Do sada izvedenim radovima omogućen je nesmetan protok bujice (Mirjan RIMANIĆ)
Na lokaciji bivšeg odlagališta inertnog otpada Lakota započeli su radovi na formiranju i stabilizaciji pokosa. Ovaj će zahvat osigurati stabilizaciju terena i onemogućiti urušavanje materijala kao i stvaranje vododerina kojima bi deponirani materijal klizio u obližnji kanal i njime u Pazinčicu.
Loša lokacija za dvoranu
Koncem svibnja 2018. urušio se strop kanala bujice Drazej smještenog ispod odlagališta građevinskog otpada Lakota, kojim od 2015. gospodari pazinska Usluga, iako se otpad počeo tamo navoziti godinama ranije. Planovi o uređenju bujice Drazej i o nasipavanju nekadašnje vododerine Lakota kako bi se dobilo više od 7.000 četvornih metara površine za parkirališta i zelenu rekreacijsku zonu datiraju još od prve polovice 90-ih godina. Tada se u planovima Lakota spominjala čak i kao lokacija za izgradnju gradske sportske dvorane. Uređenje bujice Drazej počelo je 1998. i proteglo se godinama. U sklopu toga izgrađen je 150 metara dugačak i 2,5 metra širok tunel koji se nakon slapišta, uređenog ispod mosta na istočnom ulazu u Pazin, spustio 28 metara u dubinu, i zatim tadašnjim dnom vododerine vodio prema Pazinčici. Tada se planiralo da se nad tunelom cijelom širinom vododerine nasipa oko 120 tisuća prostornih metara građevinskog otpada, dok se ne dostigne visina potrebna za ostvarenje planova o parkiralištu i rekreacijskoj zoni koja se ondje planirala. Međutim, napuknućem na dijelovima natkrivenog vodotoka koncem svibnja 2018. ti su planovi propali.
Kako bi se sanirale posljedice urušavanja tunela ili napuknuća natkrivenog dijela vodotoka izrađen je geodetski snimak nakon čega su pokrenute pripreme i potom izgrađen kanal za nesmetani protok bujice po zapadnom obodu vododerine bujice Drazej.
Nesmetan protok bujice
Lani su generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i pazinski gradonačelnik Renato Krulčić potpisali sporazum o konačnom uređenju bujice Drazej, odnosno područja Lakote. Njime se Hrvatske vode obvezuju osigurati sredstva za izradu dijela projektne dokumentacije koja se odnosi na hidrotehnički dio projekta, odnosno izradu hidrološko-hidrauličkog proračuna i projektiranje osnovne konstrukcije bujice Drazej. Uređenje područja i privođenje namjeni će biti u ingerenciji Grada Pazina.
Do sada izvedenim radovima omogućen je nesmetan protok bujice prema rješenju vodopravne inspekcije, dakle, u istim gabaritima kao što je bila i stara, na način da je kanal izmješten na rub vodotoka, da nosivost tla bude bolja i da objekt bude donekle siguran. U sve to utrošeno je 5,1 milijun kuna. U međuvremenu je pokrenut projektni zadatak konačnog rješenja, a tijekom ove godine očekuje se objavljivanje natječaja i odabir projektanta koji će projektirati konačno rješenje.