DEMOGRAFSKI RAST

ROBERTA MEDICA, načelnica Općine Lanišće: Prvi puta u povijesti općine trebamo vrtić. Doseljavaju mlade obitelji, a roditelji rade. Cilj je osigurati im uvjete za ostanak na Ćićariji

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
LANISCE- UDRUGA BABUCERA BRGUDAC ODRZALA LIKOVNE RADIONICE ZA DJECU U LANISCU, FOTO UDRUGA BABUCERA

LANISCE- UDRUGA BABUCERA BRGUDAC ODRZALA LIKOVNE RADIONICE ZA DJECU U LANISCU, FOTO UDRUGA BABUCERA


Iako joj objektivno okolnosti ne idu uvijek u prilog, Roberta Medica, načelnica teritorijalno najveće i najsiromašnije istarske općine, ne odustaje od ambicioznog i optimističnog pogleda na razvojne mogućnosti istarskog Krasa, a u tome ima i podršku laniškog Vijeća.

- Uspješno smo realizirali zacrtane projekte i zajedničkim snagama planiramo daljnji razvoj Ćićarije, što potvrđuje i činjenica da je na posljednjem prošlogodišnjem zasjedanju Općinskog vijeća jednoglasno usvojen rebalans proračuna za prošlu godinu u iznosu od 3,66 milijuna kuna i također jednoglasno donesen proračun za ovu godinu u iznosu od 3,97 milijuna kuna, zadovoljna je Medica.Ilustracija

Tijekom prošle godine u Općini Lanišće uspjeli su ugovoriti i uspješno provesti projekte, među kojima Medica izdvaja radove na drugoj fazi obnove i uređenja crkve sv. Luke u Brgudcu, radove na sanaciji vodospreme u Slumu, sanaciju stare škole u Brestu, sanaciju škole u Lanišću te sanaciju stare škole u Slumu. Uređenje i opremanje MTB-single trail staze Slum-Černehi-Brest-Slum te izgradnju i opremanje dječjeg igrališta u Lanišću i Račjoj Vasi, dok su WIFI4EU dobila mjesta Lanišće, Račja Vas i Vodice. U sklopu radova održavanja županijskih i lokalnih cesta u suradnji sa Županijskom upravom za ceste, izvedeni su radovi na sanaciji dvije krivine na županijskoj cesti Lupoglav-Lanišće, a također je saniran urušeni potporni zid u naselju Lanišće. Hrvatske vode nastavile su radove na regulaciji dijela bujice Lanišće. Prva faza radova započela je 2020. godine, a njihova ukupna vrijednost je 1,5 milijuna kuna.

- Ne smijemo izostaviti ni da je krajem lipnja prošle godine, nakon trogodišnjeg trajanja, uspješno završio i prvi europski projekt proveden na našem području, akronima "Kaštelir" te da u suradnji s Domom za starije osobe Buzet, od ožujka, kao projektni partneri surađujemo na trogodišnjem projektu 'Unaprjeđenje i poboljšanje izvaninstitucionalne skrbi za osobe treće životne dobi na području Grada Buzeta', rekla je Medica.

Od kulturnih događaja izdvojila je održavanje Festivala Encijan u Račjoj Vasi i Rašporu, manifestaciju "Zarozgajmo na Ćićariji" u Vodicama i projekcije filma u sklopu Motovun film festivala u Lanišću.

- U zadnjem tromjesečju prošle godine susreli smo se s iznimno nepovoljnom financijskom situacijom koja je rezultat dugogodišnjeg sudskog spora radi isplate radova prilikom rekonstrukcije upravne zgrade Općine Lanišće i drugih sakralnih i komunalnih objekata na području općine tijekom 2008. i 2009. godine, a koji su nastali za vrijeme bivšeg općinskog načelnika. Naime, presudom Trgovačkog suda u Pazinu, a koja je preinačena i pravomoćna presudom Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, Općina Lanišće morala je iz vlastitih sredstava i putem kratkoročnog zaduženja isplatiti dug u sveukupnom iznosu od milijun kuna. Sudski postupak nastavlja se na Vrhovnom sudu gdje je Općina podnijela prijedlog za dopuštenje revizije. Srećom, teže razdoblje je iza nas jer smo kroz tako nepovoljnu financijsku situaciju uvidjeli da zajedničkim trudom i radom uspješno možemo premostiti sve izazove i to nas je dodatno ojačalo i dalo nam još veću motivaciju za rad na realizaciji naših ciljeva, rekla je Medica.

Uz složno Općinsko vijeće, sastavljeno od predstavnika političkih stranki IDS-a, HDZ-a i nezavisne liste te veliku podršku Istarske županije, fokus je usmjeren na projekte i aktivnosti u 2022. godini, od kojih se planira provesti: rekonstrukcija javne rasvjete na području općine gdje bi se 260 natrijevih visokotlačnih svjetiljki zamijenilo ekološkom LED rasvjetom, nastavak sanacije prostora prizemlja škole u Lanišće namijenjene za otvaranje obrta za dadilje ili nekog drugog oblika skrbi za predškolsku djecu, nastavak sanacije crkve sv. Luke u Brgudcu, nastavak uređenja Vatrogasnog doma u Podgaćama, nastavak sanacije stare škole u Slumu, nastavak uređenja MTB single trail staza, izgradnju i opremanje vanjskog vježbališta u Lanišću, sanaciju izvorišta u Brestu.

- Osim ovih projekata, zbog trenutno, za naše prilike, velikog demografskog prirasta, primarni cilj je osigurati mladim obiteljima uvjete za ostanak i opstanak na području Ćićarije tako da im kroz sufinanciranje omogućimo adekvatnu skrb o djeci te potaknemo pokretanje gospodarskih aktivnosti kroz određene mjere i poticaje te tako omogućimo i uvjete za daljnji demografski rast i razvoj Ćićarije. Ovaj cilj naša općina svojim skromnim proračunskim sredstvima nije u mogućnosti ostvariti, ali se nadamo da će i dalje naš razvojni put podupirati Istarska županija te državne institucije, istaknula je Medica.

U laniškoj općini živi svega tristotinjak stanovnika. Stoga veseli trend, primjetan zadnjih godina, da se mladi zadržavaju u rodnom kraju i planiraju budućnost na Ćićariji. Trenutno je na laniškom području dvadeset mališana predškolskog uzrasta, a ako se tome pridoda sedam školaraca, učenika nižih razreda, dolazi se do, za laniške prilike, velikog broja djece kojoj, kao i njihovim roditeljima, kaže Medica, treba omogućiti uvjete života kao što ih imaju njihovi vršnjaci iz većih sredina.

- To ne možemo sami, skromnim proračunskim sredstvima, i stoga se uzdamo prvenstveno u Istarsku županiju da nam pomogne. Naš bi kraj doista trebao postati područje posebne županijske skrbi jer imamo najmanje proračunskih sredstava, demografski smo i gospodarski devastirani, ali u zadnje vrijeme ipak ima pozitivnih demografskih pomaka, a pridodaju li se tome prirodni resursi i razvojni potencijali, onda doista vrijedi ovdje uložiti i održati životu u ovom kraju, rekla je Medica.

Naknada za novorođenu djecu trenutno je 4.000 kuna, laniška općina proračunskim sredstvima stipendira sve svoje učenike i studente. Prošle godine nisu bila dostatna sredstva za sanaciju prostora u školskoj zgradi u Lanišću koji bi bio namijenjen obrtu za djelatnost dadilje ili nekom drugom obliku skrbi o djeci vrtićkog uzrasta, tako da će se ovaj projekt ove godine ponovo aplicirati na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja da bi se u potpunosti uredio prostor.

- Nama se prvi puta u povijesti laniške općine pojavila potreba za skrb o djeci vrtićkog uzrasta, ne samo zbog velikog broja djece tog uzrasta, već i njihovih roditelja koji su svi zaposleni, ali i zbog doseljavanja mladih obitelji, rekla je Medica.

Prethodnih godina uređena su dječja igrališta u Prapoćama, Podgaćama i Slumu, a Prapoće čak traži njegovo proširenje. Lani su uređena i opremljena dva nova dječja igrališta u Lanišću i Račjoj Vasi, a ove godine nastavlja se s uređenjem igrališta u svakom selu gdje ima djece.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter