HUMANITARNA AKCIJA ZA STIPENDIRANJE STUDENATA POLJOPRIVREDE

Prva maslinarska stipendija Lions kluba dodijelit će se već potkraj ove školske godine


Može li se sadnjom maslina financirati stipendija za maturanta-odlikaša lošijeg imovnog stanja koji želi studirati vinarstvo ili mediteranske kulture? Da može, pokazala je maštovita i hvale vrijedna akcija hrvatskih Lions klubova uz podršku njihovih Lions kolega iz susjednih zemalja. Pod geslom "Stotinu maslina za stotinu godina Lionsa", kojim su hrvatski Lions klubovi obilježili stogodišnjicu ove organizacije, upravo je stotinu maslina zasađeno na imanju Marina Rossija, inače predsjednika porečkog Lions kluba, u Bajkinima kraj Vižinade.

Kako je zamišljena i provedena ova akcija pojasnila nam je koordinatorica humanitarnih akcija hrvatskih Lions klubova Vesna Boinović Grubić, inače članica Lions kluba Zrinjevac iz Zagreba.

"Najprije smo pokrenuli akciju prikupljanja donacija, na način da je svaki član nekog Lions kluba do kojega je dopro naš poziv uplatio po stotinu kuna, a jednake su donacije uplaćivali i pojedini klubovi. Tim smo novcem namjeravali pokriti troškove održavanja maslinika, kojeg smo sada svi zajedno došli zasaditi u Bajkine, ali kako su neki uplatili i više od traženih stotinu kuna, sakupilo se dovoljno novaca da već krajem ove školske godine dodijelimo prvu stipendiju. Svaki donator dobio je pločicu s ugraviranim vlastitim imenom koja je privezana za maslinu koju je osobno ovdje zasadio, pa ćemo narednih godina moći pratiti kako naše masline napreduju, a svakako ćemo se ovdje ponovno okupljati kad bude nešto trebalo pomoći, primjerice pri rezidbi ili berbi maslina. Jednom godišnje ćemo ponavljati prikupljanje donacija za stipendiranje studenata poljoprivrede, a zamišljeno je također da kada ove masline dođu u rod, da se njihovo ulje pakira u posebne boce s etiketom Lions kluba koje bi se prodavale na aukcijama na humanitarnim događanjima koje organiziramo, a prihod od toga također bi se slijevao u fond za stipendiranje studenata".

Najljepše nasljeđe

U akciji sadnje maslina na imanju Marina Rossija okupio se šezdesetak članova Lions klubova Zrinjevac, Grič i Lenuci iz Zagreba, Korzo iz Rijeke, Europa iz Trsta, te klubova iz Poreča, Lovrana, Pule, Opatije, Novigrada, Valpova-Belišća, Zadra i Našica. No, akcija prikupljanja donacija bila je još i mnogo šira, a u njoj su sudjelovali još i Lions klubovi iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije i Srbije. Sadnji je prethodila kratka ceremonija u kojoj su prigodne riječi uputili predsjednica Lions kluba Zrinjevac Draženka Buntak, koja je rekla da Lionsi sade maslinik na jednom od najljepših mjesta na svijetu; jedna od inicijatora ove akcije Đurđa Protić, također iz kluba Zrinjevac, rekla je da je stablo masline najljepše nasljeđe koje se može ostaviti budućim generacijama te da je velika čast na ovaj način pomoći jednome studentu; Vesna Boinović Grubić zahvalila se svim donatorima i klubovima koji su sudjelovali u ovoj akciji, a guverner Lions Distrikta Hrvatska Mladen Kajganić je u ime svih nazočnih zazvao blagoslov na ovaj maslinik te poručio da se nasuprot globalizacijskim trendovima koji promiču nasilje i profit Lionsi zalažu za ekologiju, kulturu, moral i humanizam.

"Kad budemo pili ulje iz ovog maslinika osjetit ćemo zadovoljstvo zbog traga kojega smo ostavili i s ponosom ćemo se sjetiti ove sadnje", poručio je Kajganić.

Predivan dan na visoravni južnih obronaka doline rijeke Mirne trebalo se iskoristiti, pa se nakon govora koji nisu dugo trajali odmah pristupilo poslu. Domaćin Marino Rossi najprije je svima pokazao kako se sadi maslina: u unaprijed iskopanu rupu polaže se gnojivo, a zatim sadnica koja se prethodno vadi iz plastičnog kontejnera, rupa se zatim zapuni rahlom zemljom i vrlo lagano utaba, a na kraju zasađenu biljku treba zaliti. Svaki je donator vrpcom oko krhke sadnice i čvrstog stupa koji ju pridržava privezao metalnu pločicu s ugraviranim svojim imenom ili imenom donatorskog Lions kluba, i posao je gotov. Vrijedni novopečeni maslinari zatim su se okrijepili pred vinarijom Marina Rossija, podno još bezlisne krošnje stoljetne murve, razmjenjujući informacije o novim humanitarnim akcijama koje predstoje njihovoj organizaciji. Jednu sličnu ovoj maslinarskoj najavila je Vesna Boinović Grubić: u Iloku je Lions klub dobio na korištenje vinograd od 1.500 čokota već u rodnom stanju. Članovi Lions klubova moći će kupiti kumstvo za po jedan čokot, od svake berbe vino će se puniti u boce s etiketom Lionsa i prodavati na humanitarnim aukcijama, a prvih sto napunjenih butelja će se arhivirati. Na taj način prikupljenim sredstvima financirat će se stipendije za studente poljoprivrede iz Iloka.

A prvu maslinarsku Lions-stipendiju financiranu iz akcije sadnje maslina u Bajkinima dobit će jedan maturant porečke srednje poljoprivredne škole koji je u školi postigao odličan uspjeh, lošijeg je imovinskog stanja, a želi studirati vinarstvo ili mediteranske kulture na stručnom studiju riječkog Veleučilišta u Poreču ili na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Stipendist će se odabrati javnim natječajem kojega Lionsi planiraju provesti do kraja ove školske godine, kako bi se dobitnik njihove stipendije bezbrižnije mogao upisati na željeni studij.

Dvogodišnje sadnice

Naposljetku, od domaćina Marina Rossija prikupili smo malo detaljnije podatke o ovoj sadnji, kojom je pokrivena terasasta parcela veličine jednog hektara. Zasađene su masline sorte leccino s pravilno raspoređenim primjercima sorte pendolino kao oprašivačima. Sadnice su dvogodišnje, a do njihovog prvog roda trebat će pričekati još 4-5 godina. Njihovo održavanje nije komplicirano: zemlju između stabala treba održavati čistom od korova i usitnjenom radi boljeg podnošenja suše, a maslinama treba redovito čistiti odnosno orezivati krošnje. Tih stotinu maslina bi trebalo, prema Rossijevoj procjeni davati po dvadeset kilograma ploda masline odnosno ukupno dvije tone, a kad ova stabla dođu u punu rodnost, od njih bi se godišnje moglo dobivati dvjestotinjak litara ulja.

(Napisao i snimio Davor ŠIŠOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter