Dobitnici općinskih priznanja: predsjednik DVD Grom Vili Kocijančić, Janko Legović i Inočente Ružić
Kaštelir i njegova okolica u Drugom su svjetskom ratu oslobođeni 28. travnja 1945. godine, pa se ta obljetnica danas obilježava kao Dan općine Kaštelir-Labinci. Neposredno prije svečane sjednice Općinskog vijeća, koja je održana u mjesnom Domu uz brojne uzvanike i prigodni program, položen je vijenac na spomenik 57 mještana poginulih u Drugom svjetskom ratu.
Uzvanicima se na svečanoj sjednici obratio načelnik općine Kaštelir-Labinci Enio Jugovac, na početku istaknuvši kako je od svog konstituiranja 1997. godine do danas ova općina itekako pronašla svoje mjesto i identitet u teritorijalnom ustroju Republike Hrvatske, izvršavajući svoje primarne zadaće u stvaranju osnovne infrastrukture od predškolskog odgoja i osnovnog školstva pa do socijalnih potreba, sporta, kulture, gospodarstva i turizma.
Kao jedno od najvećih postignuća u dosadašnjem razvoju općine Jugovac je istaknuo uređenje poduzetničke zone Labinci, u kojoj je otvoreno 150 novih radnih mjesta. Doprinosi podizanju kvalitete života u ovome kraju bili su i rekonstrukcija i dogradnja osnovne škole s dječjim vrtićem, izgradnja nove sportske dvorane, izgradnja nove ambulante, i brojna ulaganja u komunalnu infrastrukturu, među kojima je jedna od najvećih investicija bila izgradnja kanalizacijskog sustava s uređajem za pročišćavanje otpadnih voda, vrijedna 35 milijuna kuna. Na tragu nastojanjima da se kvaliteta života i dalje neprestano nastoji unaprijediti je najnovija velika investicija u ovoj općini, rekonstrukcija nerazvrstane ceste u južnom dijelu naselja Labinci vrijedna 5,5 milijuna kuna, što je financirano europskim sredstvima iz Programa ruralnog razvoja.
Jugovac je izvijestio i o investicijama koje su u tijeku, te o planovima za skoru budućnost, izdvojivši među njima uređenje prostora za privremeni smještaj jedne jasličke skupine, što bi trebalo zadovoljiti ovdašnje potrebe dok se ne realizira projekt izgradnje novog vrtića i jaslica koji će se kandidirati za financiranje iz europskih fondova. "Svoj budući razvoj naša općina temelji na turizmu, malom i srednjem poduzetništvu te poljoprivredi", istaknuo je Jugovac, posebno naglasivši sve bolje turističke rezultate ove općine koja ima ukupni kapacitet od 1.900 kreveta u turističkom smještaju s tendencijom rasta od po stotinjak godišnje, a lani je ovdje ostvareno oko 76.500 noćenja. "Želimo da naša općina postane prepoznatljiva destinacija ruralnog turizma čiju će ponudu kreirati upravo stanovnici naše općine svojim autohtonim poljoprivrednim i drugim proizvodima i uslugama na svojim OPG-ima, agroturizmima, kampovima u seljačkim domaćinstvima i ostalim turističkim, sadržajima", rekao je Jugovac, te izvijestio kako je upravo radi kvalitetnijeg predstavljanja vlastite turističke ponude ova općina pristupila novom turističkom klasteru Porečka rivijera.