EU PROJEKT POREČ

Radovi na sustavu odvodnje ulaze u završnu fazu POSEBNOST SUSTAVA BIT ĆE POTPUNA OBRADA VODE, ZRAKA I MULJA


Četiri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grade se na lokacijama Poreč - sjever, Poreč - jug, Lanterna i Vrsar (Petalon), a gradi se i postrojenje za kompostiranje komunalnog mulja na lokaciji odlagališta komunalnog otpada Košambra, na kojem će se obrađivati 40 posto mulja 

 

"EU projekt Poreč", investicija za poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture, u završnoj je fazi provedbe. Tim su povodom gradonačelnik Poreča Loris Peršurić sa suradnicima i gradskim vijećnicima, predstavnici općina Tar-Vabriga, Funtana i Vrsar, članovi Skupštine i Nadzornog odbora Odvodnje Poreč te članovi Stručnog povjerenstva za provedbu projekta, obišli najveća gradilišta za izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.

Radi se o projektu vrijednom više od 500 milijuna kuna kojega Europska unija financira sa 74 posto. 

Kako saznajemo od Srđana Mažara, tehničkog direktora Odvodnje Poreč, ostalih 26 posto sredstava dijele na jednake dijelove, odnosno po otprilike 8,6 posto Ministarstvo zaštite okoliša kao provedbeno tijelo razine 1, Hrvatske vode kao provedbeno tijelo razine 2 i lokalne samouprave, točnije Odvodnja iz sredstava naknade za razvoj.

Ovim projektom obuhvaćeno je pet lokacija. Četiri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda gradi se na lokacijama Poreč - sjever (Saladinka) kapaciteta obrade ekvivalent 37.000 stanovnika, Poreč - jug (Mornarica) kapaciteta obrade ekvivalent 48.000 stanovnika, zatim Lanterna, kapaciteta obrade ekvivalent 30.000 stanovnika i Vrsar (Petalon) kapaciteta obrade ekvivalent 22.500 stanovnika. Također, gradi se postrojenje za kompostiranje komunalnog mulja na lokaciji odlagališta komunalnog otpada Košambra, na kojem će se obrađivati 40 posto mulja.

- Na kraju kompletnog sustava pročišćavanja, mehaničkog i biološkog, postoje membrane koje u potpunosti pročišćavaju vodu, ona se dezinficira, pa ju je moguće koristiti u razne svrhe, primjerice za navodnjavanje zelenih površina ili pak čišćenje. Radi se o vrlo kompliciranom i kvalitetnom sustavu kojeg mogu realizirati samo velike kompanije, navodi Ljubomir Novoselić, predstavnik izvođača i voditelj projekta u ime svjetske tvrtke Suez International iz Francuske koja radove na postrojenjima izvodi u konzorciju s austrijskom tvrtkom Strabag.

Za potrebe izgradnje, uz lokalnu građevinsku operativu, angažirano je još 20 podizvođača radova te na gradilištima radove izvodi približno 160 djelatnika s 30 raznih građevinskih strojeva.

Također, Novoselić dodaje još jednu posebnost sustava, a to je potpuno riješena obrada mulja. Kompostiranje mulja podrazumijeva obradu mulja nastalog na uređajima sa zelenim bio-otpadom te se na taj način dobiva kvalitetan proizvod koji se može koristiti u poljoprivredi, parkovima i na drugim zelenim površinama. Osim toga, Novoselić pojašnjava i obradu zraka u svim potrebnim objektima, stoga nema straha od neugodnih mirisa.

Postrojenje za solarno sušenje mulja

Dodajmo kako se na lokaciji gradilišta za uređaj Poreč - sjever gradi i postrojenje za solarno sušenje mulja, na kojem će se obrađivati 60 posto komunalnog mulja sa svih uređaja te će se gotova sirovina moći koristiti kao gorivo u procesu spaljivanja, odnosno za proizvodnju energije. Također, nakon sušenja, moguće ga je koristiti za sanaciju oštećenih dijelova zemljišta, miješanjem s drugim materijalima u građevinarstvu te za prekrivanje odlagališta otpada.

- Možemo reći kako je 80 do 90 posto građevinskih radova gotovo. U poziciji smo, dakle, da možemo reći kako će tijekom ove godine radovi biti dovršeni na četiri lokacije, dok će oni u Vrsaru biti gotovi sredinom sljedeće godine. Uz neznatna kašnjenja, izuzev početnog kašnjenja na projektiranju i utvrđivanju parametara za samu izgradnju, pratimo dinamički plan, rekao je Srđan Mažar.

U prvoj fazi EU projekta Poreč dovršena je izgradnja i rekonstrukcija 84 kilometara kanalizacijske mreže, izgrađene su 32 nove crpne stanice te je rekonstruirano i modernizirano 50 postojećih. Cijeli sustav javne odvodnje implementiran je u novi geografsko-informacijski sustav i nadziran daljinski, putem nadzorno-upravljačkog centra. Također, nabavljena su nova vozila i oprema za održavanje i čišćenje kanalizacijske mreže, kao i za kontrolu i snimanje kanalizacijskih kolektora. 

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter