Općina Jasenice
Općina Jasenice sastoji se od naselja Jasenice, Maslenica, Rovanjska i Zaton Obrovački te više od 20 velebitskih zaseoka * Prema posljednjem popisu stanovništva broji 1.398 stanovnika * Na sajmu "S klobasicom u Europu", 23. ožujka, potpisat će se povelja prijateljstva dviju općina
Delegacija općine Sveti Petar u Šumi je bila nazočna na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Općine Jasenice u Zadarskoj županiji povodom Dana općine, ali i bratimljenja tih dviju općina. Odluke o bratimljenju i prijateljstvu donijela su općinska vijeća dviju općina koncem prosinca prošle godine, a u Jasenicama je delegaciju ugostio dugogodišnji općinski načelnik Martin Baričević, ujedno predsjednik Udruge općina Republike Hrvatske. Na svečanoj sjednici kojom se obilježava oslobodilačka akcija Maslenica kojom je oslobođeno područje općine Jasenice brojnim se uzvanicima obratio supetarski načelnik općine Mario Bratulić ukratko predstavivši svoju općinu i najavivši brojne mogućnosti prijateljske suradnje dviju malih općina.
Kupola crkve i sunčani sat
Prvo će biti gostovanje delegacije Jasenica na ovogodišnjem sajmu "S klobasicom u Europu". Dana 23. ožujka potpisat će se povelja prijateljstva dviju općina. Općina Jasenice nastala je izdvajanjem iz područja bivše Općine Obrovac, sastoji se od naselja Jasenice, Maslenica, Rovanjska i Zaton Obrovački te više od 20 velebitskih zaseoka. Prema posljednjem popisu stanovništva broji 1.398 stanovnika.
Inače, podvelebitsko selo i župa Jasenice prvi put se spominje u ispravi hrvatskog kralja Petra Krešimira IV. kao granica rapske biskupije prema ninskoj. Kao župu dokumenti je navode već u 12. stoljeću. Među kulturno-povijesnim spomenicima općine Jasenice posebnu pozornost zaslužuje crkva sv. Jeronima u Jasenicama koja je srušena u Domovinskom ratu 30. rujna 1991. na dan svoga zaštitnika. Nakon ratnih strahota, prognano stanovništvo se vraća svojim domovima i postupno se obnavlja i crkva.
Od ostalih značajnijih spomenika na području općine Jasenice valja istaknuti još dvije crkve. Crkva sv. Jurja u Rovanjskoj vrijedan je kulturni spomenik srednjovjekovnog graditeljstva gdje je kupola zamišljena kao jedinstveni kalendar i sunčani sat. Stručnjaci je datiraju u razdoblje između 9. i 11. stoljeća. Zaštićeni je spomenik nulte kategorije i kulturna baština RH. Crkvu sv. Frane u Podpragu smještena na obroncima Velebita, podno Tulovih greda, sagradio je austrijski car Franjo I. 1832. godine u spomen na tada novoizgrađenu cestu koja je spajala južnu i sjevernu Hrvatsku preko kršovitog Velebita. (A. DAGOSTIN)