Stare kamene kuće s bazenom u unutrašnjoj Istri i dalje imaju prođu
Moguće je da razlog takvih trendova to što kao lokalna samouprava ili županija možda ne znamo što točno želimo da se gradi, a ako i znamo, bojim se nema dobre suradnje s investitorima. Na relaciji lokalna samouprava, županija, investitor kao da netko ima figu u džepu, kaže Vlatko Mrvoš, dopredsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i direktor jedne buzetske agencije
Dok je broj transakcija u poslovanju nekretninama na nivou Hrvatske lani bio u blagom porastu, Istra se suočila s deset postotnim padom. Vlatko Mrvoš, dopredsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i direktor jedne buzetske agencije, ističe kako iz podataka Povjerenstva za procjenu nekretnina, odnosno zajedničkog izvješća o tržištu nekretnina, kao i njegove vlastite baze podataka, proizlazi da je u Istri lani zabilježeno 6.217 transakcija, što je u odnosu na 6.941 predlani pad od 724 transakcija ili 10,44 posto.
Usporavanje tržišta nekretnina koje se dogodilo u 2018. godini nameće nekoliko pitanja, prije svega što se dogodilo da je do toga došlo. Je li razlog manjak povjerenja za ulaganje u Hrvatsku, a time i u Istru? Gdje su kapitalne greenfield investicije, odnosno ulaganja u nove kapacitete?
- Prema mojim iskustvima moguće je da razlog takvih trendova to što kao lokalna samouprava ili županija možda ne znamo što točno želimo da se gradi, a ako i znamo, bojim se nema dobre suradnje s investitorima. Na relaciji lokalna samouprava, županija, investitor kao da netko ima figu u džepu. Mi bi nešto htjeli, ali radimo sve da se to ne dogodi. Ne vidim da se u zadnjih deset, petnaest godina dogodila neka greenfield investicija. Dogodila se apartmanizacija, znači gradnja novih stanova, što nije ništa kapitalno, ili pak gradnja novog hotela na mjestu novog, znači rekonstrukcija, ali da je netko od ideje do realizacije došao novim ulaganjem, nema baš puno takvih primjera, pogotovo ne u Istri, iako su greenfield investicije, izgradnja potpuno novih kapaciteta, najpoželjniji, ali i najzahtjevniji oblik ulaganja. Tu vidim jednu disproporciju, jer interes investitora postoji, ali nailaze na velike probleme, upozorava Mrvoš.