Dr. Ante Ivančić (D. Me.)
Osim jednokratne radionice o hipertenziji, tu su još i radionice za osobe s prekomjernom težinom, radionice „LYH“ za upoznavanje sa ukupnim KV rizicima i grupni kardiovaskularni treninzi koji podrazumijevaju nordijsko hodanje i tjelovježbu pet puta tjedno. Sve to već funkcionira u Poreču, Puli i Rovinju
Nakon Pule, u Istarskim domovima zdravlja u ispostavi Umag, započelo je s radom Savjetovalište za KV bolesti - prevenciju i rehabilitaciju kardiovaskularnih bolesnika, izjavio je ravnatelj IDZ dr. Ante Ivančić prilikom predstavljanja tog novog modela integriranog unutar postojećeg sustava zdravstva.
U prostorijama umaške ispostave, u nazočnosti zamjenika ravnatelja dr. Danijela Ferlina, spec. kardiologije Danijele Germin Petrović te dipl. med. sestre Dubravke Rakić iz pulske ispostave IDZ-a, svim je obiteljskim liječnicima Bujštine, patronažnim sestrama i fizioterapeutu, dr. Ivančić prezentirao način primjene u praksi ove potpuno nove vanbolničke/ambulantne usluge u hrvatskom zdravstvu koja je proizišla nakon sudjelovanja IDZ u EU projektu „Love Your Heart“ (LYH).
Uloga patronažnih sestara
- Prije svega da razlučimo postupke između ove dvije vrste zdravstvenih usluga u Savjetovalištu. Prva se odnosi na prevenciju rizika KV bolesti, a druga na izvanbolničku ili ambulantnu rehabilitaciju KV pacijenta, kao jedinstvenom hrvatskom modelu koji nam je još 2017. godine odobren od resornog Ministarstva. Nakon toga smo 2018. potpisali sporazum o suradnji između IDZ-a i Thalassotherapije u Opatiji. Potom smo zaposlili dva prvostupnika fizioterapije, provodili edukaciju, uskladili službene protokole, nabavili dodatnu opremu za rad u vježbaonici/radionici s pacijentima te u konačnici ugovorili provedbu djelatnosti s HZZO-om. S provedbom u praksi startali su u pulskoj ispostavi, a do kraja godine predviđamo rad u svim našim preostalim ispostavama. Sada smo započeli s radom Savjetovališta u Umagu, pa slijedi Poreč, informirao je prisutne dr. Ivančić nastavljajući objašnjavati princip rada u njemu.
- Rad na prevenciji odvija se u radionicama sa skupinom pacijenata okarakteriziranima kao rizičnom KV skupinom (hipertenzija, povišen kolesterol i pretilost). Svaki liječnik obiteljske medicine može uputiti takvog pacijenta u Savjetovalište uz takozvanu crnu, neslužbenu uputnicu. Savjetovalište je otvoreno svakodnevno od 8 do 10 sati i pod vodstvom je patronažnih sestara kojima to spada u redovni rad. Obavljaju osnovna mjerenja visine, težine, provjere udjela masnog tkiva, RR i pulsa, postavljaju i skidaju Holtera tlak– KMAT, a obavlja se i motivacijski intervju s pacijentima za uključivanje u aktivnosti iz radionica, upoznao je dr. Ivančić.
- Osim jednokratne radionice o hipertenziji, tu su još i radionice za osobe s prekomjernom težinom u trajanju od tri i devet mjeseci, radionice „LYH“ za upoznavanje sa ukupnim KV rizicima i grupni kardiovaskularni treninzi koji podrazumijevaju nordijsko hodanje i tjelovježbu pet puta tjedno, što sada već funkcionira odlično pri IDZ u Poreču, Puli i Rovinju uz stručno vodstvo kineziologa i fizioterapeuta, istaknuo je ovo kao bitne programske zadatke u sekundarnoj prevenciji KV bolesti.
Ambulantna rehabilitacija
Potom je poseban naglasak stavio na skupinu oboljelih koji će obavljati izvanbolničku/ambulantnu KV rehabilitaciju kroz sasvim novi ambulantni model, prvi te vrste u hrvatskom zdravstvu, podsjećajući prisutne medicinare da se do sada takva rehabilitacija provodila isključivo bolnički, uglavnom na Thalassotherapiji u Opatiji ili Krapinskim toplicama.
- Radi se o pacijentima s utvrđenom dijagnozom iz skupine KV bolesti koji se upućuju na KV rehabilitaciju. U takvim slučajevima dolaze prvo k našem kardiologu u IDZ prezentirajući mu svu bolničku dokumentaciju. Kardiolog ga na temelju pregleda i uvida u dokumentaciju, otpusno pismo, mora klasificirati. Konkretno za pacijente s Bujštine to radi kardiologinja dr. Germin Petrović koja potom odlučuje, a što ovisi o bolesnikovu rizičnom stupnju, je li oportunija za pacijenta stacionarna rehabilitacija ili ova naša ambulantna. Primjerice, nakon ugradnje stenta pacijentu, zavisno o intenzitetskoj skupini kojoj pripada preporučit će dr. Germin Petrović, da li ga uputiti na ovu našu vanbolničku rehabilitaciju, ili stacionarnu u Thalassotherapiji, no u tom slučaju je osuđen na višemjesečno čekanje. Iskustva iz Pule ukazuju da se tek manjem broju pacijenta preporučuje bolnička rehabilitacija, dok se njih oko 90 posto može uključiti u našu ambulantnu rehabilitaciju, podcrtao je dr. Ivančić.
Nema čekanja za Opatiju
- Rehabilitacija predviđa 36 programskih i kontroliranih vježbanja s fizioterapeutom, edukaciju u radionicama s kardiologom na početku i kraju rehabilitacije, radionice o hipertenziji i radionice LYH, te konzistentan i kontrolirani rad na promjeni ishrane te loših životnih navika. Ponosna sam što smo u Hrvatskoj krenuli prvi s primjenom ovog inovativnog projekta i što je u Puli u njega uključeno već 150. Po dozvoli kardiologa da se pacijent ambulantno rehabilitira u program ga uključujemo već za desetak dana. Svakome darujemo njegovu „putovnicu za život“, s ispisanim preporukama o kojima se educira kroz radionice. Radi se o svojevrsnom priručniku, kazala Rakić pojasnivši da se vježbe u radionicama odvijaju uglavnom u bolesničkom „dvojcu“, jer kad ih je dvoje u vježbaonici onda to djeluje motivirajuće na pacijente, ali i kompetitivno. Vježba se pod stručnim vodstvom i budnim okom educiranih fizioterapeuta.