(Snimio: Milivoj Mijošek)
Nakon što su svoje negodovanje formiranjem Povjerenstva za provedbu natječaja za odabir članova nadzornih odbora trgovačkih društava u vlasništvu ili suvlasništvu Grada Pule izrazili pulski vijećnici iz redova HDZ-a, na naš upit slučaj su komentirali svi relevantni politički akteri u Puli.
Da podsjetimo, u peteročlanom su Povjerenstvu Dušica Radojčić, Siniša Gordić i Dušanko Babić kao predstavnici vladajuće koalicije stranaka Možemo!, SDP-a i Nezavisne liste Filipa Zoričića. Uz njih, tu je i dvoje pravnika, gradskih službenika - pročelnik Službe za poslove zastupanja Grada Nebojša Nikolić, te voditeljica Pododsjeka za komunalne djelatnosti Nataša Čendić.
Jednoumlje
Tako su za članove Povjerenstva imenovane isključivo osobe iz vladajuće trojke, dok na djelatnike Grada ipak ne treba gledati kao na neovisne članove, budući da praktički ovise o novoj vlasti. Na prvi, ali i drugi pogled, radi se o monolitnom i homogenom tijelu kojemu, po dobroj staroj parlamentarnoj demokratskoj praksi, ipak nedostaju predstavnici oporbe.
Oporba, naravno, u takvim tijelima bude uvijek nadglasana. Postoje manjina i većina, i to je normalno. Međutim, kao u svakom odboru bilo kojeg predstavničkog tijela, oni moraju imati svoje mjesto i sudjelovati u raspravama, ali i imati dostupne sve relevantne informacije i dokumente o provedbi natječaja.
Postoji dakle opasnost da se, prilikom odlučivanja, dogodi svojevrsno jednoumlje koje nije zdravo ni poželjno u demokratskom društvu i koje smo, kaže današnja vlast, imali prilike gledati u prošlosti.
Prvi su se pobunili pulski HDZ-ovci tvrdeći da se spomenuti izbor članova nadzornih odbora provodi netransparentno i nedemokratski. Potom smo se obratili i ostalim političkim akterima i svatko od njih iznio je svoju stranu priče.
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić i predsjednica Gradskog vijeća Dušica Radojčić odgovorili su zajedničkim priopćenjem u kojem, nakon uvodne salve kritika prema prijašnjoj vlasti, zaključuju da je završena era stranačkog zarobljavanja javnih poduzeća i korištenja javnih resursa za privatne i stranačke potrebe.
Transparentnost
- Sa zadovoljstvom primjećujemo interes javnosti i medija za izbor članica i članova nadzornih odbora trgovačkih poduzeća, što je rezultat namjere da pažnju javnosti usmjerimo na njihov izbor i nakon toga i rad da bi se prekinula dosadašnja praksa nedjelotvornog rada nadzornih odbora, kažu oni.
Da bi povećali transparentnost rada trgovačkih poduzeća i učinili djelotvornijim posao nadzora poslovanja najprije su, dodaju, prije dva tjedna dali uputu svim javnim poduzećima da na svojim internetskim stranicama objave sve dokumente kojima je reguliran njihov rad da bi građani konačno mogli do svih tih informacija.
- Izvještaji o poslovanju javnih trgovačkih društava za 2020. godinu, prezentirani na Gradskom vijeću, pokazali su da postoje dobri razlozi za smjenu članova i članica nadzornih odbora i samog vodstva tih poduzeća. Loši rezultati poslovanja, neracionalno trošenje javnog novca, fiktivna zapošljavanja, loša organizacija posla, loša kvaliteta usluge, previsoke cijene usluga koje se naplaćuju Gradu i građanima i mnogi dugi nedostaci imaju svoj uzrok u stranačkom kadroviranju koje na te pozicije nije dovelo najsposobnije, već, prije svega, podobne, tvrde Zoričić i Radojčić .
Objašnjavaju potom da je potrebno, kako bi se omogućilo da javna trgovačka društva posluju djelotvorno i ispunjavaju ciljeve poslovanja u javnom interesu, pružajući građanima dostupnu, učinkovitu, kvalitetnu i ekonomičnu uslugu, na vodeće pozicije postaviti najkompetentnije, a u nadzorne odbore stručnjake u čijem odabiru ulogu neće igrati stranačka pripadnost.
- Do sada je bila uobičajena praksa, koju ni IDS ni HDZ nisu nikad do sada doveli u pitanje, da gradonačelnik smjenjuje i imenuje članove uprave i članove nadzornih odbora, bez javnih natječaja ili prethodnog usvajanja odluka na Vijeću, što nije u skladu sa Zakonom o sprečavanju sukoba interesa, kaže dvojac.
Koalicijski partneri složili su se tako da je tu praksu potrebno okončati i da će se odsad za članove uprave odnosno direktore i nadzorne odbore svih trgovačkih društava raspisivati javni natječaj. Tvrde da na taj način priliku dobivaju svi, a odabrat će se najkvalificiraniji.
Stručnost
- Do današnjeg se dana na natječaj za članstvo u nadzornim odborima javilo već 60-ak osoba, što pokazuje povjerenje javnosti u novu gradsku vlast. Sljedeći ćemo tjedan javnost obavijestiti o konačnom broju kandidatura za pojedine nadzorne odbore te, u mjeri u kojoj to dopušta Opća uredba o zaštiti podataka, i druge elemente prijava, najavljuju gradonačelnik i predsjednica Vijeća.
Napominju pritom da će odabir najstručnijih u nadzorne odbore izvršiti povjerenstvo koje čine po jedan predstavnik vladajuće koalicije, dakle ne jedne već tri političke opcije i dva pravnika gradske uprave, tako da se ne može govoriti o "monolitnom i homogenom tijelu" i "unisonosti", odgovaraju na upit.
- Unisono i monolitno bilo je donošenje odluka do smjene gradske vlasti u svibnju. IDS članove nadzornih odbora nije ni birao po kriteriju stručnosti jer se od njih nije ni očekivao istinski nadzor. Pulska praksa vlasti nije do sada poznavala donošenje odluka u kojima na ravnopravni način sudjeluju tri političke opcije, tvrde.
Nadalje, napominju da je na sjednici Gradskog vijeća predstavnica IDS-a zatražila da u povjerenstvu za izbor upravnih vijeća javnih ustanova budu i predstavnici opozicije.
- Mi smo taj prijedlog i prihvatili. Članica IDS-a postala je članica povjerenstva, dok je HDZ odbio tu mogućnost. Vijećnici HDZ-a nedostatak interesa za te procese pokazali su i izostankom sa sjednice Gradskog vijeća na kojoj se raspravljalo o izvještajima o radu javnih poduzeća, a sad prosvjeduju jer nemaju svog predstavnika u povjerenstvu za izbor članova nadzornih odbora, decidirano tvrde Zoričić i Radojčić.
Naglašavaju ipak da će jedinu iznimku od opisanog pravila učiniti u slučaju Kaštijuna, zbog potrebe hitnog djelovanja u rješavanju problema koje to postrojenje izaziva. Gradonačelnik Pule, kao većinski član Skupštine, smijenit će dosadašnju članicu uprave, i do raspisivanja javnog natječaja imenovati privremenu upravu. Kako je Glas Istre doznao i pisao, radi se o Riječaninu iz Vodnjana Fabiju Giacomettiju.
Pulski vijećnik i istaknuti SDP-ovac Siniša Gordić, kao odgovor na upit, novinarska pitanja naziva "konstatacijama koje pokazuju kako se na određenom valu populizma u Hrvatskoj sve okrenulo u smjeru izigravanja, da ne kažem izrugivanja, demokracije".
- To očito ide toliko daleko da ste i sami konstatirali drugdje normalnu praksu po kojoj bismo trebali uključiti predstavnike oporbe u rad Povjerenstva i onda ih očito kao fikus imati pored sebe te u jednu ruku i ponižavati time što ćemo ih preglasavati. Osobno to smatram neprimjerenim i nepotrebnim jer ionako osobe koje Povjerenstvo odabere idu u raspravu na sjednicu Gradskog vijeća Pule jer većina u vijeću potvrđuje kandidate kao prijedlog gradonačelniku, tvrdi Gordić i nastavlja:
- Ako ne griješim, čak i na sjednici Gradskog vijeća Pule kada se spominjalo osnivanje Povjerenstava, jedino je reagirala vijećnica IDS-a Elena Puh Belci koja je izrazila želju da se predstavnike oporbe uključi u rad Povjerenstva koje će biti zaduženo za javne ustanove te je gradonačelnik to i prihvatio. Tako da mi ove naknadne primjedbe oko sastava Povjerenstva za trgovačka društva uopće nisu jasne, kaže Gordić koji naglašava da se oporbi ipak nešto i dalo.
Dociranje
- Kao gradski vijećnik i u prethodnom sazivu dok sam bio dio oporbe, mogu vam reći da nismo dobili ni jednu jedinu informaciju o sastavima nadzornih odbora, niti je bio raspisan natječaj, a kamoli da se s njihovim imenima i prezimenima došlo pred Vijeće, zaključio je Gordić.
Upit smo postavili i novom predsjedniku pulskog IDS-a Danielu Dekoviću od kojeg nismo, nakon stranačkih izbora, vidjeli traga ni čuli glasa. On pak smatra da bi uključenje predstavnika oporbe u Povjerenstvo bilo prije svega lijepa i dosljedna gesta novoizabrane izvršne vlasti u Puli, ali i primjer dobre demokratske prakse.
- Kao novoizabrani predsjednik pulskog IDS-a, u svom ću političkom djelovanju stvari nazvati uvijek pravim imenom. Dobre ćemo poteze pohvaliti, a na loše ćemo ukazati. Pohvalno je što je izvršna vlast, na naš prijedlog, uključila predstavnike oporbe u povjerenstvu za izbor kandidata članova upravnih vijeća gradskih ustanova, ali u slučaju osnivanja povjerenstva za provedbu natječaja za odabir članova nadzornih odbora trgovačkih društava - nema se što pohvaliti, kaže Deković.
Tvrdi da su upravo iz tog razloga vijećnici IDS-a na sjednici bili jedini suzdržani kod donošenja Odluke o uvjetima i postupku za izbor kandidata za članove NO trgovačkih društava Grada Pule i to zbog vrlo upitne provedbe same odluke, što se naposljetku pokazalo opravdanim.
- Izgleda da su osobe koje su nama, ali i cjelokupnoj javnosti, u proteklim mjesecima docirale o demokraciji i transparentnosti, pale već na prvom testu. Sam proces osnivanja povjerenstva održao se skroz netransparentno i daleko od očiju javnosti. Na kraju, formirano je političko povjerenstvo, a ne stručno i ljudi se opravdano pitaju gdje je tu toliko obećani iskorak u načinu upravljanja gradom, tvrdi Deković.
Posebno nedosljednim na sva zvona najavljenim politikama on smatra i imenovanje člana liste Filipa Zoričića, koji bi bez visokog obrazovanja trebao odlučivati o stručnosti kandidata za članove nadzornih odbora trgovačkih društava. Pritom očigledno misli na Dušanka Babića.
- Nadzor izvršne vlasti najvažnija je uloga svakog predstavničkog tijela, a to se posebno odnosi na predstavnike opozicije koji time, iako mogu uvijek biti nadglasani od strane vladajuće većine, izvršavaju važnu ulogu u demokratskom životu naše zajednice, zaključuje Deković.