povratak u klupe

PRIPREME ZA NOVU ŠKOLSKU GODINU Evo koliko će roditelji srednjoškolaca potrošiti za školske knjige i pribor

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
foto V. KARUZA

foto V. KARUZA


Očito, knjige za gimnazije te srednje strukovne i ekonomske škole nisu jeftine. Ako se kupuju nove, stoje, ovisno o školi, razredu, smjeru i izboru nastavnika najmanje 1.500 kuna. Zajedno s bilježnicama – one velikog formata s mekim koricama nisu ispod deset kuna ako su malo kvalitetnije – te pisaćim priborom, kalkulatorom, torbom i drugom školskom opremom, malo je šanse opremiti srednjoškolca za nastavu s troškom manjim od tri tisuće kuna

Početak nove školske godine koji je zakazan za ponedjeljak, 7. rujna, nije samo izazov učenicima i roditeljima zbog još nejasnih i nerazrađenih planova o pohađanju škole u doba korona pandemije. Roditelji se susreću i s očekivanim, ali za neke velikim problemom – kako financirati udžbenike i školski pribor za učenike srednjih škola – a u njega se od ove godine trebaju obavezno uračunati i zaštitne maske koje se trebaju, po preporukama epidemiologa, mijenjati po nekoliko puta dnevno.

Ali, maske su ipak mali izdatak ako se pogleda kolike su cijene obaveznih udžbenika za gimnazije, srednje strukovne, ekonomske i druge škole koji se ne plaćaju iz državnog proračuna. Država na račun proračuna financira, prema Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu nabavku svih potrebnih knjiga i radnih bilježnica samo za osnovnu školu, dok za srednje škole učenike udžbenike kupuje tek grad Zagreb. Za ostale koji ne mogu kupiti udžbenike primjenjuje se dohodovni cenzus po članu kućanstvu koji je oko dvije tisuće kuna, a besplatne knjige su, po zakonu, dobiti i djeca poginulih hrvatskih branitelja i hrvatskih ratnih vojnih invalida prema odredbama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji.

Svi ostali roditelji gimnazijalaca i drugih srednjoškolaca izdvojit će između dvije i tri tisuće kuna za udžbenike, radne bilježnice i druge školske materijale, čemu treba pridodati bilježnice, pisaći pribor i školske torbe koje ne mogu, i po najpovoljnijoj varijanti, stajati manje od 600 do 800 kuna.

Pogledamo li kataloge školskih udžbenika i njihov odabir što su za potrebe nastave načinili profesori istarskih srednjih škola, postat će nam jasnija slika izdataka koliko će roditelji platiti godišnje školovanje svoje djece. Naravno, bez troškova izleta, izvanškolskih aktivnosti i drugih potreba.

Za prvi razred općeg smjera u pulskoj gimnaziji – uzeli smo u obzir da učenica ili učenik pohađaju vjeronauk i kao drugi jezik uče talijanski – trošak udžbenika iznosi 2.298,50 kuna. Doduše, s omotima. U istoj školi – jezični smjer – udžbenici prvog razreda – s učenjem njemačkog jezika i izborom etike umjesto vjeronauka i bez omota – za udžbenike će trebati 2.215,50 kuna. Viši razredi sa sobom ne donose obavezno i skuplje školske knjige. Prema popisu udžbenika Gimnazije Pula – opći smjer – s njemačkim kao drugim jezikom i etikom stoje oko 1.930 kuna.

Udžbenici za treći razred Ekonomske škole Pula, smjer ekonomist, primjerice, stoje 2.450 kuna, bez omota. Školske knjige za drugi razred Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile u Pazinu – smjer tehničar za elektroniku – koštaju 2.634 kune, dok u istoj školi za drugi razred gimnazije zapadaju 2.376 kuna s time da je drugi jezik talijanski, a učenik pohađa vjeronauk.

Roditelji polaznika četvrtog razreda općeg gimnazijskog smjera u Srednjoj školi Mate Blažine u Labinu za udžbenike po izboru škole izdvojit će 1.450 kuna. Budućim tehničarima za mehatroniku u istoj školi udžbenici u četvrtom razredu zapadaju oko 1.800 kuna.

Očito, knjige za gimnazije te srednje strukovne i ekonomske škole nisu jeftine. Ako se kupuju novi, stoje, ovisno o školi, razredu, smjeru i izboru nastavnika najmanje 1.500 kuna. Zajedno s bilježnicama – one velikog formata s mekim koricama nisu ispod deset kuna ako su malo kvalitetnije – te pisaćim priborom, kalkulatorom, torbom i drugom školskom opremom malo je šanse opremiti srednjoškolca za nastavu troškom manjim od tri tisuće kuna.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku prosječna plaća u Hrvatskoj je u travnju iznosila 6.662 kune – ali poznato je kako su mnoge tvrtke, uključujući javna poduzeća te lokalnu upravu – smanjile primanja zaposlenika zbog korona krize. Drugim riječima, za opremanje gimnazijalca treba dati pola jedne plaće, pa i jedan „minimalac“ koji u neto iznosu broji 3.250 kuna. Za samohrane roditelje, nezaposlene i one s manjim primanjima to je često problem koji ne mogu riješiti bez komplicirane procedure državne pomoći koja financira udžbenike po kriterijima koje smo naveli.

Roditelji mogu smanjiti troškove kupnjom polovnih udžbenika za srednje škole. Brojni antikvarijati otkupljuju rabljene školske knjige po cijenama koje se kreću od dvadeset do trideset posto od cijene novog udžbenika. Kad dodaju svoju zaradu, ispada da se rabljeni udžbenici mogu kupiti za oko pola cijene novih. U nekim gradovima postoji i organizirana razmjena udžbenika – što je dobar način da se uštedi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter