model razvijen na razini Hrvatske, kaže dr. Ivančić.

Vrhunski digitalni mamograf

U međuvremenu se značajno promijenila tehnologija i pristup dijagnostici te je u opticaju tehnologija koja je neusporedivo kvalitetna, a naravno i značajno skuplja od one kojom se u Istri dosad raspolagalo.

- Promijenila su se medicinska znanja u tom području medicine pa i infrastruktura Istarskih domova zdravlja, jer smo lani nabavili kompletnu digitalnu radiološku opremu pa su sada i informacije unutar sustava umrežene i kolaju daleko brže. Na koncu, promijenila se i situacija s prometnom povezanošću te je putovati Istrom puno brže i jednostavnije nego što je bilo prije dva desetljeća. Nedavno smo nabavili jedan vrhunski digitalni mamograf koji je smješten u Pazinu kojim pokrivamo značajno područje Istre, a drugi, iste klase, nalazi se i u Općoj bolnici Pula. Prema svim kriterijima svjetskih radioloških udruga, na broj žena koje žive u Istri, to je više nego dovoljno, kaže dr. Ante Ivančić.

Nedavno je nabavljen vrhunski digitalni mamograf koji je smješten u Pazinu

Teži se podići kvalitetu dijagnostike i rezultate na razinu najrazvijenijih europskih zemalja

Stare mamografske uređaje, dodaje, su jednostavno bili prisiljeni prestati koristiti. Oni su doduše tehnički ispravni, ali je kvaliteta dobivene slike neusporedivo lošija od one koju daje novi mamografski uređaj i zračenje je više, a postoji i preporuka nacionalnog povjerenstva za mamografije da se uređaji tih godišta i starosti trebaju izbaciti iz uporabe. Oni su odradili svoje i tehnološki su zastarjeli, te su ih Istarski domovi zdravlja "umirovili", a žene iz Istre na preventivne preglede već se pozivaju u Pazin i u Pulu.

- Sposobnost detekcije karcinoma u ranoj fazi je ovom novom tehnologijom neusporedivo veća od one koja se pružala na starim uređajima te nastavak korištenja te opreme i postavljanje dijagnoze na temelju tako dobivenih nalaza, ni s etičkog stanovišta za liječnike radiologe, više ne bi bila prihvatljiva. Mi težimo podići kvalitetu dijagnostike i rezultate na razinu koju imaju najrazvijenije europske zemlje. Naš cilj je povećati odaziv žena na preventivne preglede. Do sada smo imali u svakoj ispostavi mamograf, a odaziv žena na mamografiju bio nam je 55 posto, dok je primjerice u susjednoj Sloveniji taj odaziv 78 posto. Dakle, ni laka dostupnost ne garantira zadovoljavajući odaziv na preglede, već je bitno podići razinu svijesti o značaju tih pregleda i ranog otkrivanja. Mi želimo reorganizirati i reformirati sustav i smatramo da nije dovoljno kazati 'imamo mamografski uređaj, pa kako bude'. Naš cilj je sustavni pristup tom javnozdravstvenom problemu na više razina, od kampanje i promocije, sustava uključivanja i pozivanja žena na preglede, komunikacije putem digitalnih kanala, do uvođenja mobilne mamografije, što nam je cilj realizirati do kraja ove godine.

Moderan sustav dijagnostike

Treći uređaj koji namjeravamo nabaviti bit će mobilni mamograf s tomosintezom koja dodaje razinu pouzdanosti nalaza. On bi se smjestio na adekvatno vozilo, te onda bio dostupan u čitavoj Istri, po rasporedu i dinamici kako to bude odlučivala struka. Najveća vrijednost mobilne mamografije je što ona povećava odaziv i njegova vrijednost je što on sam sebe promovira. Jedno takvo vozilo označeno ružičastom vrpcom i natpisom parkirano ispred domova zdravlja u Poreču, Rovinju, Umagu i u drugim sredinama, izaziva veliki interes javnosti i onda se sve žene nekako lakše sjete da bi to trebale i morale obaviti, kaže ravnatelj Ivančić.

Unaprjeđenje sustava je, dodaje, i činjenica da će se formirati specijalizirani timovi koji će raditi samo mamografske preglede i veliki broj njih što također diže kvalitetu i pouzdanost dijagnostike.

- Gradimo suvremeni i moderan sustav dijagnostike i kad se on zaokruži za značajan postotak, smanjiti ćemo smrtnost od karcinoma dojke na području čitave Istre i mi smo fokusirani na to. Sljedeća faza, ili paralelno s tim, radit ćemo na unapređenju sustava koji će razdoblje od trenutka postavljanja sumnje na karcinom do kirurškog zahvata smanjiti na najmanje tri tjedna. U susjednoj Sloveniji kao nacionalni imperativ zacrtano je da se to mora dogoditi u 13 dana. Kod nas nažalost procedure koje prethode toj hitnoj kirurškoj intervenciji traju predugo, te ćemo zajedno s kolegama iz Opće bolnice Pula sebi zadati cilj da maksimalno uklonimo sve administrativne prepreke i da žena s pozitivnom dijagnozom dobije direktan ulaz na kirurgiju, zaključuje dr. Ante Ivančić.

*Sadržaj nastao u suradnji s Istarskom županijom

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter