(M. MIJOŠEK)
Američki cvrčak primijećen je kod Rovinja, Poreča, Motovuna i Novigrada, a na području Vižinade i Umaga nije pronađen. Riječ je o pozicijama koji se prate u sklopu stalnih istraživanja, ali se mogu očekivati na onima koji se nalaze u blizini zapuštenih ili netretiranih vinograda.
Vizualnim pregledom istarskih vinograda utvrđena je prisutnost ličinki američkog cvrčka. Zaključno sa 18. lipnjem prisutnost ličinki je zabilježena na lokalitetima Rovinj, Poreč, Motovun i Novigrad, dok na području Vižinade i Umaga nisu utvrđene. Riječ je o pozicijama koji se prate u sklopu stalnih istraživanja, ali se mogu očekivati na onima koji se nalaze u blizini zapuštenih ili netretiranih vinograda.
Ličinke se trenutno nalazi u drugom i trećem stadiju razvoja kada i nastupa vrijeme prve preventivne zaštite vinograda od mogućeg prijenosa fitoplazme. Budući se vinova loza nalazi u fenofazi pune ili je pred kraj cvatnje, ovisno o području i sorti, preporučuje se u iduću zaštitu uključiti i onu protiv američkog cvrčka. Prema uputama proizvođača zaštitnih sredstava mogućne je njihovo miješanje sa onima koji se koriste za stalnu zaštitu od drugih bolesti poput peronospore i pepelnice.
Za suzbijanje ličinki i odraslih oblika američkog cvrčka u Hrvatskoj dozvolu imaju insekticidi Avaunt EC, Abanto, Chromorel-D, Cythrin Max, Decis 2,5 EC, Kristan EC, Nurelle D, Piretro Natura, Reldan 22 EC i Sumialfa 5 FL. Piretro Natura ima dozvolu za primjenu i u ekološkoj proizvodnji. Tretiranje je obavezno na području Motovuna, Vižinade, Poreča, Novigrada, Umaga i Rovinja.
Ove upute je prošlog je tjedna udrugama poljoprivrednika uputio radni tim Veleučilište u Rijeci, Poljoprivredni odjel u Poreču. Veleučilište provodi projekt financiran od Zaklade Adris pod naslovom: „Biologija i ekologija američkog cvrčka uzročnika širenja žutice vinove loze“. Njime se prati kretanje američkog cvrčka u vinogradima na području Istre, za sada prisutan u vinogorjima sjeverozapadnog dijela poluotoka.