Općinsko vijeće Marčane 28. svibnja je izglasalo urbanistički plan uređenja (UPU) ugostiteljsko-turističkog područja Valkavran - Jug. Odmah drugo jutro u oglasima je osvanula prodaja zemljišta od gotovo 10 hektara po cijeni od 7,5 milijuna eura. To zemljište je, po svemu sudeći, smješteno odmah uz ono koje je dobilo svoj UPU, a u iščekivanju nogo UPU-a i za njega.
Zemljište koje je 28. svibnja dobilo UPU ima 7,74 hektara na netaknutom dijelu obale podno Kavrana. Tu bi, prema prihvaćenom planu, trebao niknuti hotel sa 440 postelja i turističko naselje sa 50 postelja, uz sve prateće objekte i sadržaje. Kompletno turističko-razvojno područje (TRP) Valkavran inače ima 24,95 hektara zemljišta i podijeljeno je u četiri cjeline. Vlasništvo nad spomenutih 7,74 hektara ima tvrtka Pravac d.o.o. sa sjedištem u Puli, kojoj je na čelu Teodor Hajdenjak.
Velik dio mještana smatra da će stupanje UPU-a na snagu samo pogodovati određenim vlasnicima zemljišta koji su svoje parcele na ovom teško pristupačnom terenu kupovali po cijeni šumskog ili poljoprivrednog zemljišta, a sad će ga moći prodavati daleko skuplje, kao građevinsko zemljište.
- Teodor Hajdenjak je prvi susjed bivšeg načelnika, a sadašnjeg donačelnika Općine Marčana Marijana Kostešića, i njemu je još prilikom donošenja prostornog plana 2009. ubačeno to zemljište unutra kao TRP. Sad su požurili donijeti UPU jer po zakonu su dužni ispoštovati određene rokove za donošenje tih planova. Međutim, čisto sumnjam da će taj projekt biti realiziran. Kompletna urbanizacija tog priobalnog područja, od Blaza do Kavrana, je provedena samo zato da cijena tih zemljišta poraste. Jer mi, prije svega, nemamo uopće infrastrukture u općini koja bi mogle podržati tako velike investicije. Mi nemamo dovoljno vode ni struje niti za sadašnji broj stanovnika u Općini Marčana, nemamo ni ceste do nekih područja, a kamoli kanalizaciju, i sva ta infrastruktura koja je neophodna da bi se na obali gradio neki hotel ili apartmansko naselje pada na teret investitora. Tu se radi o milijunskim iznosima i teško da će itko krenuti u jedan takav projekt u kojem ga samo priprema terena košta isto koliko i izgradnja hotela. Mislim da je to samo pogodovanje određenim ljudima, kao i u svakom takvom slučaju do sada, no na našim sjednicama vijeća takve stvari bez problema prolaze jer IDS-ovi vijećnici dižu ruke bez diskusije, i to je godinama tako, kaže općinski vijećnik Anđelo Valić (HSU).
Pritom podsjeća da su krajem veljače upravo na takav način, sa suzdržanom oporbom, prihvatili inicijativu tvrtke Auto-Hrvatska STP d.o.o. iz Rijeke, koja je krajem prošle godine Općini Marčana dostavila pismo namjere za investiranje u turistički kamp na području Kavrana zvanom Vinjerovica, na samoj obali. Planirani prostor kampa bi, prema tom prijedlogu, obuhvaćao prostor od 32,7 hektara, s perspektivom širenja na površinu do 60 hektara. Iako se ta namjera otvaranja kampa odnosi na zaštićeni obalni pojas i ne nalazi se u postojećim prostornim planovima, načelnik općine Predrag Pliško rekao je da u tom projektu vidi mogućnost napretka za općinu, te da će iz tog razloga potaknuti izmjene i općinskog i planova višeg reda. Tada je istaknuo da prema važećem prostornom planu Općina Marčana ima turističke zone koje gotovo 30 godina nisu realizirane, pa bi, kako je objasnio Pliško, bilo logično smanjiti određene građevinske zone turističko-ugostiteljske namjene u korist projekta Auto-Hrvatske.
Valić također podsjeća na T2 zonu Blaz-Salamušćica u Raklju, na samoj obali, veličine jednog hektara i s predviđenim kapacitetom 50 turističkih ležajeva. Do ove atraktivne uvale podno Raklja vodi jedna uska kozja staza i teren je već desetljećima potpuno neadekvatan za gradnju, no otprilike svake dvije godine i dalje se donosi UPU za to područje samo kako ne bi bilo brisano iz prostornog plana.
- Našim mladima nisu u stanju urbanizirati 200 metara kvadratnih da si ozidaju kuću i ostanu u općini, a drugima urbaniziraju na tisuće i desetke tisuća kvadrata priobalja, i to zemljišta koja su kupovana praktički za jednu kunu po metru kvadratnom. Mislim da je to katastrofa, ništa drugo. Imali smo primjer i u Raklju s područjem od 40 tisuća kvadrata za koje su se non-stop mijenjali planovi, prvo da će se graditi starački dom, pa da će se graditi apartmani ili kuće za odmor, i na kraju nikad ništa od svega toga nije napravljeno jer nema dovoljne infrastrukture. Onda krene oglašavanje takvih područja za prodaju, a mi mještani na kraju od svega toga nemamo ništa. Pa vidite da u općini koja ima 36 kilometara obale i skoro 132 hektara zemljišta predviđenih kao turističko-razvojna područja, od kojih je velika većina unutar zaštićenog obalnog pojasa, nikad niti jedna ta zona nije zaživjela i niti jedan projekt nije realiziran, pa tako neće biti ni ovaj, smatra Valić.
No, s druge strane, što se Valkavrana tiče, Teodor Hajdenjak uvjerava nas da se radi o ozbiljnom projektu koji se priprema jako dugo vremena i koji nije do sada mogao biti realiziran s obzirom na neprestane izmjene zakona o uvjetima gradnje. Kada bi projekt mogao krenuti s realizacijom, Hajdenjak ne može točno reći, no potvrdio nam je da su presretni što je konačno izglasan UPU Valkavran - Jug, temeljem kojeg sada mogu nastaviti dalje s potrebnom papirologijom.
- Nema govora o tome da išta prodajemo, ne dolazi u obzir. To je ozbiljan projekt na kojem radimo jako dugo i već smo do sada jako puno uložili u njega i biti će realiziran. Znači, sagradit ćemo hotel koji će biti biser na tom dijelu obale i jako lijepo turističko naselje, a da bismo konačno došli na korak do ove realizacije, morali smo kroz godine ispoštovati sve moguće uvjete, i općine, i mještana, i vjerujte da smo na sve njihove zahtjeve pristali. U planu nam je urediti lijepu šetnicu koju će svi građani moći koristiti, kao i neke popratne sadržaje, i neće biti nikakvog ograđivanja ili zabranjivanja pristupa moru, to nek se nitko ne boji. Već smo jednom odbili jednog jakog inozemnog partnera upravo zato što nam je uvjetovao ograđivanje kao obavezno, na što mi nikako nismo htjeli pristati. Naravno, s obzirom da je riječ o velikom projektu, u njegovu realizaciju ćemo uključiti neke naše partnere s kojima surađujemo već dvadesetak godina. Mislim da o našoj ozbiljnosti dovoljno govori činjenica da smo već prije godinu, dvije napravili pristupnu cestu, i infrastruktura je pripremljena, i sve to ide na naš trošak, poručio je Hajdenjak.
Pa ipak, još je nekome izglasavanje ovog UPU-a jako dobro došlo, jer već ujutro, odmah nakon sjednice općinskog vijeća na kojem je UPU izglasan, na internetu se pojavio oglas za prodaju nekretnine na tom području. U oglasu stoji da se prodaje građevinsko zemljište u Kavranu, na samoj obali, za investicijski projekt. Ukupna površina zemljišta iznosi 94.187 metara kvadratnih i navodno uključuje čak 650 metara obale sa dvije uvale, uz napomenu da je u tijeku izrada UPU-a za ovo područje. Cijena za takav zalogajčić, prava sitnica - 7,5 milijuna eura. Riječ je skupu većih parcela dvaju vlasnika koje su u više navrata išle na prodaju, ali za sada bezuspješno, a očito graniče upravo s Hajdenjakovim projektom.
Uskoro se pojavio još jedan oglas sa istog područja, no u ovom slučaju se radi o površini od 47.255 metara kvadratnih na granici zone ugostiteljsko-turističke namjene. Za ovo zemljišta koje je, kažu u agenciji, moguće parcelizirati na manje čestice, potrebno je izdvojiti nešto više od 945 tisuća eura, ali to je, stoji u oglasu, ipak "investicija za budućnost".
Na cijelom tom području od Kavrana prema moru neki su već odavno isparcelirali svoja ogromna zemljišta u pravilne pravokutnike ili kvadratiće veličine između 300 i 800 kvadrata, te ih prodali "vikendašima", a drugi i dalje u svom vlasništvu imaju nepregledne hektare sada višestruko vrijednog zemljišta. Zanimljivo je da su među svim tim vlasnicima zemljišta tek troje ili četvero s područja Pule i okolice, dok u najvećoj mjeri prevladavaju Slovenci i Riječani, a povelike količine ove neizgrađene zemlje imaju i Srbi i Makedonci.