PREDAVANJE U LABINU: OVISNOST O TEHNOLOGIJI

Pretjerana izloženost tehnološkim uređajima utječe na rad mozga

Predavanje u prepunoj dvorani labinske knjižnice

Predavanje u prepunoj dvorani labinske knjižnice


Predavanje pod nazivom „Djeca s licima koja sjaje – Glowkids“ privuklo je veliko zanimanje građana, posebice roditelja. Otac troje djece, uz svoj posao posvetio se izučavanju tjelesnih i psihičkih posljedica ovisnosti djece, ali i odraslih o tehnologiji

U povodu mjeseca borbe protiv ovisnosti, koji se obilježava od 15. studenog do 15. prosinca, na temu „Ovisnost o tehnologiji: pametnim telefonima, tabletima, društvenim mrežama, video igricama, predavanje je u punoj dvorani labinske gradske knjižnice održao dr. Ivan Burcar, specijalista opće kirurgije, subspecijalist kardijalne kirurgije koji radi kao kirurg u Klinici za kardijalnu kirurgiju KBC Zagreb. Predavanje pod nazivom „Djeca s licima koja sjaje – Glowkids“ privuklo je veliko zanimanje građana, posebice roditelja. Otac troje djece, uz svoj posao posvetio se izučavanju tjelesnih i psihičkih posljedica ovisnosti djece, ali i odraslih o tehnologiji.

Utjecaj tehnologije na djecu i mlade

Prije samog početka prisutne je pozdravio labinski gradonačelnik Valter Glavičić.

- S obzirom na vrijeme u kojem živimo i u kojemu nam tehnologija donosi mnogo dobrih stvari, ipak se javljaju i brojne opasnosti zlouporabe te iste tehnologije, pogotovo kod naših najmlađih. Zato smatramo da je tema ovogodišnjeg mjeseca borbe protiv ovisnosti vrlo aktualna, rekao je labinski gradonačelnik.

Jednosatno predavanje sa zanimanjem su pratili roditelji osnovnoškolaca i srednjoškolaca, djelatnici vrtića, škola, kao i svi zainteresirani građani. Aktualna tema današnjice „tehnologija“ – šteta ili korist? prikazana je na jedan zanimljiv način. Dr. Burcar svojim je predavanjem dao pregled utjecaja tehnologije na mlađe generacije posebice djecu i razvoj dječjeg mozga pretjeranim korištenjem pametnih telefona, tableta i igranjem videoigrica.

Podaci pokazuju da čak dvije trećine predškolaca koristi mobitel ili tablet, a dvije trećine djece u Hrvatskoj koristi mobitel ili tablet bez nadzora roditelja. Da li vaše dijete ostaje budno sve duže i duže boraveći na kompjuteru, postaje li agresivno kada ostane bez mobitela/tableta, odražava li se to na uspjeh u školi, krije li uređaj ili se skriva koristeći ga, lako se dosađuje, žale li se učitelji da spava u školi. Neka su od pitanja na koja svaki roditelj treba obratiti pozornost.

Do 10 godina bez tehnologije

Pretjerana izloženost tehnološkim uređajima (telefoni, internet, iPadi, televizija) negativno utječe na funkcioniranje mozga i izaziva nedostatak pažnje, usporen razvoj kognitivnih sposobnosti, otežano učenje, povećanu impulzivnost i smanjenu sposobnost samokontrole (napade bijesa). Bilo je pitanja poput treba li korištenje mobitela biti dozvoljeno u školama. Korištenje tehnologije prije 12. godine djeteta, je od presudnog utjecaja na razvoj djeteta i njegovu sposobnost za učenje.

Primjeri škola iz razvijenih zemalja poput Australije, pokazuju da djeca do 10 godine u školama uopće ne koriste tehnologiju, a nakon 10 godine, koriste tehnologiju u računalnim učionicama predviđenim za isto. Steve Jobs i drugi tehnološki divovi dosljedno pokazuju da su roditelji iz Silicijske doline i da su strogi kad je u pitanju upotreba tehnologije.

Steve Jobs, koji je bio izvršni direktor Applea, zabranio je svojoj djeci da koriste iPad i ograničio vrijeme koje njegova djeca provedu ispred ekrana. Roditelji iz Silicijske doline više nego šira javnost shvaćaju koliko pametni telefoni, tableti i računala mogu izazvati ovisnost – unatoč činjenici da ovi roditelji često zarađuju za život stvarajući i ulažući u tu istu tehnologiju.

S druge strane postoje i Waldorfske škole koje uče kako se koristiti tehnologijom u vrlo malim količinama. Oni se služe isključivo kredom i olovkom i poučava vještinama poput suradnje i poštovanja. (Branko BIOČIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter